Burza Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Historia
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


BTL wystawia spektakl Burza wg Szekspira


Nowy sezon Białostocki teatr lalek rozpoczyna od premierowego wystawienia "Burzy" Szekspira. Spektakl reżyseruje Waldemar Raźniak.

- Namówiono mnie do współpracy z Białostockim Teatrem Lalek ze względu na szczególnego aktora - mówi Waldemar Raźniak, reżyser "Burzy". - To Ryszard Doliński, który dzięki swojemu doświadczeniu najlepiej odda cechy króla Prospera.

W zespole aktorskim spektaklu oprócz Dolińskiego pojawią się Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Łucja Grzeszczyk, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Michał Jarmoszuk i Zbigniew Litwińczuk.

Reżyser podkreśla uniwersalne przesłanie szekspirowskiego dramatu, jednocześnie odżegnując się od doraźnych konotacji politycznych. Elżbietański charakter przedstawienia podkreślają kostiumy aktorów.

Pomostem w wiek XXI staje się z pewnością pomysłowa scenografia, operowanie światłem i wizualizacjami. Z krótkiego fragmentu przedstawionego podczas próby, wydaje się, że będą pełniły nie mniej istotną rolę o treści dramatu.

Tłumacząc powód realizacji właśnie tej sztuki Szekspira, reżyser posłużył się cytatem z książki Petera Brooka "Pusta przestrzeń": "Gwałtownie potrzebujemy doznań magicznych, po to po prostu, aby móc zmienić nasze wyobrażenia o tym, co naprawdę istotne".

Białostocki Teatr lalek zaplanował premierę przedstawienia na niedzielę, 6 września, na godz. 18.

(dor), "Kurier Poranny, 4.09.2015


Czekał na upragnioną zemstę. Burza w teatrze


Mocno pocięta, za to wizyjna, pełna magii i czarownego klimatu. "Burza" Szekspira to pierwszy spektakl, jakim Białostocki Teatr Lalek wita nowy sezon teatralny. Premiera - w niedzielę (6.09)

Zapowiada się uczta dla oka - jeśli bazować na dwóch krótkich fragmentach pokazanych przez twórców tuż przed premierą. Scena skąpana w czerni i bieli, hipnotyzująco wirują kręgi, w tle tańczą ogniki. Rozmaite przesłony poszerzają scenę, pojawiają się abstrakcyjne projekcje i zbliżenia twarzy, mignie też przez chwilę obraz kojarzący się z "Myśliwymi na śniegu" Pietera Breugla.

Magia na usługach

Wszystko to składa się na wizyjny obraz wyspy, na którą wskutek knowań wygnani zostają Prospero (prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia) i jego córka Miranda. Spędzą na niej 12 lat. W Prosperze narasta żądza zemsty. I pewnego dnia, gdy statek z jego wrogami rozbija u wybrzeży, będzie mogła znaleźć ona ujście.

Ale tak naprawdę, jak uważa reżyser Waldemar Raźniak, tematem "Burzy" jest przebaczenie, które powinno mieć prymat nad żądzą zemsty.

Reżyser postanowił opowiedzieć o tym, łącząc żywy plan z teatrem lalkowym i multimediami. Drugim wiodącym tematem spektaklu jest bowiem magia, której doskonałym nośnikiem inscenizacyjnym mogą być m.in. projekcje i lalki.

- Po co te magiczne doznania? By móc zrozumieć na nowo, co jest dla nas w życiu ważne - mówi Waldemar Raźniak.

Na scenie pojawi się oczywiście - i w fantasmagorycznym i w realistycznym wymiarze - duch Ariel. Uwięziony przez wiedźmę w pniu drzewa zostaje uwolniony przez Prospera, który przez lata na wyspie wprawia się w umiejętnościach magicznych (to on też wywołuje tytułową burzę). Od tej pory Ariel jest na usługach Prospera. Za to uwięziony zostaje Kaliban, syn wiedźmy i jedyna ludzka istota spotkana na wyspie. Mimo początkowej przyjaźni, napadł na Mirandę, za co Prospero ukarał go odosobnieniem w jaskini.

Prospero patrzy na córkę

W takich warunkach wzrasta córka niedoszłego króla. Gdy na wyspę po rozbiciu statku trafia m.in. Ferdynand, syn Alonza (poplecznika króla, którzy wyrzucił Prospera), młodzi zakochują się w sobie.

- Mój bohater jest pełen nienawiści do tych, którzy go skrzywdzili. Ale w tej nienawiści nagle zaczyna dostrzegać czystość córki, pragnienie miłości, które jest w niej ogromne. To wszystko powoli zaczyna widzieć już nieco inaczej, emocje w nim się zmieniają, i stad bierze się jego przebaczenie - mówi Ryszard Doliński, aktor BTL, którego reżyser upatrzył sobie na Prospera.

- Do tej roli trzeba mieć w sobie coś, co pozwoli zagrać tę postać tak, by nie wpaść w patos, a jednocześnie poetycko. Pan Ryszard jest do tej roli wymarzony - mówi Raźniak. Poza Dolińskim w spektaklu zagrają: Łucja Grzeszczyk (Miranda), Michał Jarmoszuk (Ferdynand), Sylwia Janowicz-Dobrowolska (Ariel), Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński (jest również asystentem reżysera), Jacek Dojlidko, Zbigniew Litwińczuk.

Wyspa - jak konglomerat

Raźniak skrócił mocno tekst Szekspira (spektakl trwa 1,20 h), choć raczej trzyma się litery dzieła i epoki.

- Są różnego rodzaju pomysły na szekspirowską wyspę. Badacze przez lata różnie interpretowali to miejsce, z czasem stało się konglomeratem znaczeń historycznych, filozoficznych, mitologicznych. Myślę, że to miejsce, w którym Prospero żyje w swoim bezpiecznym świecie. Gdy jego świat zostaje zagrożony, musi sobie jakoś z tym poradzić. Z takimi właśnie sytuacjami co jakiś czas stykamy się we współczesności - mówi reżyser. - Nie stosuję jednak politycznych aluzji, nie sięgam po jakieś kontrowersyjne chwyty. Szekspir jest tak głęboki, że pozwala na snucie różnych interpretacji. Współczesność i jej wyznaczniki pojawiają się w sferze plastycznej. To próba autorska, licentia poetica scenografa Jana Polivki, który wraz z Anną Angeliką Łapińską (kostiumy) i Krzysztofem Kiziewiczem (multimedia) stworzył bardzo plastyczny świat.

Szekspir dotyka naszych wad

Jak mówi Raźniak - spektakl raczej przeznaczony jest dla widzów dojrzałych. - Choć na tyle jest bezpiecznie wyreżyserowany, że i młody widz nie powinien się nudzić.

- Z całą pewnością nie jest to spektakl dla dzieci. Ale Szekspir w dramaturgii zapisał relację między młodymi ludźmi, więc i taka publiczność powinna się w "Burzy" odnaleźć - dodaje Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Dla jednych spektakl to okazja, by poznać Szekspira na scenie, dla drugich, by sobie go odświeżyć. Doskonale dotknął naszych wad, jest ciągle uniwersalny.

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gerarda Griseya, Gyorgy Ligetiego oraz Pawła Szymańskiego. Usłyszymy też utwór "Un aura amorosa" z opery "Cosi fan tutte" Mozarta w wykonaniu Chóru Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego dyrygowanego przez Liliannę Krych.

Premierowy spektakl rozpocznie się w niedzielę o godz. 18. Kolejne spektakle w dniach: 11-13 września o godz. 18

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 4.09.2015


"Burza" Szekspira na rozpoczęcie sezonu w BTL-u


"Burza" Williama Szekspira w reżyserii Waldemara Raźniaka otworzyła w niedzielę wieczorem sezon artystyczny 2015/2016 w Białostockim Teatrze Lalek. Jak mówią twórcy, to spektakl o przebaczaniu.

"Burza" napisana przez Szekspira w 1611 roku opowiada historię Prospero, prawowitego księcia Mediolanu, który został wygnany z kraju przez swojego brata Antonia. Prospero razem ze swoją córką trafia na jedną z najdzikszych wysp, gdzie spędzają kilkanaście lat, a w Prosperze rodzi się żądza zemsty. I pewnego dnia, gdy statek z jego wrogami rozbija się u wybrzeży, będzie mogła znaleźć ona ujście...

Jak powiedział dyrektor BTL Jacek Malinowski, to przedstawienie dla dorosłych, a jego treść jest bardzo aktualna dzisiaj - teza Szekspira brzmi - stawiajmy na przebaczenie.

Podobnego zdania jest reżyser spektaklu Raźniak, który mówi, że w jego interpretacji tekstu Szekspira "wyłania się temat przebaczenia, które powinno mieć prymat nad rządzą zemsty".

Ważnym punktem dramatu jest wyspa, na której przebywa główny bohater. Raźniak powiedział, że twórcy mają różne pomysły na szekspirowską wyspę, a dzięki badaczom z czasem stało się "konglomeratem znaczeń historycznych filozoficznych i mitologicznych". W interpretacji Raźniaka, wyspa jest "bezpiecznym światem" Prospera, którego spokój zostaje zagrożony i główny bohater musi sobie z tym poradzić. To też jest bardzo współczesna sytuacja - uważa Raźniak.

Drugim ważnym tematem jest magia. I właśnie w stworzeniu magicznego świata pomogły Raźniakowi lalki. Magia też - jak dodaje reżyser - pozwala w sytuacji zagrożenia, przewartościować nasz świat i pomaga zrozumieć, co jest dla nas istotne.

Jak mówi odtwórca głównej roli Ryszard Doliński, jego bohater jest pełen nienawiści do osób, które go skrzywdziły, ale z czasem, dzięki córce i miłości, zmieniają się w nim emocje. - I stąd bierze się przebaczenie - dodał.

Scenografię do przedstawienia stworzył czeski artysta Jan Polivka, kostiumy Anna Łapińska, a za multimedia odpowiada Krzysztof Kiziewicz.

PAP, 07.09.2015


.