10 - 11 grudnia 2013 Drukuj E-mail

Sprawa Dantona

Sprawa DantonaSPRAWA DANTONA
SAMOWYWIAD

wg Sprawy Dantona i Listów Stanisławy Przybyszewskiej

reżyseria: Magdalena Miklasz
współpraca dramaturgiczna: Marcin Bartnikowski
scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Magdalena Miklasz, Robert Jurco

koprodukcja: Akademia Teatralna/ Wydział Sztuki Lalkarskiej, Teatr Polski w Warszawie, PWST Kraków

Obsada: Agnieszka Makowska, Natalia Sakowicz (ATB), Anna Stela, Maria Żynel, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski

Spektakl oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona” i listach tejże autorki pomyślany jest jako rodzaj konfrontacji dramatopisarki z jej własnym dziełem, z postaciami, które stwarza oraz z pamięcią zbiorową współczesnych o Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Przybyszewska wbrew przyjętej ocenie historyków broni, a nawet nobilituje Robespierre'a. Ta obrona jest w dużym stopniu obroną siebie samej, swojej filozofii. Rewolucja staje się dla niej polem, na którym może badać funkcjonowanie wybitnej jednostki- osobowości czysto mentalnej, jakiej najlepszym przykładem wg niej jest Robespierre- w społeczeństwie. Czy takie osobowości mają jeszcze w naszym świecie głos? Czy człowiek całkowicie poświęcony idei jest nam jeszcze potrzebny? Czy go podziwiamy czy nim po cichu gardzimy? A może wydaje nam się niebezpieczny i przerażający w swojej totalności?
Przybyszewska pisze swój dramat dwa miesiące a potem ponad rok codziennie poprawia, zmienia, ulepsza robiąc sobie w tym okresie jedynie dwudniową przerwę. Świat, który tworzy staje się dla niej momentami bardziej realny od świata, który ją otacza. Niezwykle szczegółowe didaskalia opisują ruchy postaci tak, jakby stanowić miały partyturę dla aktorów- nadmarionet. Spektakl jest próbą wniknięcia w te jej wyobrażenia i wizje, dlatego plan aktorski przeplata się się z teatrem formy (lalkami).

Sprawa Dantona
Sprawa Dantona

fot. Bartek Warzecha 

 

Spektakl finasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Narodowego centrum Kultury (Stypendium „Młoda Polska”)

Produkcja – Maria Żynel

Teatr Malabar Hotel
ul.Siennicka 24/7
04-394 Warszawa
tel. 697 607 705

www.malabarhotel.pl

Białostocki Teatr Lalek, 10-11 grudnia 2013, godz. 18.00