Piękna i Bestia Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Multimedia

Recenzje


Piękna i Bestia w jednym stali domu. Prawie jak muzyczny thriller


Jest tajemniczo, jest mrocznie, jest intrygująco. Piękna jest piękna, Bestii nie widać prawie w ogóle, ale za to jak słychać! Malowany świstem, brzękiem, zgrzytem, szeptem spektakl w Białostockim Teatrze Lalek pełen jest niepokojących, ale i figlarnych dźwięków. Generowanych na żywo, budujących klimat. Bo klimat "Piękna i Bestia" naprawdę ma.

Z połączenia sił Czechów (scenograf i kompozytor), Słowaka (reżyser) i Polaków (aktorzy, operator światłem) wyszła prosta, nieprzekombinowana antydisneyowska wersja znanej baśni o dobrej dziewczynie i złej bestii, która tak naprawdę zła nie jest, skrywa gorące serce i zupełnie inną fizjonomię, tylko nie każdemu dane jest je odkryć.

Może to międzynarodowy twórczy konglomerat sprawił, że najnowsza premiera w BTL w reż. Brano Mazucha jest dość nietypowa. Łączy nieoczywiste nastroje (jest w niej i strasznie, i śmiesznie). Zestawia staroświecki, anachroniczny, a jednak ciągle piękny język - z muzycznymi zabawami na scenie. A do tego pokazuje teatr od podszewki, jednocześnie pobudzając wyobraźnię. Nieważne, że wszystko jest jasne i widać cały proces tchnięcia życia w lalkę (postacie w czarnych płaszczach animują jawajki na oczach widowni), skoro wszystko to jest okraszone takimi dodatkowymi zabiegami inscenizacyjnymi (m.in. lecące z nieba płatki róż), że złudzenie czarowności nadal się utrzymuje. A nawet rośnie. Zaś umowność pewnych scen też może być atrakcyjna. Podobnie jak prostota w budowaniu opowieści, która jest tu dużą siłą.

Świecznik do zagrania

Okazuje się, że styk świata realnego i nierealnego zbudować można za pomocą kilku symbolicznych rekwizytów, paru lalek, światła, czy fruwających kotar, które gdy trzeba uformują się w sprzęty w domu kupca, na zamku Bestyi, czy też w bezkształtną postać tego ostatniego (scenografia - Jan Polivka). Klimat tworzy też światło (Bogusław Kasperuk). I oczywiście muzyka (Jan Ctvrtnik). Muzyka niezwykła, generowana przez aktorów na scenie (głównie przez Krzysztofa Bitdorfa) w zupełnie nieoczywistych momentach i miejscach. Zagrać można na wielkich świecznikach (które w zależności od sceny i konfiguracji stają się łożem, symbolem władzy, ciężarem klątwy), długich tubach, piszczałkach, świstawkach i cymbałkach, uderzając w dziwne, nie kojarzące się z muzyką ustrojstwa.

Tak powstaje tygiel niepokojących dźwięków, które znakomicie ilustrują nastrój danej chwili - słychać więc mroczną kakofonię, a za chwilę przełamuje je na chwilę figlarne plumkanie. W jednej chwili brzmienia powodują, że mamy złudzenie, iż postać na scenie obija się o ściany jakichś ponurych kazamatów (a to tylko kotary). W innej scenie główna bohaterka huśtając się na tych samych zasłonach cieszy się chwilą, jest radosna, co znajduje też wyraz w muzyce.

Wszystko to tworzy tło prostej opowieści opartej na tekście Jana Ośnicy, inspirowanym ludową bajką. To historia Kupca Gwido, który miał trzy piękne córki. Jako że charaktery w bajce bywają mroczne i jasne, i nic nie jest takie oczywiste, jak się wydaje, tak i tu mamy mocny podział, również między siostrami. Jedna jest dobra (Izabela Wilczewska), dwie myślą tylko o sobie, co widać w sytuacji ekstremalnej, do której pewnego dnia dojdzie.

Oto kupiec Gwido (Adam Zieleniecki) wraca z niedobrą nowiną. Przeżył trudne wydarzenia podczas podróży, uszedł z życiem, ale coś za coś. Pewien Gospodarz, zwany Bestyją, który pozwolił mu przeżyć, postawił ultimatum. Kupiec przeżyje, jeśli do Bestyi przyjdzie najmłodsza córka Gwido i odda za niego życie. I co tu zrobić?...

Z ukontentowaniem, wielce zadziwiona

W tej historii swoje miejsce ma Narrator (Zbigniew Litwińczuk), ktoś na kształt filozofa, który trochę pogdera, coś od siebie wyszepcze, czasem uporządkuje opowieść. Chodzi między bohaterami niczym twórca, ma wpływ na popychanie opowieści do przodu, komentuje. Bestyja wcale nie jest przeformatowany z Bestii - to pełnoprawna, tyle że staropolska nazwa głównego bohatera. Nie ma w tym żadnej pomyłki. Tak, jak w tym, że bohaterowie używają określeń, które dla młodszych mogą być niezrozumiałe - jak choćby "słucham z ukontentowaniem". Główna bohaterka wyśpiewuje zaś słynny wiersz Mickiewicza, w którym żali się: "Gdy się nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę...", sypią się stare wyrazy, których dziś już rzadko kto używa.

A jednak nawet ci najmłodsi siedzą wbici w fotele (niektórzy ściskając zapewne z przestrachem rękę rodzica) i słuchają. Tu wszystko do siebie pasuje. I język (trochę pod prąd i w sumie wbrew wszystkiemu, bo łatwiej jest zrobić bajkę dla dzieci od 6 lat wzwyż z użyciem nowoczesnych fraz, niż sięgać po stare jak w tym spektaklu). I muzyka, której nie powstydziłby się jakiś uznany free-jazzman i twórca muzyki improwizowanej.

Postaci mimo krótkich lakonicznych zdań do wypowiedzenia mają ciekawie zarysowane charaktery - m.in. paskudne siostry tytułowej bohaterki (Małgorzata Płońska i Iwona Szczęsna) i ich nie mniej paskudni zadufani w sobie mężowie.

Jak w każdej porządnej bajce, jest też przesłanie: najważniejsze to być dobrym i wiernym, liczy się to, co wewnątrz, nieważne jest, kto jest kim i jak wygląda. Bo nic nie jest takie, jak się na początku wydaje, co Bestyja w finale udowodni.

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 7.11.2016


Piękna i Bestia, czyli niebezpieczne kobiety


Najnowsza premiera Białostockiego Teatru Lalek - „Piękna i Bestia” to popis międzynarodowego kunsztu lalkarzy – twórców cudownego teatru wyobraźni, gdzie niemożliwe staje się realne, wręcz namacalne.

Słowacki reżyser Braňo Mazúch wziął na warsztat w Białostockim Teatrze Lalek tradycyjną mroczną baśń, w dodatku w ujęciu polskiego dramaturga Jana Ośnicy. Ta „Piękna i Bestia” to tekst posługujący się archaizmami, niekoniecznie zrozumiałymi dla sześciolatków. Za to na scenie przedstawiony tak, że trzeba być zupełnie bez serca, by nie zrozumieć przesłania.

Białostocka, a tak naprawdę czesko-polsko-słowacka adaptacja to fantastyczne połączenie scenografii z muzyką, grą lalką i grą aktorską. Tu każdy rekwizyt może mieć kilka znaczeń. Ufam, że nie zdradzę zbyt wiele, jeśli napiszę, że na początku rolę instrumentów grają nawet kandelabry. Tajemniczą postacią przez większość spektaklu stanowi Krzysztof Bitdorf współtworzący dźwiękowe tło, grający na po części specjalnie skonstruowanych do tego spektaklu instrumentach, robiący burzę kawałkiem blachy. Warto podglądać jego pracę podczas przedstawienia, bo to i zabawne i jednocześnie ukazujące kulisy powstawania efektów dźwiękowych.

Muzyka w „Pięknej i Bestii” odgrywa niebagatelną rolę. Jan Čtvrtník angażuje w jej wykonanie praktycznie cały zespół aktorski, a jedna ze scen, anektująca na potrzeby pięknej wielogłosowej kompozycji niemal cały teatr, zachwyca pomysłowością. Białostoccy aktorzy zamieniają się w prawdziwą średniowieczną orkiestrę.

Wracając do genialnej w swej prostocie i wielofunkcyjności scenografii – wspomniane kandelabry i wielkie zasłony to w zasadzie jedyne rekwizyty, a zamieniają się to w łoże, to w zamkowe komnaty, to wręcz w upiorne tło do popisów Bestyi (bo tak każę się tytułować w tekście Ośnicy). Płochliwe dzieci nie raz będą miały okazję chować się pod teatralnymi fotelami w czasie spektaklu. Czech Jan Polivka to zdecydowanie wizjoner sceny, który potrafi zilustrować sen tytułowej Pięknej kilkoma tuzinami zawieszonych w powietrzu róż. Bo przecież od pojedynczej róży ta historia się zaczyna.

Dwie starsze siostry (Małgorzata Płońska i Iwona Szczęsna) świetnie bawią się grając wyrachowane córeczki, które los ukaże nieudanymi zamążpójściami, Adam Zieleniecki w roli strapionego i kochającego ojca jest jak zawsze opoką tej sceny, zaś obdarzony głębokim głosem Zbigniew Litwińczuk idealnie sprawdza się nie tylko w roli bajarza. Nieco mniej do zagrania mają Mateusz Smaczny i Jacek Dojlidko, ale w scenie nocnej burzy wraz z całym zespołem tworzą fantastyczną scenę zbiorową, a i ich wkład w muzykę płynącą ze sceny jest niepośledni.

Starsze siostry Pulcheryi, czyli Pięknej są w tej sztuce owymi niebezpiecznymi kobietami. Chciwe, zazdrosne, nie wahają się poświęcić życia ojca za skrzynię klejnotów, z czystej zawiści obejrzałyby też śmierć najpiękniejszej i najmłodszej spośród rodzeństwa. Przypominająca nieco z twarzy bohaterki mangi Pulcheryja w ręku Izabeli Marii Wilczewskiej okazuje się być z nich wszystkich najniebezpieczniejszą. Jako postać spektaklu jest klasyczną kobietą. Uczuciową, ale i impulsywną. Godzi się umrzeć za ojca, ale kiedy ma szansę na dostatnie życie, zwodzi Bestyję doprowadzając monstrum niemal do śmierci. Ustami aktorki śpiewa cudowne pieśni, i trzeba przyznać, że jawajka - z nieruchomą przecież twarzą złączona z mimiką i grą ciałem Wilczewskiej są na scenie jednością. Nie tylko Bestyja dla tego uosobienia cokolwiek demonicznej niewinności połączonej z kuszącą sylwetką straciłaby rozum. A zatem „Piękna i Bestia” to nie tylko opowieść o niebezpieczeństwach zbytniej pychy, ale też o… niebezpiecznych kobietach.

Opowiedziana w cudownie teatralny sposób, wypełniona muzyką rodząca się a oczach widzów, z nieprzemijającym przesłaniem i dla dzieci, i dla rodziców.

Jerzy Doroszkiewicz, "Kurier Poranny", 8.11.2016


Opowieść (nie tylko) dla dzieci


„Piękna i bestia” jest historią o najpiękniejszej miłości, o której w głębi serca marzy każdy z nas. Historią o miłości bezwarunkowej, szczerej, która - w dzisiejszym świecie, zdeterminowanym kultem fizycznego piękna - zdaje się być niemożliwa.

Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek zabierają widza w podróż na Bliski Wschód do krainy marzeń, ideałów, do świata, gdzie każdy czyn czeka należyta zapłata. Spektakl przekazuje widzom (nie tylko tym najmłodszym) unikalne prawdy o świecie oraz piękną prawdę, że w każdym z nas ukryte jest dobro, o które warto zawalczyć.

Wirujące wśród arabskich zasłon laleczki, Piękna obsypywana płatkami róż - to tylko niektóre z walorów estetycznych przedstawienia, które przede wszystkim jest bardzo, bardzo ładne pod względem wizualnym.

Spektakl został stworzony za pomocą jawajek - lalek z głowami osadzonymi na kiju i z ruchomymi rączkami animowanymi za pomocą drutów. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie do historii postaci narratora, który nakreśla i objaśnia bieg obserwowanej historii.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie dźwięki w przedstawieniu pochodzą bezpośrednio ze sceny. Nieważne, czy mowa tu o odgłosach burzy, hulania wiatru, kroków Bestii w opuszczonym pałacu. Aktorzy posługują się kawałkami blachy, dzwonkami, egzotycznymi trąbami czy nawet szablami i metalowymi świecznikami.

Jedynym słabym punktem przedstawienia był zabieg włączenia do scenariusza tekstów Adama Mickiewicza, które do orientalnej dekoracji po prostu nie pasują. Ten drobny mankament nie ujmuje jednak uroku całemu widowisku.

Dobry spektakl dla dzieci to taki, który spodoba się również dorosłym - „Piękna i bestia” Białostockiego Teatru Lalek zdecydowanie do takich należy!

Monika Woronicz, teatrdlawas.pl, 14.11.2016

.