Data: 2016-10-28 12:57:37
Listopad 2016

Białostocki Teatr Lalek

BIULETYN
  listopad 2016

Witamy!


Listopad w Białostockim Teatrze Lalek

Premiery

Piękna i bestia

6 listopada 2016

Piękna i Bestia

wg Jana Ośnicy

reżyseria:
Braňo Mazúch

scenografia:
Jan Polívka

muzyka:
Jan Čtvrtník

Obsada:

Małgorzata Płońska, Iwona Szczęsna, Izabela Maria Wilczewska, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński, Zbigniew Litwińczuk, Mateusz Smaczny, Adam Zieleniecki

O spektaklu:

Był sobie Kupiec, imieniem Gwido. Miał trzy piękne córki – o ile jednak wszystkie trzy były piękne z wyglądu, o tyle z serca – tylko najmłodsza.

Pewnego razu Kupiec zmuszony był wyjechać. Niestety podróż okazała się wielce niebezpieczna – nieszczęsny Gwido ocalał wyłącznie dzięki gościnności pewnego niezwykłego Gospodarza, zwanego – z racji swego wyglądu jak i charakteru – Bestyją. Los chciał jednak, że Kupiec naraził się swemu wybawcy, przez co miał ponieść najcięższą karę, chyba że… Chyba że Jego najmłodsza Córka zgodziłaby się przyjść do Bestyi za niego…

Tak właśnie zaczyna się nasza baśń – opowieść o miłości, oddaniu i dobru, które ma przecież każdy z nas – czasami trzeba je tylko odszukać.


Czarodziejska góra

13 listopada 2016

Czarodziejska góra

wg Tomasza Manna

przekład: Józef Kramsztyk
reżyseria:
Hendrik Mannes
współpraca reżyserska:
Antonia Christl
dramaturgia:
Marcin Bartnikowski
scenografia i kostiumy:

Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
lalki:
Marcin Bikowski
muzyka:
Anna Stela
współpraca przy tłumaczeniach:

Katarzyna Siergiej

koprodukcja Białostockiego Teatru Lalek
i Teatru Malabar Hotel

Obsada:

Magdalena Dąbrowska (AT), Anna Stela, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski, Wiesław Czołpiński, Cezary Jabłoński (AT), Błażej Piotrowski

O spektaklu:

Tomasz Mann wysyła swojego Parsifala, „wieczne życia strapienie”, do sanatorium dla gruźlików w odosobnionych wysokich górach. Hans Castorp zagubiony wśród trawionego przez gorączkę tłumu - którego aktywność rozgrywa się pomiędzy jadalnią a leżakami sanatoryjnymi - zostaje wydany na pokusę humanistycznych rozkoszy z jednej strony a idei terroryzmu z drugiej. Mann w ten sposób sprawdza właściwości czasu: chwila wahania, którą stronę teatralnego sporu wybrać, może kosztować Castorpa siedem lat.


Gościnnie w BTL

Lighting

22 listopada 2016

Lighting

Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz: Cricoteka, Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Fundacja Performa, Danceoffnia

choreografia, dyrektor artystyczny:
Anna Konjetzky

asystentka choreografa:
Quindell Orton

muzyka:
Sergej Maingardt

światła:
Barbara Westernach

kuratorka projektu i koorydnatorka polskiej premiery: Anna Królica

Wykonawcy:

Viviana Defazio, Julia Dondziło, Karolina Garbacik, Sahra Huby, Mikołaj Karczewski, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Michele Meloni, Quindell Orton

O spektaklu:

Lighting – „zapalanie”, „spalanie”, „rozniecanie” – to tytuł najnowszej choreografii tanecznej Anny Konjetzky, w ramach której choreografka kieruje uwagę widowni na ciała dziesięciorga tancerzy i pustą scenę. Dziesięcioro tancerzy tworzy pulsującą, niepokojącą masę, której napięcie zdaje się wciąż rosnąć. Zainspirowane obrazami ruchów protestowych z całego świata Lighting bada ten płomyk, ten moment rozpadu, rozładowania.

Taniec Anny Konjetzky narasta, staje się coraz intensywniejszy, masa stopniowo nabiera większej mocy, energii i napięcia. Rozproszony, niekontrolowany proces zostaje wprawiony w ruch i kulminuje w głowach widowni.

„Tytuł Lighting ma dla mnie podwójne znaczenie, ponieważ w aktywnym procesie biorą udział zarówno przedmiot, jak i podmiot. Jeśli coś zapalę, akcja nie pozostaje już pod moją kontrolą, ale tworzy «płonący» obiekt, który tli się dalej samodzielnie, bez mojego wpływu”. (Anna Konjetzky)


The Monstrum Band

25 - 26 listopada 2016

The Monstrum Band

Grupa Coincidentia & Teatr Lalki i Aktora Kubuś

tekst: Mateusz Pakuła

reżyseria: Robert Drobniuch

scenografia: Honza Polivka

kostiumy: Karolina Maksimowicz

muzyka i koncepcja instrumentów:
Jerzy Bielski

współpraca dramaturgiczna:
Tomasz Damulewicz

asystent scenografa: Kamil Dudzic

Obsada:

Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski

O spektaklu:

Mroczna historia Frankensteina wymyślona przez Mary Shelley, angielską pisarkę okresu romantyzmu, stała się inspiracją dla Mateusza Pakuły do napisania nowej sztuki.

To katalog osobliwości, które łączy wspólny mianownik - twórcą każdego z bohaterów opowieści jest Człowiek.

Obok tytułowego Frankensteina autor przywołuje m.in. Pinokia czy genetycznie zaprogramowaną Ewę, zestawiając postaci w surrealistycznym spotkaniu. Ich terapeutyczna sesja to w istocie manifest idei i poglądów o współczesnej kondycji ludzkości, granicach ingerencji w naturę, wartości relacji społecznych i systemów politycznych.

Twórcy spektaklu z jednej strony odwołują się do tradycji dramatu XX wieku, ale wykorzystują też elementy teatru lalek, muzyczne eksperymenty i mieszanie konwencji, zapraszając widzów do świata oryginalnych form i nieodkrytych dźwięków.


BTL poza siedzibą

Medea, moja sympatia

MEDEA, MOJA SYMPATIA

 • 4 - 5 listopada 2016
  VII edycja Festiwalu Monodramu „MONOBLOK” w Gdańsku


Puszek

PUSZEK

 • 12 - 14 listopada 2016
  gościnne występy w warszawskim Teatrze Guliwer


Pan Brzuchatek

PAN BRZUCHATEK

 • 26 - 28 listopada 2016
  gościnne występy w warszawskim Teatrze Guliwer

Teatr na Obcasach - 18 listopada 2016

Teatr na Obcasach

„Teatr na Obcasach” to inicjatywa p. Doroty Ejsztet, kanclerz Podlaskiego Klubu Biznesu - Loży Kobiet. BTL współpracuje z nią od czerwca 2011 r. Propozycja jest skierowana do aktywnych kobiet, które nawet w teatrze chcą spędzić czas w niekonwencjonalny sposób.

Bilety do nabycia w kasie BTL.

Serdecznie zapraszamy!


Galeria BTL
Marzena Sołdrzyńska
MARZENA SOŁDRZYŃSKA

Naturalne formy przestrzenne i użytkowe

Marzena Joanna Sołdrzyńska – artystka urodzona w 1980 r. w Jaworznie. Specjalizuje się w rzeźbie, wzornictwie, grafice i florystyce. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W swoich pracach kieruje się zamiłowaniem do natury. Projektując stara się konsekwentnie wtrącać elementy leśne, naturalne i ręcznie wykonane.

Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienie podczas Jesiennej Wystawy Kwiatów i Sztuki Florystycznej (Chorzów 2001), wyróżnienie w konkursie Baumit Fasada Roku (2008), laureatka konkursu na projekt znaku graficznego „Login Lublin”, organizowanego przez portal Corton (2013).

Wystawa czynna do 30.11.2016


Czytanie tekstów sztuk lalkowych - 13 XI 2016

baśnie

Zapraszamy na lekturę baśni Marty Guśniowskiej pt. Niezwykła podróż.

Tekst sztuki przeczytają aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. 

Początek spotkania - godz. 13.30.

Wstęp wolny.


Warsztaty plastyczne - 20 listopada 2016

warsztaty plastyczne

PIĘKNA I BESTIA - ULUBIENI BOHATEROWIE ZE SPEKTAKLI

Zapraszamy na zajęcia plastyczno-teatralne z dziećmi w wieku od lat 6, z jednorazową odpłatnością w wys. 30 zł.

W listopadzie tematem warsztatów będzie lalka pacynka.

Zajęcia odbędą się w godz. 12.30-14.30. 

Zapisz się już dzisiaj!

Szczegółowych informacji udziela Dział Upowszechniania Teatru - tel. 85 742 50 31 w. 112, 115, 134, organizacja@btl.bialystok.pl oraz pracownia plastyczna - tel 85 742 50 31 w. 117.

Dzieci poniżej 6 r. ż. mogą uczestniczyć w warsztatach z rodzicem lub opiekunem


Piwnica Lalek

Piwnica Lalek

Zapraszamy do odwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można krążyć, oddawać się wspomnieniom, ale też rozkoszować się istnymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy II wieku i współczesności.

Ekspozycja mieści się w podziemiach budynku BTL i jest czynna zawsze przez godzinę po każdym spektaklu.

Więcej informacji na www.btl.bialystok.pl 


Ponadto w repertuarze:


 • KULKI op. art. Jacek Malinowski
  - dla dzieci
 • PINOKIO reż. Jacek Malinowski
  - dla dzieci logo

Osoby niedosłyszące mogą bezpłatnie wypożyczyć w kasie teatru zestaw słuchawkowy poprawiający słyszalność podczas spektakli.