Data: 2010-09-30 12:57:16
Październik 2010


BTL

BIULETYN
  październik 2010

Witamy!


Październik w Białostockim Teatrze Lalek

Premiera - 2 października 2010, godz.18.00

Nagi król

NAGI KRÓL
wg Eugeniusza Szwarca

reżyseria:
Wojciech Kobrzyński

scenografia:
Joanna Iwanicka

wybór muzyki:
Wojciech Kobrzyński

współpraca:
Adam Dzierma

w spektaklu wykorzystano muzykę Gioacchino Rossiniego

Udział biorą:

Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Eliza Krasicka, Maria Rogowska, Ewa Żebrowska, Wiesław Czołpiński, Piotr Damulewicz, Artur Dwulit, Adam Majewski, Adam Zieleniecki

O spektaklu:

Rzecz dzieję się nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak się zaczyna. Wiadomo, że nagle przenosi się w świat baśniowy gdzie świniopas kocha się w księżniczce z wzajemnością.

Andresen? - Niezupełnie. Nagi król wg Eugeniusza Szwarca zręcznie łączy w sobie elementy znanych baśni autora Królowej śniegu.

Oto Henryk, ubogi książę, postanawia pojąć za żonę Królewnę. By się do niej zbliżyć, w przebraniu świniopasa podejmuje służbę na królewskim dworze. Za pomocą magicznego kociołka z dzwoneczkami, który wygrywa i wyśpiewuje cudne melodie i prócz tego opowiada, co u kogo będzie na obiad, zyskuje sobie względy Królewny. Król ojciec za nic jednak nie chce zgodzić się na ten mezalians i pragnie oddać rękę córki władcy sąsiedniego królestwa.

Wkrótce rozpoczynają się tam przygotowania do ceremonii zaślubin. Pojawiają się też dwaj starzy, tajemniczy tkacze, którzy obiecują panu młodemu strój ślubny wykonany z niezwykłej tkaniny - może zobaczyć ją tylko ten, kto mądry, a niewidzialna jest dla tych ludzi, którym nie należą się zajmowane stanowiska albo którzy są patentowanymi durniami. Propozycja wydaje się królowi bardzo kusząca...


Jubileusz Wojciecha Kobrzyńskiego - 2 X 2010

Wojciech Kobrzyński


Wojciech Kobrzyński, polonista, aktor, reżyser teatralny, obchodzić będzie jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej.

W latach 1969-74 był aktorem Teatru Lalki i Aktora im. Andersena w Lublinie, rok później rozpoczął studia w zakresie reżyserii teatru lalek w Leningradzkim Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii, które ukończył w roku 1978. Jako dyrektor naczelny i artystyczny kierował w latach 1978-82 Wałbrzyskim Teatrem Lalek, od 1982 do 1990 r. Teatrem Lalek "Pinokio" w Łodzi. Lata 1990-2005 to okres dyrekcji Wojciecha Kobrzyńskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Od roku 2005 pełni on funkcję Prorektora ds. Zamiejscowego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyć będzie premiera najnowszego spektaklu Wojciecha Kobrzyńskiego - Nagi król wg Eugeniusza Szwarca.


BTL na festiwalach

Chopin-impresja

Chopin 2010

MKiDN

Instytut Polski w Bukareszcie 

Instytut Kultury Polskiej
w Nowym Jorku

La MaMa Theatre 

CHOPIN-IMPRESJA

1-6 października 2010

BTL ponownie wyrusza w świat ze spektaklem-koncertem w reż. Lesława Piecki. 4 października widowisko zostanie pokazane podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży w Jassach w Rumunii. Będzie to pierwsza wizyta BTL-u w tym kraju.

7 października 2010

Bezpośrednio po powrocie z Rumunii spektakl łączący mistrzowskie wykonanie muzyki Chopina i wirtuozerską animację marionetkową zostanie pokazany w Warszawie w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2010, na którym BTL gości rokrocznie od wielu lat.

18 X - 8 XI 2010

Jesienne podróże BTL-u z Chopinem zakończą gościnne występy w nowojorskim La MaMa Theatre (USA).


Pod-Grzybek

POD-GRZYBEK

17 października 2010

Białostocki Teatr Lalek weźmie udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu.

Pod-Grzybka można będzie zobaczyć o godz. 15.00 w Teatrze im. W. Horzycy.


Lis

LIS

18 października 2010

Drugim spektaklem prezentowanym podczas tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu będzie Lis Marty Guśniowskiej w reż. Piotra Tomaszuka.

Przedstawienie odbędzie się o godz. 20.00 w Teatrze Baj Pomorski. 


Teatr Polska

Teatr Polska

W ramach realizowanego wraz z warszawskim Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego projektu Teatr Polska BTL odwiedzi ze spektaklem Jest królik na księżycu kolejne miejscowści. Będą to:

 • 04.10. - Narew
 • 11.10. - Zawady

Inauguracja projektu miała miejsce 21 czerwca bieżącego roku w Czyżewie. 

Więcej na temat projektu na www.btl.bialystok.pl 


Polsko-norweskie lalki 2010 - 4-9 października 2010

Starzy Szarzy Ludzie grają Hamleta

Projekt POLSKO-NORWESKIE LALKI 2010 powstał jako rezultat licznych kontaktów międzynarodowych środowiska lalkarskiego. Wzajemne spotkania pomiędzy Kattas Figurteater Ensemble i Białostockim Teatrem Lalek doprowadziły do sformułowania wspólnego projektu, który polegał będzie na prezentacji spektakli teatralnych własnych zespołów, organizacji warsztatów teatralnych i plastycznych dla różnej publiczności, wykładów związanych ze sztuką teatralną odbywających się w październiku i listopadzie 2010 w Tønsberg (Norwegia) i Białymstoku (Polska).

Kattas Figurteater Ensemble w Białymstoku

 • 5 X 2010, 12.00 – konferencja prasowa
 • 5 X 2010, 18.00The Old Grey Man Play Hamlet - Kattas Figurteater Ensemble
 • 6 X 2010, 18.00The Old Grey Man Play Hamlet - Kattas Figurteater Ensemble
 • 7-8 X 2010, 10.00-13.00 – warsztaty norweskich artystów dla studentów Akademii Teatralnej i artystów BTL
 • 8 X 2010, 13.00 – wykład Anne Helgesen - Ibsen i teatr lalek

Akcje plastyczne prowadzone przez siostry Borowe:

 • 6 X 2010, 10.00-13.00 i 7 X 2010, 16.00-19.00 - akcja skupu kamieni; miejsce: przed wejściem głównym do Białostockiego Teatru Lalek
 • 8 X 2010, 13.00-15.00 i 9 X 2010, 10.00-12.00 - warsztaty z dziećmi w BTL

Więcej informacji o projekcie na www.btl.bialystok.pl


Galeria BTL
1 litr powietrza dla pana k.o.

lech jankowski

geometria poranna
1 litr powietrza dla pana k.o.

Lech Jankowski urodził się 1 kwietnia 1956 roku w Lesznie. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, także malarzem i inscenizatorem własnych przedstawień z pogranicza teatru i muzyki.

W teatrze pisał muzykę m.in. do przedstawień Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL, a także Krystiana Kobyłki, Pawła Miśkiewicza. Jest autorem muzyki do filmów Braci Quay, m.in. Ulica Krokodyli i Instytut Benjamenta. Za muzykę do Ulicy Krokodyli otrzymał w 1986 nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Zagrzebiu. Jest reżyserem m.in. autorskiego przedstawienia Jeden dzień z życia Erika S., na podstawie muzyki i tekstów Erika Satie, za które otrzymał wyróżnienie miesięcznika "Teatr" (1994).

Otwarcie wystawy:
2 października, godz. 17.30.


Czytanie sztuk lalkowych - 3 października 2010

Baśnie

Zapraszamy na lekturę najnowszej sztuki Marty Guśniowskiej, zatytułowanej "O Królu Skąpiradeuszu, Smoku, Śmiałkach i Nieśmiałku".

Tekst baśni przeczytają: Krzysztof Bitdorf, Ryszard Doliński, Marta Guśniowska, Zbigniew Litwińczuk, Iwona Szczęsna i Paweł S. Szymański.

Początek spotkania - godz. 12.30 (po spektaklu Nagiego króla).

Wstęp wolny.


Warsztaty teatralne w BTL - 24 października 2010

warsztaty

Zapraszamy na kolejne warsztaty, których tematem jest modelowanie głów dziecka i starca (glina i plastelina). Tym razem zajęcia poświęcone będą:

 • wyklejaniu modeli głów dziecka i starca
 • przygotowaniu do finalnej obróbki modeli twarzy
 • projektowaniu charakteryzacji

Zapisz się już dzisiaj!


Piwnica Lalek

Piwnica Lalek

Zapraszamy do odwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można krążyć, oddawać się wspomnieniom, ale też rozkoszować się istnymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy II wieku i współczesności.

Ekspozycja mieści się w podziemiach budynku BTL i jest czynna zawsze przez godzinę po każdym spektaklu.

Więcej informacji na www.btl.bialystok.pl 


Ponadto w repertuarze:


 • BIEGUN reż. Ewa Piotrowska
  - dla młodzieży i dorosłych
 • CDN reż. Agata Biziuk
  - dla dzieci
 • DULCYNEA reż. Adam Frankiewicz
  - dla dorosłych
 • KOPCIUSZEK reż. Oleg Żiugżda (Białoruś)
  - dla dzieci


 logo

Osoby niedosłyszące mogą bezpłatnie wypożyczyć w kasie teatru zestaw słuchawkowy poprawiający słyszalność podczas spektakli.