Piękna i Bestia Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Uniwersalna baśń, ciekawe lalki i muzyka na żywo. "Piękna i Bestia" w BTL-u


Klasyczną baśń w formule lakowej będzie można obejrzeć w Białostockim Teatrze Lalek. W niedzielę (6.11) premiera spektaklu "Piękna i Bestia".

- Będzie to baśń w ujęciu polskiego dramaturga Jana Ośnicy - wyjaśnia Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - W formule lalkowej wykorzystane zostaną lalki jawajki.

Spektakl będzie efektem współpracy słowackiego - choć mieszkającego w Pradze - reżysera Braňo Mazúcha oraz twórców z Czech - Jana Polívki (autora scenografii) i Jana Čtvrtníka (autora muzyki) oraz aktorów BTL-u.

Baśń ciągle aktualna

- Kiedy mamy do czynienia z klasyczną baśnią, musimy pokazać ją w aktualnym kontekście - mówi Braňo Mazúch. - Szukamy w tej baśni sensu, który jest ciągle aktualny. Chcemy, by nasza propozycja była zrozumiała dla współczesnego widza.

"Piękna i Bestia" to historia kupca Gwido i jego trzech córek. O ile wszystkie trzy były piękne z wyglądu, o tyle z serca - tylko najmłodsza. Pewnego razu kupiec zmuszony był wyjechać. Niestety podróż okazała się wielce niebezpieczna - nieszczęsny Gwido ocalał wyłącznie dzięki gościnności pewnego niezwykłego Gospodarza, zwanego - z racji swego wyglądu jak i charakteru - Bestyją. Los chciał jednak, że kupiec naraził się swemu wybawcy, przez co miał ponieść najcięższą karę, chyba że jego najmłodsza córka zgodziłaby się zamieszkać z Bestyją.

Jak dzisiaj rozumieć tę baśń?

- To opowieść nie tylko o pięknie zewnętrznym, ale o dobru, które mamy wewnątrz. Miłość i oddanie - tych tematów również dotyka "Piękna i Bestia" - tłumaczy reżyser.

W spektaklu wykorzystane są lalki jawajki. To niejako symbol dobra - grają postaci prawe. Gdy przeobrażają się w bestię, zastępuje je żywy aktor. Spektakl rozgrywa się więc w dwóch warstwach - lalkowej i aktorskiej. Jak wyjaśnia reżyser, zdecydował się na jawajki ze względu na ich delikatność, eteryczność.

Plastyczna scenografia i muzyka "na żywo"

Scenografia spektaklu jest bardzo plastyczna, ulega transformacji.

- Została przystosowana do przestrzeni - zarówno do planu lalkowego, jak i aktorskiego - mówi o scenografii jej autor - Jan Polívka.

Wykorzystana w spektaklu lalka jawajka pokazana jest w niekonwencjonalny sposób. Pojawia się na różnych poziomach. Zwykle aktor operuje nią nad swoją głową, tutaj aktorzy próbują łamać tę konwencję.

W przedstawieniu występują: Małgorzata Płońska, Iwona Szczęsna, Izabela Maria Wilczewska, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Zbigniew Litwińczuk, Mateusz Smaczny i Adam Zieleniecki.

W spektaklu zabrzmi muzyka "na żywo", która będzie współdziałać z dialogami na scenie. Zagrają ją sami aktorzy na nietradycyjnych instrumentach.

Przedstawienie trwa około godziny, jest przeznaczone dla dzieci od 6. roku życia wzwyż.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 4.11.2016


BTL wystawia spektakl Piękna i bestia


Polsko-czesko-słowacka produkcja w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. W niedzielę premiera baśni Piękna i bestia.

Sztuka Jana Ośnicy oparta na ludowej bajce to najnowsza propozycja Białostockiego Teatru Lalek dla młodszych widzów i ich rodziców. „Piękna i Bestia” uświadamia, że miłość jest siłą, która przewartościowuje życie. Nie zawsze pojawia się nagle, czasem trzeba do niej dojrzeć, by potem móc rozkoszować się jej owocami. Tytułowi bohaterowie sztuki muszą zmierzyć się z zawiścią, lękiem, głupotą i próżnością. Konfrontując się z przeciwnościami, dokonują wyborów, które odmienią ich życie.

Białostocką wersję tej opowieści przygotowuje zespół aktorski pod okiem twórców zza południowej granicy. Sztukę reżyseruje Braňo Mazúch ze Słowacji, scenografię przygotował Jan Polívka z Czech, a muzykę skomponował Jan Čtvrtník także z Czech.

- Zależało nam na tym by nie był tylko karnawał znanych postaci z filmów animowanych. To opowieść o sensie dobra, że nie jest ważne by być pięknym na zewnątrz, istotnym jest być pięknym i dobrym wewnątrz - mówi Braňo Mazúch.

W spektaklu grają lalki jawajki. Ale ważny jest tu także plan aktorski.

- Jawajki mają pewną delikatność, eteryczność. Chciałem pokazać jak duży tworzą kontrast w olbrzymiej przestrzeni dużej sceny - mówi reżyser.

Ważnym elementem spektaklu jest muzyka, która będzie tworzona przez aktorów.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać żywą muzykę, która jest w stanie komunikować się z aktorami i działać z sytuacjami na scenie. Nietradycyjne instrumenty akcentują scenografię i spirytualny sens tej powieści - mówi kompozytor Jan Čtvrtník.

Anna Kopeć, "Kurier Poranny", 3.11.2016


Jawajkowa premiera "Pięknej i Bestia"


Premiera spektaklu na podstawie baśni "Piękna i Bestia" wg tekstu Jana Ośnicy odbyła się w niedzielę w Białostockim Teatrze Lalek. Przedstawienie zostało zagrane klasycznymi lalkami - jawajkami.


Spektakl w Białostockim Teatrze Lalek (BTL) to polsko-słowacko-czeska produkcja; wyreżyserował go słowacki artysta Brano Mazuch. Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor BTL Jacek Malinowski, "Piękna i Bestia" to klasyka baśni, która w ujęciu polskiego dramaturga Jana Ośnicy jest niezwykle ciekawa. A to, co zwraca szczególną uwagę to stylizowany język, który "jest nieco odległy od naszych czasów, tu język jest bogaty, a nie skrótowy jak SMS" - wyjaśnił.

Reżyser Mazuch przekonywał, że sięgając po baśń, trzeba ją pokazać w aktualnych kontekstach. - Zależało nam na tym, by nie był to tylko karnawał znanych postaci z filmów animowanych. To opowieść o sensie dobra, że nie jest ważne, by być pięknym na zewnątrz, istotnym jest być pięknym i dobrym wewnątrz - dodał.

W spektaklu grają klasyczne lalki jawajki. Mazuch mówił, że lalki przedstawiają ludzi, którzy zachowują się dobrze lub źle. - Kiedy lalka zachowuje się źle, zmienia się w bestię, w człowieka - w aktora w żywym planie - dodał. Zdaniem Malinowskiego siłą spektaklu jest, że lalki w grają nie tylko klasycznie, czyli za parawanem, ale pojawiają się na różnych poziomach sceny.

Muzyka w przedstawieniu jest grana na żywo. Jak wyjaśnił jej kompozytor, czeski muzyk Jan Cztvrtnik, chodziło o wykorzystanie "żywej" muzyki, która jest w stanie działać razem z aktorem na scenie. Dodał, że tę muzykę na żywo tworzą i grają sami aktorzy, czasami przy pomocy różnych instrumentów, czasami przy pomocy własnego ruchu czy głosu.

Scenografię stworzył czeski artysta Jan Polivka. Powiedział, że zależało mu na stworzeniu scenografii, która jest plastyczna, a do tego dostosowana do planu lalkowego i ludzkiego.

Spektakl trwa ok. godziny, będzie grany w teatrze w listopadzie i grudniu.

PAP, 7.11.2016


Liczy się miłość i to, co w środku. Międzynarodowa "Piękna i Bestia"


Czesi, Słowacy i Polacy, a do tego "Piękna i Bestia". Międzynarodowy kolektyw dopina nowy spektakl na scenie Białostockiego Teatru Lalek. Będzie o miłości, wartościach i ciemnej stronie człowieka. Dla wszystkich widzów od lat sześciu wzwyż. Premiera - w niedzielę (6.11) o godz. 16

Nie będzie to jednak wersja "Pięknej i Bestii", do której przyzwyczaił nas Disney. Twórcy nie chcą pokazać galerii postaci znanych z filmów animowanych - idą dalej, sięgają po tekst Jana Ośnicy oparty na ludowej bajce. To historia kupca Gwido, który miał trzy piękne córki. Jako że charaktery w bajce bywają mroczne i jasne, i nic nie jest takie oczywiste, jak się wydaje, tak i tu mamy mocny podział, również między siostrami. Jedna jest dobra, dwie myślą tylko o sobie, co widać w sytuacji ekstremalnej, do której pewnego dnia dojdzie.

Oto kupiec Gwido wraca z niedobrą nowiną. Przeżył trudne wydarzenia podczas podróży, uszedł z życiem, ale coś za coś. Pewien Gospodarz, zwany Bestyją, który pozwolił mu przeżyć, postawił ultimatum. Kupiec przeżyje, jeśli do Bestyi przyjdzie najmłodsza córka Gwido. Co z tym zrobić?

Ciemne i jasne strony

- Głównym tematem naszego spektaklu, podobnie jak u Jana Ośnicy, jest przesłanie: najważniejsze to być dobrym i wiernym. Liczy się to, co wewnątrz. Nieważne jest, kto jest kim i jak wygląda - mówi Brano Mazuch, słowacki reżyser mieszkający w Pradze. - To miłość jest najistotniejsza, ona przewartościowuje życie bohaterów. Przygotowujemy przedstawienie we współczesnej formie, ale zachowujemy klasyczne elementy, tak jak choćby język Jana Ośnicy.

- Język, stylizowany na odległy naszej epoce, ale jednocześnie bardzo pięknie brzmiący, to walor tej inscenizacji. Nie jest skrótowy jak esemes, to ma duże znaczenie edukacyjne - mówi Jacek Malinowski, szef Białostockiego Teatru Lalek.

Najnowsze przedstawienie BTL zrealizowane jest w planie żywym i lalkowym. Postać Pięknej, podobnie jak jej siostry, jest lalką-jawajką, ale już Bestia nie ma konkretnej formy. Z kolei żywy plan, jak mówi reżyser, ma reprezentować ciemną stronę człowieka.

Dlaczego jawajka?

- Baśniowy tekst bywa trudny do przedstawienia, czasem jest toporny. W jego przeniesieniu na scenę pomagają lalki jawajki, które są delikatne, mają w sobie eteryczność - mówi scenograf spektaklu, Jan Polivka, Czech, który już wcześniej współpracował z BTL. - Scenografia jest abstrakcyjna , ale i symboliczna. Symboliczny jest np. wielki świecznik, który jest też koroną, bardzo szybko może stać się też łożem.

Nietradycyjne akcesoria

Istotna jest gra świateł (Bogusław Kasperuk), która dodaje spektaklowi magii, odbija się na załamaniach tkaniny. I oczywiście muzyka. Tworzona na żywo, czasem z niczego, przy pomocy aktorów. Jeden z nich, Krzysztof Bitdorf, siedzi np. pod sceną i wprawia w ruch duże piszczałki i małe cymbałki. Ale czasem muzyką może być szmer wzmocniony przez mikrofon.

- Zdecydowaliśmy się użyć nietradycyjnych akcesoriów muzycznych, z których niektóre nie były jeszcze wykorzystane na scenie. Muzyka akcentuje scenografię, koreluje z grą aktorską, podkreśla metafizyczny sens tej opowieści - mówi Jan Ctvrtnik, czeski kompozytor.

W białostockiej inscenizacji usłyszymy też słynny wiersz Mickiewicza, w którym tytułowa bohaterka żali się: "Gdy się nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę...".

Na scenie pojawią się aktorzy: Izabela Maria Wilczewska, Małgorzata Płońska, Iwona Szczęsna, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Zbigniew Litwińczuk, Mateusz Smaczny i Adam Zieleniecki.

Spektakl trwa około godziny, przeznaczony jest dla dzieci (i starszych) od 6 lat w górę.

Premiera - już w niedzielę (6.11) o godz. 16. Kolejne spektakle: 8, 9, 10, 11 i 30 listopada oraz 1, 2, 3, 4, 5 grudnia

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 5.11.2016