Śluby panieńskie Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Śluby panieńskie w wersji lalkowej


Pierwsza premiera w Białostockim Teatrze Lalek to "Śluby panieńskie".

Nie koncentrujemy się na obyczajowości, ale na relacjach między ludźmi. Zadajemy pytania czy istnieje coś takiego jak miłość od pierwszego wejrzenia, czy trzeba ją wypracować, przejść drogę, by uruchomić uczucia w drugim człowieku - mówi Artur Dwulit, reżyser spektaklu „Śluby panieńskie” według tekstu Aleksandra Fredry. To pierwsza w tym sezonie premiera w Białostockim Teatrze Lalek. Spektakl ma łączyć klasykę ze współczesnością - klasyczny teatr lalki i cieni, wiersz zestawiony będzie ze współczesną scenografią i muzyką.

AK, "Kurier Poranny", 9.09.2016


Pierwsza premiera w nowym sezonie. BTL wystawia "Śluby panieńskie"


"Śluby panieńskie" w reżyserii Artura Dwulita połączą klasykę i nowoczesność - tradycyjny wiersz Fredry, teatr jawajski i współczesną scenografię. Premiera spektaklu 11 września w Białostockim Teatrze Lalek.

Spektakl jest realizowany w ramach Sceny Propozycji Aktorskich.

- To pierwsza premiera w tym sezonie - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u. - Rzadko na scenach lalkowych widuje się tego typu klasykę - zagrają w niej lalki jawajki.

Jawajka to rodzaj lalki teatralnej z głową osadzoną na kiju, animowanej nad parawanem - z ruchomymi rączkami prowadzonymi za pomocą czempurytów (drutów).

Lalki jawajskie na fali

Reżyser Artur Dwulit wspomina, że pomysł spektaklu zrodził się kilka lat temu.

- W szkole teatralnej mieliśmy przedmiot "gra jawajką". Często ten rodzaj lalki utożsamiany jest z postaciami bajkowymi, jednak my znaleźliśmy "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. Łucja Grzeszczyk przygotowała projekty lalek, zrobiliśmy egzamin ze studentami. Okazało się, że wiersz Fredry dobrze współpracuje z tą techniką. Jest wyjątkowa, bo prowadzona przez aktora obiema rękami. Zastanawialiśmy się, co by było, gdyby z takim repertuarem spotkał się zwykły widz. Z propozycją wystawienia spektaklu zwróciliśmy się do dyrektora Jacka Malinowskiego, a on się zgodził - dodaje Artur Dwulit.

Podkreśla, że tę pracę traktują jako rodzaj laboratorium - spotkanie z tekstem i wspólną pracę zespołu.

W tekście konieczne były skróty, ale główny wątek jest zachowany.

- Koncentrujemy się nie na obyczajowości, ale na relacjach między ludźmi. Zadajemy pytanie, czy istnieje coś takiego jak miłość od pierwszego wejrzenia, czy miłość trzeba sobie "wypracować". Teraz obserwujemy przecież modę na związki partnerskie - mówi reżyser.

Kostiumy jak z witryn sklepowych

Scenografię do spektaklu przygotowała Łucja Grzeszczyk, aktorka BTL-u.

- Wcześniej mogła się plastycznie "wyżyć" w czasie pracy nad spektaklem "Piotruś i wilk" Bernardy Bieleni. Tutaj było większe wyzwanie, bardziej monumentalna praca. Jestem aktorem-lalkarzem, ale z zamiłowania plastykiem. To zaszczyt móc stworzyć obraz w spektaklu - przyznaje Łucja Grzeszczyk.

Inspiracji do stworzenia scenografii i kostiumów szukała we współczesności, m.in. w witrynach sklepowych.

- Chcieliśmy podołać wyzwaniom, które stawia przed nami młody człowiek, zarzucany kulturą obrazkową, podążający za modą - wyjaśnia Grzeszczyk.

Do teatru jawajskiego twórcy dołożyli też teatr cieni, by odciążyć widzów i nie zmęczyć zbytnio lalką.

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Chociej. Pobrzmiewają w niej jazzowe i współczesne dźwięki. W spektaklu występują: Łucja Grzeszczyk, Iwona Szczęsna, Izabela Maria Wilczewska, Wiesław Czołpiński, Błażej Piotrowski i Mateusz Smaczny.

Połączenie współczesności i klasyki

Twórcy spektaklu łączą współczesność i klasykę. Wykorzystują teatr cieni, lalki jawajki, teatr parawanowy, a jednocześnie stawiają na współczesną oprawę scenograficzną i intrygującą muzykę. To zderzenie może być interesujące.

- Zadanie jest bardzo trudne - mówi o grze w spektaklu Mateusz Smaczny. - Jednak bardzo lubię jawajkę. Uważam, że ta lalka ma duże możliwości - można nią naśladować człowieka i oddać jego charakter. Problemem jest wybór środków, by widza nie znudzić. Dlatego chcemy opowiedzieć więcej, niż mógł opowiedzieć Fredro, przenieść "Śluby panieńskie" w nasze czasy.

Premiera spektaklu jest zaplanowana 11 września godz. 18.00 na małej scenie BTL-u.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 8.09.2016


Niech kocha, płacze, jęczy, kona. "Śluby panieńskie" inne niż zwykle


Przystojny fircyk, łzawy kochanek i one dwie: panienki, które postanawiają dręczyć mężczyzn swoją obojętnością i nie wychodzić za mąż. Fredrowską historię zna prawie każdy, ale niekoniecznie ... zagraną przez lalki. A taką nietypową wersję sceniczną komedii Aleksandra Fredry proponuje Białostocki Teatr Lalek. Premiera "Ślubów panieńskich" - w niedzielę (11.09) o godz. 18. Spektakl można zobaczyć też w sobotę (10.09) o tej samej porze.

Spektakl przygotowywany jest w ramach Sceny Propozycji, w której zespół Białostockiego Teatru Lalek może się realizować dodatkowo. - Nasi aktorzy są tak ambitni, że poza nurtem codziennej pracy w teatrze chcą robić coś więcej - mówi Jacek Malinowski, szef. BTL. I oddaje scenę Arturowi Dwulitowi i Łucji Grzeszczyk. Oboje na co dzień grają w teatrze, tym razem jednak Dwulit reżyseruje spektakl, a Łucja Grzeszczyk odpowiada za scenografię (i gra jedną z głównych ról). A właściwie daje życie jednej z jawajek - które na scenie sugestywnie, każdym gestem wyrażają emocje, mówią wierszem, płaczą, uwodzą, pokrzykują.

To dla aktorów duże wyzwanie. - Rzadko widuje się klasykę w lalkach, tym bardziej chętnie pokażemy to na naszej scenie - mówi szef teatru.

Motoryka ciała aktora

Artur Dwulit: - Pomysł narodził się kilka lat temu, gdy w szkole teatralnej współpracowaliśmy wraz z Łucją ze studentami nad przedmiotem "gra aktora jawajką". Studenci muszą przejść przez to obowiązkowo. Wszelkie bajki i baśnie bardzo dobrze działają w tej formie. Ale klasyka? Łucja przygotowała projekty lalek i zrobiliśmy ze studentami egzamin. I okazało się, że to działa. Wiersz 8-, 11-, 13-zgłoskowy dobrze współpracuje z tą techniką, która jest specyficzna, dlatego, że lalka jest prowadzona przez aktora dwoma rękami. A w związku z tym motoryka ciała aktora przenosi się na lalkę. I wygląda to bardzo ciekawie. Zastanawialiśmy się w szkole, co by się wydarzyło, gdyby z takimi lalkami i z klasycznym tekstem spotkał się widz. Postanowiliśmy to sprawdzić - stąd ten spektakl - mówi reżyser. - Traktujemy tę pracę jako laboratorium, spotkanie - i z tekstem, i z techniką . To, że ja jestem podpisany na afiszu jako reżyser, nie znaczy, że wszystkie pomysły użyte w spektaklu sa moje. Przedstawienie to efekt współpracy, laboratoryjnego podejścia do tematu.

Przedstawienie w BTL trwa nieco ponad godzinę, powstało po licznych skrótach oryginalnego tekstu Fredry.

- Gdybyśmy mieli zaprezentować całość - spektakl pewnie trwałby 2,5 godziny. Lalka tego nie uniesie. Skróty były konieczne - mówi Artur Dwulit. - Koncentrujemy się na relacji między ludźmi, zadajemy sobie pytanie: czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Czy magnetyzm serc to sprawa fluidów, czy może ciężkiej, czasem upokarzającej walki o drugą osobę? A może to sprawa dojrzałości i doświadczenia? Dlaczego obecnie w świecie panuje taka niechęć i strach przed zawieraniem związków?. Jest moda na związki partnerskie, czy bycie singlem. A tu raptem trzeba podjąć decyzję... I okazuje się, że w tym kontekście Fredro jest obecnie niesłychanie aktualny.

Witryna sklepowa i zalotne pozycje

Miłosne perypetie dwóch par,, dwóch mężczyzn, z których każdy zupełnie inaczej traktuje kobiety, oglądamy za kilkoma parawanami. Ich układ przypomina nieco witryny sklepowe, utrzymane w czarno-białej kolorystyce. Pełno w nich kobiecych nagich sylwetek-manekinów, płaskich figur, które przybierając różne zalotne pozycje, obrazują nieco przewrotnie świat damsko-męskich gierek. I wprowadzają tu też drugi element - teatr cieni.

Autorką scenografii jest Łucja Grzeszczyk, mówiąca o sobie: "z zawodu aktorka, z zamiłowania - plastyk:

- Szukaliśmy odniesień we współczesności, tak, by młodzież, a to do niej jest głównie skierowany spektakl, nie krzywiła się, słysząc, że musi wysiedzieć na sztuce sprzed ponad stu lat. Staraliśmy się podołać wyzwaniu, a takim wyzwaniem są właśnie młodzi ludzi, żyjący w kulturze obrazkowej, i którym klasyczny teatr kojarzy się z reliktem. Stąd też, choć tekst jest klasyczny, postanowiliśmy zaprezentować go we współczesnym kostiumie, współczesnych dekoracjach i z intrygującą muzyką jazzową Piotra Chocieja - mówi Łucja Grzeszczyk.

Mateusz Smaczny w spektaklu gra Gustawa. Jego bohater to wyrazisty fircyk, który cieszy się powodzeniem u kobiet, ale oto trafia na obojętną Anielę. - Staram się tchnąć jak najwięcej życia w lalkę, co nie jest łatwe, mocno angażuje nadgarstek. Ale to też bardzo ciekawe zadanie, zwłaszcza że ostatni raz jawajkę trzymałem w ręku jeszcze w szkole teatralnej - mówi Smaczny.

Obok niego za parawanem kryć się będą: Iwona Szczęsna, Izabela Maria Wilczewska, Wiesław Czołpiński, Błażej Piotrowski.

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 10.09.2016