5 grudnia 2014 Drukuj E-mail

Wystawa fotografii Krzysztofa Bielińskiego

Księżniczka Angina - fot. Krzysztof BielińskiKrzysztof Bieliński (ur. 1978) - artysta fotograf. Współpracuje z wybitnymi reżyserami teatralnymi jak Krystian Lupa, Włodzimierz Staniewski, Grzegorz Bral, Piotr Tomaszuk, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski, fotografując na scenach dramatycznych, operowych i lalkowych w polsce i za granicą. Współautor m.in. albumów Warlikowski-teatr (2006), Boris Kudlićka volume I (2011). Autor dvd - wideo Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Fotografie Krzysztofa Bielińskiego z muzyką Pawła Mykietyna (2008). Twórca autorskich albumów Lupa/teatr (2009) i BTL - lalki (2012).


Cień. Miraż. Złudzenie. Nieskończone światy, przewijające się przez naszą podświadomość. Senne wizje, w których niemożliwe staje się nieraz dotkliwie realne.
Widmo Antygony - fot. Krzysztof BielińskiLalki, manekiny, marionetki to osobny świat, nierealny i zarazem absolutnie autentyczny. Byty, które funkcjonują w punkcie styku świata żywych i świata rzeczy martwych i potrafią przejmująco mówić o rzeczach ostatecznych. Bez potu, ale z kamienną twarzą, świdrującym spojrzeniem. Czasem w ciszy lub z cichym, ale osobliwym i przenikającym dźwiękiem materiału, z którego powstały. Lalka to aktor niemożliwy, mogący z łatwością wcielić się w myśl, wyobrażenie czy wytwór jaźni, co jest często nieosiągalne dla żywego aktora. Może być perfekcyjnym tancerzem, unoszącym się z lekkością nad ziemią. Lalka może być piękna i demoniczna. Wszystko to dzięki rękom animatora - każdorazowego dawcy życia, niekiedy również demiurga, który wkłada w nią i zostawia część swojej duszy.

Krzysztof Bieliński, z albumu BTL – LALKI

 

Wernisaż wystawy: 5 grudnia 2014, po premierze spektaklu Czy pan istnieje, Mr Johnes?


Wernisaż

wernisaż
wernisaż

 fot. Bogumił Gudalewski