Cyber Cyrano Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Historia
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Internet, czaty i gry. Wycieczka w głąb wirtualnej rzeczywistości


Jaki jest świat współczesnej młodzieży? Na jakie zagrożenia narażeni są zanurzeni w wirtualnym świecie nastolatkowie? Takie pytania stawia spektakl "Cyber Cyrano". Jego premiera w środę (28.12) w Białostockim Teatrze Lalek.

Sztuka "Cyber Cyrano" w szybkim tempie odniosła sukces na Węgrzech. W krótkim czasie wystawiono ją na deskach wielu teatrów oraz zdobyła nagrodę krytyków na przeglądzie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży w 2011 r. Autorem tekstu jest István Tasnádi - węgierski poeta i dramaturg, absolwent teatrologii Uniwersytetu w Veszprém. Jest jednym z założycieli Teatru Bárka, w którym w latach 1996-2001 był dramaturgiem. Od 2001 r. związany z Teatrem Krétakör.

Jak nie dać się zmanipulować?

- Ten dramat porusza problem przestrzeni nieprzyjaznej w internecie i manipulacji młodego człowieka przez jego rówieśników - wyjaśnia Jacek Malinowski, który reżyseruje spektakl.

To historia trójki kolegów ze szkoły, którzy za pomocą internetu rozgrywają pierwsze miłości i drobne konflikty. Manipulują sobą nawzajem. Sztuka skierowana jest w pierwszej kolejności do młodego widza, gdyż przedstawia świat współczesnej młodzieży, wirtualnej rzeczywistości, w której się ona porusza wraz z zagrożeniami i problemami, jakie się z tym wiążą. Jednak dorośli widzowie mogą również wyciągnąć z niej wiele pouczających wniosków. Poznając bliżej świat młodzieży, mogą zagłębić się w rzeczywistość, w której obracają się ich nastoletnie dzieci i w porę wyczuć czyhające na nie zagrożenia. Często też dorośli używają podobnych narzędzi w internecie, co ich nastoletnie dzieci.

- Tekst ma zwrócić uwagę na negatywną stronę wirtualnej rzeczywistości - dodaje Jacek Malinowski. - Chciałbym wywołać rodzaj dyskusji nie tylko wśród młodych ludzi, ale także wśród dorosłych widzów.

Internet jak labirynt

Spektakl ma interesującą warstwę wizualną. Scenografię stworzył Michał Wyszkowski.
- Powstała z resztek komputerów, procesorów i kabli. Chcieliśmy zwizualizować świat internetu. To rodzaj labiryntu, w którym się często gubimy - mówi scenograf.

Z kolei za wizualizacje odpowiada Krzysztof Kiziewicz. Przyznaje, że nowe media to jego "oczko w głowie". Temat spektaklu jest mu także bliski ze względu na wykształcenie - skończył informatykę.

- W wizualizacjach starałem się przedstawić pewien brud, zepsucie tego świata - tłumaczy Kiziewicz.

Nie ukrywa, że inspirowała go także muzyka. W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów współczesnych kompozytorów Alva Noto i Ruichi Sakamoto. Brzmienia elektroniczne, w stylu noise dobrze korespondują z tematyką sztuki.

W spektaklu występują: Łucja Grzeszczyk, Izabela Maria Wilczewska i Piotr Wiktorko. Grają także lalką, tzw. stolikową. Do stworzenia innych form realizatorzy wykorzystali technologię 3D.

Premiera spektaklu odbędzie się 28 grudnia o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Kolejne przedstawienia - 29 i 30 grudnia oraz 4 i 5 stycznia 2017 r. Przedstawienie jest adresowane do osób od 7 lat wzwyż.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 27.12.2016


Rozterki między kablami. Cyber Cyrano na koniec roku


Wybebeszone komputery, układy scalone, zwoje kabli. Na tym cybernetycznym śmietniku historia trojga młodych ludzi układa się w mroczną opowieść o manipulacji. Premiera "Cyber Cyrana" - w środę (28.12) o godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek.

Termin trochę nietypowy, ale teatr chciał jeszcze zaprezentować spektakl widzom w tym roku, a w najbliższą sobotę wypada sylwester.

- Pracowaliśmy nad zupełnie innym spektaklem - poświęconym Franzowi Kafce. Ale musieliśmy przełożyć premierę na następny rok ze względu na kłopoty zdrowotne Artura Dwulita, który ma tam rolę nie do zastąpienia. Ponieważ zostało nam trochę groszy, zrobiliśmy inny tytuł, który już wcześniej był już troszkę "rozgrzebany" - "Cyber Cyrana" właśnie - mówi Jacek Malinowski, szef Białostockiego Teatru Lalek i reżyser spektaklu.

Kilka planów

Sztukę napisał węgierski autor Istvan Tasnadi. W szybkim tempie odniosła sukces na Węgrzech - w krótkim czasie wystawiono ją na deskach wielu teatrów, zdobyła nagrodę krytyków na przeglądzie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży w 2011 roku. Niecałe dwa lata temu ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Adit (w przekładzie: Sylwii Bogdańskiej i Jolanty Jarmołowicz), tekst przeczytał dyrektor BTL i postanowił prędzej czy później pokazać białostockim widzom. Ostatecznie wyszło, że: prędzej.

- To dramat współczesny i sądzę, że bardzo aktualny, bo poruszający temat manipulacji drugim człowiekiem przez internet. I choć rzecz dotyczy trojga uczniów, to tak naprawdę jest to też spektakl dla dorosłych, ze względu na to, że historia opowiadana jest właśnie z perspektywy osoby dorosłej - mówi Jacek Malinowski.

Ta perspektywa przejawia się też w sposobie inscenizacji. Aktorzy starali się stworzyć świat rozpisany na kilka planów: lalkowy, aktorski, multimedialny. Są lalki stolikowe, są maski, plan aktorski, mroczne wizualizacje i światło pełzające po bohaterach. Dorośli cofają się do wspomnień i historii sprzed lat, do siebie samych w młodym wieku, jakby znów wskakując w swoją młodszą skórę (co ciekawie podkreślają lalki, rysami przypominając swoich animatorów).

To trójka kolegów ze szkoły (Łucja Grzeszczyk, Piotr Wiktorko, Izabela, Maria Wilczewska), uwikłanych w młodzieńcze rozterki, pierwsze miłości, ambicje - bo każdy przecież chce być na pierwszym planie. Jedną z bohaterek jest bardzo dobra uczennica, odrzucona przez resztę kolegów. Postanawia wziąć na nich odwet i... tworzy ich fikcyjne profile w sieci.

Wnętrzności komputera

- Myślę, że temat bardzo koresponduje z tym, co się dzieje obecnie w wirtualnej przestrzeni - świecie, forów, portali, czatów. Mówi o rzeczywistości internetu z jego możliwościami i zagrożeniami. - To rzecz o manipulacji, zagubieniu, poszukiwaniu własnej tożsamości. Problem dotyczy przede wszystkim młodzieży, ale dorosłych również, nie wszyscy mają świadomość, że są podatni na manipulację, która z każdą chwilę staje się coraz bardziej perfekcyjna. Spektakl staraliśmy się zrealizować tak, by był komunikatem na kilku poziomach - mówi reżyser.

Scenografia spektaklu (Michał Wyszkowski) to specyficzna, kojarząca się z cyberprzestrzenią. I komputery - oraz ich wnętrzności, zwoje kabli, układów scalonych - są tu na pierwszym planie. Cyberklimat podkreśla też muzyka elektroniczna wybitnych kompozytorów i autorów ścieżek dźwiękowych - Alva Noto ("Złoty Glob" za muzykę do filmu "Zjawa") oraz Ryuichi Sakamoto (autor muzyki do m.in. " Ostatniego cesarza", czy "Love is Devil"). Autorem opracowania muzycznego jest Jacek Malinowski, wizualizacji - Krzysztof Kiziewicz.

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 28.12.2016


Premiera "Cyber Cyrano" w Białostockim Teatrze Lalek


O wirtualnej rzeczywistości i manipulacji młodych ludzi opowiada najnowszy spektakl "Cyber Cyrano" Białostockiego Teatru Lalek. Premiera odbędzie się w środę (28.12) wieczorem.

Sztuka powstała na podstawie dramatu węgierskiego artysty Istvana Tasnadi, wyreżyserował ją dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski.

Jak powiedział reżyser we wtorek na konferencji prasowej, "Cyber Cyrano" to współczesny dramat, który został oparty o prawdziwe zdarzenia. W jego ocenie, tekst porusza problem "nieprzyjaznej przestrzeni internetu".

Zauważył, że historia dotyczy trójki kolegów ze szkoły - rówieśników, którzy za pomocą internetu odkrywają swoje pierwsze miłości, prowadzą drobne konflikty. Używają do tego wymyślonych przez siebie internetowych profili, w których podają się za zupełnie inne osoby.

- To spektakl o manipulacji, manipulacji człowieka młodego przez jego rówieśnika - mówił Jacek Malinowski. Dodał, że choć to spektakl opowiadający o młodych ludziach, to odbicie dzisiejszego świata odnajdzie w nim także wielu dorosłych.

Reżyser pytany, czy dramat ma szczęśliwe zakończenie odparł, że to zależy od interpretacji

- Tekst został napisany, aby zwrócić uwagę na negatywną część tej wirtualnej rzeczywistości, która możne przysporzyć wiele kłopotów, a która na pewno nie ułatwia młodym ludziom doskonalenia swojej osobowości i uzyskiwania dojrzałej, wiedzącej czego się chce osobowości - mówił reżyser. Dodał, że zależy mu, aby tym spektaklem wywołać dyskusję zarówno wśród młodych, jak i starszych widzów.

Krzysztof Kiziewicz, który stworzył multimedia do spektaklu, ocenił, że dorośli często negują wirtualny świat młodych, a - w jego ocenie - powinni postarać się zrozumieć młodzież.

W spektaklu grają lalki wydrukowane na drukarce 3D

Jak mówił na konferencji scenograf Michał Wyszkowski, najpierw aktorzy zostali "zeskanowani i zdigitalizowani", a na podstawie tego wydrukowano lalki.

Cała scenografia przypomina wnętrze komputera. Scenograf wykorzystał do tego resztki komputerów, kabli, procesorów, aby - jak dodał - "zwizualizować świat internetu". Jego zdaniem to "labirynt, w którym się wszyscy gubimy, w którym cały czas poszukujemy, a nikt nie jest w stanie go ogarnąć".

W spektaklu została wykorzystana muzyka elektroniczna, którą stworzyli artyści Alva Natoto i Ruichi Sakamoto.

"Cyber Cyrano" przeznaczony jest dla widzów powyżej 7 roku życia. Będzie grany w ostatnie dni grudnia i w styczniu.

PAP, 27.12.2016


Cyber Cyrano o emocjonalnych pułapkach w wirtualnym świecie


Oprócz inscenizacji szkolnych lektur, spektakle adresowane do młodzieży to raczej rzadkość. Białostocki Teatr Lalek, który jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o repertuar dla dzieci, tym razem zadbał o nieco starszą publiczność. Na warsztat wziął współczesny tekst węgierskiego dramaturga, który dotyka aktualnych problemów młodych ludzi.

- Generalnie mógłbym powiedzieć, że „Cyber Cyrano” to spektakl o manipulacji młodego człowieka przez jego rówieśnika, ale myślę, że z tych narzędzi bardzo chętnie korzystają też dorośli - mówi Jacek Malinowski, reżyser przedstawienia i dyrektor BTL.

To historia trójki znajomych ze szkoły, rówieśników, którzy za pośrednictwem internetu zderzają się z najważniejszymi kwestiami ich nastoletniego życia: tu przeżywają pierwszą miłości, ale też rozgrywają drobne konflikty i zawiści.

- Używają do tego specjalnie stworzonych profili, podając się za zupełnie inne osoby. Manipulują dosyć bezczelnie sobą nawzajem - zaznacza reżyser.

Opowieść rozgrywa się w planie aktorskim i lalkowym. Zagrają Łucja Grzeszczyk, Izabela Wilczewska i Piotr Wiktorko. Ważnym elementem będą wizualizacje Krzysztofa Kiziewicza, elektroniczna muzyka duetu Alva Noto i Ruichi Sakamoto, którą opracował reżyser oraz scenografia Michała Wyszkowskiego.

- Zbudowaliśmy ją z resztek komputerów, kabli. To labirynt, w którym wszyscy się gubimy i czegoś poszukujemy - tłumaczy scenograf. - Scenografia jest ciemna i ma dużo zakamarków, w których mogą pojawić się ciekawe, zaskakujące sytuacje.

Anna Kopeć, "Kurier Poranny", 28.12.2016