Czarnoksiężnik z Krainy Oz Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Historia
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Nie szukaj czarodzieja, lecz dobrego przyjaciela. Premiera w BTL-u


Wyobraźcie sobie, że porywa Was huragan i przenosi do niezwykłej krainy. To właśnie przytrafiło się Dorotce, która wyruszy w pełną przygód podróż. "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" to najnowsza propozycja Białostockiego Teatru Lalek.

Wiadomo - "Czarnoksiężnik" L. Franka Bauma to powieść bardzo znana. Każdy ma jej wyobrażenie. Jak się z nim zmierzyć? Wyzwanie to podjęła Ewa Piotrowska, która reżyseruje najnowszy spektakl w BTL-u.

Bajeczny świat pełen muzyki i przyjaźni

Reżyserka postawiła na pełen bajkowego charakteru świat.
- Nie chciałam osadzać spektaklu we współczesności. Zależało mi, by świat pozostał baśniowy - podkreśla.

Jednocześnie przywołuje niezapomniany musical z 1939 roku, który stanowił dla niej inspirację.
- Postanowiłam pozostawić element muzyczności w spektaklu - wyjaśnia Piotrowska. - Dorotka pochodzi z rodziny, która lubi muzykować. Pewien rodzaj emocji zostanie przekazany przez muzykę. To wyróżnia ten spektakl.

Nie zabraknie więc piosenek i scenicznego ruchu (widzowie poznają techniczne możliwości sceny). A główny przekaz? Twórcy przedstawienia chcą podkreślić, jak ważna jest przyjaźń. Dobry przyjaciel jest przecież lepszy niż czarodziej. Ta myśl powinna trafić zarówno do najmłodszych, jak i do ich rodziców - "Czarnoksiężnik" jest bowiem skierowany do całych rodzin.

Multimedia budują przestrzeń

Autorka scenografii - Martyna Štěpán-Dworakowska - przyznaje, że "Czarnoksiężnik" kojarzy się z baśnią filmową.
- Trudno od tego uciec i stworzyć swój charakter postaci. Starałam się jednak budować własny świat - świat bajkowy, a nie świat realny - mówi.

Jednak to nie scenografia buduje przestrzeń, a multimedia, którym scenografka dała swobodę.
- Multimedia są obecne w spektaklu od początku do końca - zdradza odpowiedzialny za tę formę przekazu, Krzysztof Kiziewicz. - Nawiązujemy do świata magii, projekcje dają też pole do popisu wyobraźni.

W spektaklu występują: Magdalena Mioduszewska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna, Ewa Żebrowska, Krzysztof Pilat, Paweł S. Szymański, Piotr Wiktorko i Adam Zieleniecki. Premiera w sobotę 25 października o godz. 16 w Białostockim Teatrze Lalek.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 24.10.2014


Czarnoksiężnik z Krainy Oz w wersji muzycznej


Białostocki Teatr Lalek w weekend zaprasza na familijną sztukę o Dorotce, która porwana przez huragan trafia do barwnej krainy

Idąc za adaptacją Liliany Bardijewskiej postanowiłam stworzyć świat magiczny, bajkowy, skłaniając się w stronę fantazji. Nie chciałam osadzać tej historii we współczesnej rzeczywistości i realizmie. Bardzo mi zależało na tym, by ten świat był baśniowy - mówi Ewa Piotrowska, reżyserka spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

Najnowszą historię Dorotki, która w zaczarowanej krainie Oz spotyka takie postacie jak Słomiany Strach, Blaszany Drwal czy Tchórzliwy Lew przypomina Białostocki Teatr Lalek. Powieść Franka Bauma doczekała się wielu adaptacji teatralnych, a także słynnego musicalu z Judy Garland w roli głównej z 1939 roku. Właśnie do tej muzycznej produkcji ma nawiązywać białostocka produkcja.

- Ten musical był na tyle inspirujący, że postanowiłam zostawić pewien element muzyczności - przyznaje reżyserka. - Jest tu pewien element emocji przekazywanych właśnie przez muzykę.

Dlatego przesłanie spektaklu - nie szukaj czarodzieja, lecz dobrego przyjaciela - pojawi się w piosence. Za muzykę odpowiada Wojciech Błażejczyk.

- To rodzinny spektakl nastawiony na spotkanie - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Jest tu kilka scen, w których zobaczymy nasze codzienne sprawy, które w oczach dziecka mogą urastać do czegoś wielkiego.

Scenografia to dzieło Martyny Štěpán-Dworakowskiej, dopełniają ją multimedia Krzysztofa Kiziewicza.

- Starałam się budować świat bajkowy, żeby od rzeczywistości uciekać w świat fantazji - mówi scenografka.

Jak całość prezentuje się na scenie będzie można przekonać się w weekend. Premiera "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" w sobotę o godz. 16, wystawiany jest także w niedzielę o godz. 11.

Anna Kopeć, "Kurier Poranny", 24.10.2014

.