Ach, jak cudowna jest Panama! Drukuj E-mail
Spis treści
Obsada
Opis
Zapowiedzi prasowe
Recenzje
Historia
Multimedia

Zapowiedzi prasowe


Wspaniała Panama i Powrót Odysa


U lalkarzy - pogodna urokliwa bajka Janoscha - "Ach, jak wspaniała jest Panama". U studentów - intensywna opowieść o micie Odysa we współczesnych realiach - "Odys, wracaj do domu". Dwie premiery teatralne, do zobaczenia w niedzielę i we wtorek.

Białostocki Teatr Lalek zaprasza w niedzielę o godz. 16 na słynną bajkę Janoscha w reż. Ireneusza Maciejewskiego. Miś i Tygrysek myślą o Panamie jako czymś pachnącym i tajemniczym i tak ich to miejsce kusi, że wspólnie ruszają na poszukiwanie bananowego eldorado - ale czy znajdą tam szczęście? Baśń dla wszystkich, dużych i małych grana będzie jeszcze też we wtorek o godz. 9 i 11 oraz w środę o godz. 9

Akademia Teatralna zaprasza z kolei - już tylko dorosłych - we wtorek (19.12) o godz. 19 na dyplom studentów IV roku. Pracują z nimi twórcy Teatru Malabar Hotel - Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski. Pierwszyjest autorem sztuki, drugi spektakl reżyseruje.

To historia Odysa, który wraca do Polski po 10 latach tułaczki i wojnie w Afganistanie do żony i syna. Twórcy zderzają motywy homeryckiej opowieści o Odysie z ich literackimi przetworzeniami (Wyspiański, Joyce) i współczesną opowieścią o nas samych. Są tu też prywatne opowieści aktorów. Wszystko po to, by sprowokować dyskusję o współczesnym Polaku na zakręcie współczesnej historii.

Kolejne spektakle odbędą się 20 i 21 grudnia o godz. 19.0

moż, "Gazeta Wyborcza", 15.12.2017


Muppety na kredensie, czyli jak cudowna jest przyjaźń tu i teraz


To piękna opowieść o przyjaźni dla widzów w każdym wieku - zdradza Jacek Dojlidko. W spektaklu "Ach, jak cudowna jest Panama" według książki Janoscha gra rolę Tygryska. Jego najlepszym przyjacielem jest Miś. I właśnie te dwa sympatyczne, uszyte z pluszu zwierzątka, ruszą we wspólna podróż, właśnie w poszukiwaniu Panamy.

- Ich domek robi się za ciasny i chcą odnaleźć nowy, lepszy świat - dodaje Błażej Piotrowski, animujący Misiem. Po drodze spotka ich wiele przygód i wiele innych zwierzątek, które będą pomagały im w realizacji marzenia o dalekich krainach. W Białostockim Teatrze Lalek reżyserią spektaklu zajął się Ireneusz Maciejewski. To jego trzecia sztuka według tekstu Janoscha w karierze.

- Siła przyjaźni potrafi spełnić każde marzenie, pokonać każde trudności, przejść każdą drogę - przybliża przesłanie sztuki Maciejewski. Jego zdaniem każdy, nawet dziecko, potrzebuje momentu przewietrzenia się, wyjścia poza utarte scenariusze życia, by docenić to, co ma na co dzień. Motorem do ruszenia w podróż jest swego rodzaju "uwieranie codzienności". (...)

Jerzy Doroszkiewicz, "Kurier Poranny", 14.12.2017


Muppety w krainie marzeń. Czy odnajdą szczęście?


Optymistyczna opowieść o przyjaźni zakończy ten rok w Białostockim Teatrze Lalek. W niedzielę (17.12) zaplanowano premierę spektaklu "Ach, jak cudowna jest Panama!".

Optymistyczny powrót do Janoscha

Przedstawienie reżyseruje Ireneusz Maciejewski i jest to trzeci spektakl na podstawie tekstu Janoscha, który zdecydował się zrealizować. Dwa poprzednie to "Dzień dobry, świnko" i "Idziemy po skarb".

- Opowiadamy historię o przyjaźni, której siła może spełnić każde marzenie - mówi Ireneusz Maciejewski. - To też historia o codzienności, która dotyczy nas wszystkich. Czasem nieznośna lekkość bytu potrafi uwierać. Wtedy trzeba wyjść na spacer, przewietrzyć głowę, by docenić to, co ma się na co dzień. To bardzo optymistyczny i familijny spektakl.

Reżyser podkreśla, że u Janoscha nie ma wielkich dramatów czy spraw, ale wszystko, co wydarza się na scenie też nas dotyczy. W gruncie rzeczy każdy przecież poszukuje szczęścia. Bohaterowie historii postanawiają wyruszyć do wymarzonej Panamy - gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą, a przede wszystkim bananami.

Janosch tak wciągnął Maciejewskiego, że reżyser postanowił odkurzyć zapomniany teatr parawanowy. Przyznaje, że z chęcią wraca tym tytułem do twórczości Janoscha.

Muppety śpiewają piosenki

W spektaklu zobaczymy lalki pacynki, przypominające muppety. Wędrują do wymarzonej Panamy, ale po drodze mają niezwykłe przygody.

- Temat, którym się zajmujemy jest delikatny, emocje są subtelne. Potrzebna jest jednak ekspresja. Muppety doskonale się do tego nadają. Mogą zaśpiewać, mają pewną bezwładność. To wdzięczna forma do opowiadania historii - wyjaśnia Dariusz Panas, scenograf.

Janosch również ilustruje swoje książki - było to więc wyzwanie dla scenografa.

- Nie chodzi o to, by kopiować styl autora, ale zachować lekkość, która w tych rysunkach jest - przyznaje Dariusz Panas i dodaje, że chodzi o "akwarelowy urok".

W teatrze nie można posłużyć się akwarelą, więc trzeba było to ująć w innych środkach ekspresji. Oczywiście nie dało się zupełnie uciec od inspiracji Janoschem. Mamy tu bowiem do czynienia z personifikacją zwierząt.

Muppety nie tylko przykuwają wzrok, ale też śpiewają. Autorem muzyki jest Sambor Dudziński, teksty piosenek napisała Aglaia Janczak.

- Sambor jest też lalkarzem i zna specyfikę takiego teatru - tłumaczy reżyser. - Zależało mi, by muzyka była z jednej strony lekka, a z drugiej - poetycka. Niekoniecznie zagrana przez muzyków klasycznych. Nasi bohaterowie zagrali na łyżkach i na instrumentach domowych. Sambor też wykorzystuje instrumenty nieoczywiste.

Wyzwanie dla aktorów

W spektaklu występują aktorzy BTL-u: Magdalena Dąbrowska, Iwona Szczęsna, Kamila Wróbel, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Artur Dwulit i Błażej Piotrowski.

Jacek Dojlidko, który wciela się w postać Tygryska, przyznaje, że po raz pierwszy gra lalką pyskówką animowaną przez aktora typu za parawanem. Wymaga to dużej precyzji, synchronizacji ruchu paszczy lalki z mimiką człowieka, a także reagowania na rekwizyty i partnera. Z kolei Wiesław Czołpiński gra Gabriela - alter ego autora tekstu.

- Staram się na oczach widza budować historię. Ona nie ma końca, ale ja go szukam. Poza tym dopowiadam, komentuję - mówi aktor.

Premiera spektaklu odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 16.00 na dużej scenie BTL-u. Przedstawienie trwa 70 minut. Pozostałe pokazy zaplanowane są: 19 grudnia (godz. 9.00 i 11.00) i 20 grudnia (godz. 9.00), 9 stycznia (godz. 9.00), 10 stycznia (godz. 9.00), 12 stycznia (godz. 9.00) i 13 stycznia (godz. 16.00). Dwa ostatnie spektakle będą połączone z zabawą choinkową.

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 14.12.2017


Ach, jak cudowna jest Panama! Wybiera się tam pewna dwójka


Parawan z szufladkami, lalki jak Muppety, miłe dla ucha rytmy. Słynna na całym świecie bajka Janoscha ląduje właśnie na scenie Białostockiego Teatru Lalek. W niedzielę (17.12) o godz. 16 - premiera spektaklu "Ach, jak cudowna jest Panama!".

Panama brzmi egzotycznie, aromatycznie, tajemniczo. I właśnie tam postanawiają się udać któregoś dnia Miś i Tygrysek. Opuszczają przytulny domek i wędrują w poszukiwaniu... no właśnie, czego? Dwójka kamratów po drodze sama zweryfikuje niektóre kwestie, pozna różne stworzenia, znajdzie punkt odniesienia.

Trzeba wietrzyć głowę

Kolejne pokolenia uwielbiają bajkę Janoscha (w przekładzie Emilii Bielickiej), znaną z prostej akcji i rysunków, którymi autor sam ilustruje swoje książki. Ale i dorośli znajdą tam coś dla siebie. Rzecz jak znalazł na familijne popołudnie.

– To historia o przyjaźni, o tym, że jej siła potrafi spełnić każde marzenie, odnaleźć każdą drogę. To też historia o codzienności, która dotyczy wszystkich. Ta nieznośna lekkość bytu potrafi czasem uwierać, trzeba więc wyjść i przewietrzyć głowę – mówi Ireneusz Maciejewski, reżyser. – Co dorośli mogą odnaleźć w spektaklu? Relacje między bohaterami – pełne prostoty. Są w przedstawieniu też miejsca, które dotykają życia w sposób subtelny, ale niczego nie udają. W Janoschu urzekło mnie przede wszystkim to, że nie ma tam wielkich dramatów, wielkich spraw, a jednak wszystko, co tam jest dotyczy nas w wyjątkowy sposób. Ten spektakl nie ma granicy wiekowej, tu każdy znajdzie coś, co go urzeknie.

To jego trzecia realizacja Janoscha w dorobku.

Charakterystyczna stylizacja

Tak jak przy poprzednich, tak i teraz współpracuje ze scenografem Dariuszem Panasem. W spektaklu białostockim sięgają do zapomnianych już trochę lalek – pacynek. W „Panamie” przypominających wyjątkowo Muppety.

– W książce emocje są naszkicowane bardzo subtelnie. A na scenie przy tym potrzebna jest ekspresja wizualna. Pacynki doskonale się tu sprawdzają, mają swoją bezwładność – mówi scenograf. – Oczywiście to, że Janosch sam ilustrował swoje bajki i stworzył konkretnych wizualnie bohaterów, jest dużym wyzwaniem. Nie da się od nich za daleko odejść, te postaci mają swój charakter. Chodzi o to, by nie kopiować, ale przy adaptacji na scenę, dorzucić coś od siebie, i jednocześnie zachować lekkość i ich akwarelowy urok.

Reżyser: – To Janosch zainspirował mnie do tego, by odkopać zapomnianą też już nieco formę – parawan. Do tego klimatu pasuje też znakomicie Muppetowa stylizacja.

Jak mówią twórcy – chcą zagrać nastrojem. A ten budować mają również multimedia Pawła Stankiewicza, ilustracje, które pojawiają się w tle oraz pogodne piosenki.

Magiczne życie przed i za parawanem

Podczas próby twórcy zaprezentowali dziennikarzom jeden fragment wspomagany piosenką, w tym wypadku kołysanką. Zabrzmiała świetnie – powłóczysto-soulowy klimat to prawdziwy cymesik – zapadnie w ucho i dzieciom i dorosłym. I każdy odnajdzie w tej piosence coś innego. Ale też za muzykę odpowiada znakomity artysta – Sambor Dudziński, znający specyfikę teatru lalkowego i doskonale czujący jak ważna jest piosenka na scenie. Sam jest lalkarzem z zawodu, ale przede wszystkim- multinstrumentalistą znanym z improwizacji muzycznych, tworzącym muzyczne machiny grające i wchodzący w interakcje ze słuchaczami (jedną z machin i swoich projektów prezentował już podczas jedno z białostockich festiwali właśnie w Białostockim Teatrze Lalek).

Autorką łatwo wpadających w ucho tekstów jest Aglaia Janczak. Wedle reżysera – jej piosenki dopowiadają, rozszerzają opowieść.

W rolę Tygryska wciela się Jacek Dojlidko.

– Szybciej działa niż myśli, odwrotnie niż jego przyjaciel, Miś. Po drodze jednak obaj zrozumieją, że najważniejsza jest tu przyjaźń, obecność kogoś, kto zawsze wyciągnie pomocną dłoń – mówi aktor. Partneruje mu Błażej Piotrowski. Chowanie się za parawanem to dla obu spore wyzwanie. – Synchronizacja słowa z ruchem, reakcja na partnera, rekwizyty – to wszystko jest tu bardzo ważne. I pracuje się przy tym inaczej niż w spektaklu bez parawanu.

– Za parawanem też kwitnie magiczne życie – dopowiada Błażej Piotrowski.

Wiesław Czołpiński gra Gabriela, pana z maszyną do pisania, zazwyczaj na pierwszym planie.

– To na swój sposób alter ego autora i reżysera. Widać czasem mękę twórczą, oj widać – żartuje aktor. – Ta historia zdaje się nie mieć końca, choć cały czas go szukam. Prowadzę historię, dopowiadam, komentuję.

Poza tą trójką w spektaklu graja także: Magdalena Dąbrowska, Iwona Szczęsna, Kamila Wróbel, Artur Dwulit.

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 16.12.2017