Krzywa wieża Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
O Autorce
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Krzywa wieża i pogmatwany układ partnerski. U lalkarzy


On - niepoprawny lekkoduch, ona - wieczna idealistka. Są nieporadni, mają swoje wady i zalety. W weekend (13-15.03) ich relacjom będzie można się przyjrzeć na scenie Białostockiego Teatru Lalek. Najnowsza premiera to spektakl w ramach Sceny Propozycji - "Krzywa wieża" autorstwa Nadieżdy Ptuszkiny

Jedna z najwybitniejszych rosyjskich dramatopisarek opisuje świat dwojga ludzi, w tej parze jednak rozmaite swoje cechy może odnaleźć każdy z nas. Stworzyła głęboki portret współczesnych ludzi - ich przywar, niełatwych charakterów i zagmatwanych relacji. Zabawna i gorzka jednocześnie opowieść na scenie kreślona jest dzięki Andrzejowi Beya-Zaborskiemu i Marii Jolancie Rogowskiej.

Opieka artystyczna nad spektaklem - Wojciech Szelachowski, oprawa muzyczna - Krzysztof Dzierma, konsultacja scenograficzna - Jan Polivka (Czechy). Najbliższe spektakle - od piątku do niedzieli (13-15.03) - godz. 18 oraz w środę i czwartek (18-19.03) o godz. 18.

moż, "Gazeta Wyborcza", 13.03.2015

BTL wystawia spektakl "Krzywa wieża"


Białostocki Teatr lalek w ramach "Sceny propozycji" przygotowuje premierę spektaklu "Krzywa wieża". Rosyjska dramaturg, Nadieżda Michajłowna Ptuszkina, napisała tragifarsę, która podbija sceny Rosji. Przyjedzie do Białegostoku na premierę.

Nadieżda Ptuszkina to jedna z najwybitniejszych rosyjskich dramatopisarek lat współczesnych. Nic więc dziwnego, że po jej tekst bez wahania sięgnęli twórcy Białostockiego Teatru Lalek.

- Kiedy tylko poznałem ten tekst, pomyślałem, że warto go wystawić w Białymstoku - mówi Andrzej Beya-Zaborski.

"Krzywa Wieża" Nadieżdy Ptuszkiny to na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi – ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje.

Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona (Maria Jolanta Rogowska)– wieczna idealistka, On – niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych…

- Właściwie na ten spektakl powinniśmy sprzedawać tylko bilety dla par - śmieje się Rogowska. - To rodzaj terapii.

Przedpremierowy pokaz już 13 marca, oficjalną premierę dyrektor BTL, Jacek Malinowski, zaplanował na 15 marca.

Nadieżda Ptuszkina – współczesny rosyjski dramaturg, reżyser teatralny i filmowy, scenarzystka. Urodzona w Leningradzie, tam ukończyła Państwowy Instytut Teatralny, a w 1977 została absolwentką wydziału reżyserii teatralnej renomowanego Studium przy moskiewskim MchAT. Jest autorką ponad 60 sztuk, kilkunastu zrealizowanych scenariuszy filmowych i kilku – wyreżyserowanych przez siebie – pełnometrażowych filmów.

(dor), "Kurier Poranny", 12.03.2015


Skrząca się dowcipem farsa. Spektakl "Krzywa wieża" jak terapia


Nowa premiera w Białostockim Teatrze Lalek. To "Krzywa wieża" rosyjskiej dramatopisarki Nadieżdy Ptuszkiny. W rolach głównych występują Andrzej Beya-Zaborski i Maria Jolanta Rogowska.

Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona - wieczna idealistka, On - niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych...

Rosyjski tekst na "Scenie propozycji"

Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wyjaśnia, że "Krzywa wieża" to obecnie jeden z najchętniej grywanych tekstów w Rosji. Sięgnęli po niego także białostoccy aktorzy - Andrzej Beya-Zaborski i Maria Jolanta Rogowska. Realizacja spektaklu na podstawie rosyjskiego tekstu to ich inicjatywa. Opieki artystycznej podjął się Wojciech Szelachowski, oprawę muzyczną przygotował Krzysztof Dzierma, a konsultacją scenograficzna zajął się Jan Polívka z Czechy. Spektakl powstaje w ramach "Sceny propozycji".

Niełatwe charaktery i zagmatwane relacje

"Krzywa wieża" Nadieżdy Ptuszkiny to na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi - ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje.

- Tekst bardzo mi się podobał i postanowiliśmy się z nim zmierzyć - przyznaje Andrzej Beya-Zaborski. - Zastanawiałem się, czy nie zaproponować wystawienia spektaklu dyrektorowi Jackowi Malinowskiemu. Myślałem o różnych partnerkach, zaprosiłem do współpracy Marię Jolantę Rogowską.

Wspomina, że gdy czytał tekst Ptuszkiny miał wrażenie, że jest o nim. Potwierdza to aktorka występująca w spektaklu.

Spektakl jak terapia

- To tekst i liryczny, i śmieszny, i refleksyjny, po prostu o życiu - mówi Beya-Zaborski. - Propozycja na wieczór, by oderwać się od codzienności, ale i wzbudzająca refleksje.

Maria Jolanta Rogowska dodaje: - Ten spektakl zawiera tyle emocji: od śmiechu, przez łzy i wulgaryzmy, po czułości. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Bilety na to przedstawienie powinniśmy sprzedawać małżeństwom i parom jak na terapię.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 14.03.2015
.