Data: 2011-09-28 14:58:44
Październik 2011


BTL

BIULETYN
  październik 2011

Witamy!


Październik w Białostockim Teatrze Lalek

Premiera - 8 października 2011, godz. 18.00

Montecchi i Capuleti


MONTECCHI I CAPULETI

na motywach
"Romea i Julii" Shakespeare'a

reżyseria:
Rusłan Kudaszow (Rosja)

scenografia:
Andrej Zaporożskij (Rosja)

opracowanie muzyczne:
Władimir Byczkowskij (Rosja)

asystent reżysera:
Maria Żynel (ATB) 

Udział biorą:

Magdalena Czajkowska, Łucja Grzeszczyk, Justyna Rożko (ATB), Agnieszka Sobolewska, Izabela Maria Wilczewska, Krzysztof Bitdorf, Jacek Dojlidko, Michał Jarmoszuk, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Pilat, Wojciech Schabowski (ATB), Mateusz Smaczny (ATB), Wojciech Stachura (ATB), Paweł S. Szymański

O spektaklu:

Dwa równie stare i szlachetne rody
W Weronie, gdzie się rozgrywa ta sztuka,
Wskrzeszają zamęt przycichłej niezgody:
Znów w czas pokoju krew chodniki bruka…

Tak właśnie brzmi początek największej tragedii miłosnej wszechczasów. Myli się jednak ten, kto spodziewa się usłyszeć owe słowa w spektaklu Rusłana Kudaszowa Montecchi i Capuleti. Spektakl ów bowiem w zupełnie nowy sposób opowiada starą, znaną wszystkim historię miłości Romea i Julii. Zadowalając się pojedynczymi słowami, hasłami, imionami pozostawia więcej miejsca na gesty, emocje, uczucia. Bo o nie właśnie w owej opowieści chodzi - uczucia. I to nie tylko te pomiędzy Romeo i Julią. Miłość, nienawiść, przyjaźń, tęsknota - uczucia, które targają wszystkimi bohaterami tej ponadczasowej historii, tak jak targają nami.

Zapraszamy na niezwykły spektakl, który zachwyca, bawi, przeraża, ale przede wszystkim wzrusza…


BTL na festiwalach

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

RAZ, DWA, TRZY, BABA JAGA PATRZY

18 października 2011 - Opole

W dniach 17-21 października 2011 odbędzie się jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, podczas którego BTL pokaże 18 października spektakl Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy w reż. Anny Iwanowej-Braszinskiej (Rosja).

Przedstawienie będzie można zobaczyć o godz. 9.30 i 11.30.


Księżniczka Angina

KSIĘŻNICZKA ANGINA

22 października 2011 - Toruń

Białostocki Teatr Lalek wystąpi podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „SPOTKANIA” w Toruniu z przedstawieniem Księżniczka Angina w reż. Pawła Aignera.

Spektakl odbędzie się o godz. 20.00 w sali Teatru im. W. Horzycy.


Gościnnie w BTL

Dlaczego - dlatego

27 IX - 9 X 2011

DLACZEGO - DLATEGO

Do 9 października można w BTL oglądać przedstawienie Dlaczego - dlatego w wykonaniu Natalii Garaniny z Jekaterynburga (Rosja).

To spektakl dla najmłodszych widzów, ciepły, serdeczny, grany w bliskim kontakcie z dziećmi i wywołujący żywą reakcję widowni. Opowiada o jesieni i przygotowaniach zwierzątek do zimy, próbując dać odpowiedź na nieustanne dziecięce "dlaczego".


Słoneczko

15 - 17 października 2011

SŁONECZKO
DAMA PIKOWA

W dn. 15 - 17 X w BTL wystąpią gościnnie aktorzy Grodzieńskiego Teatru Lalek (Białoruś). W ich wykonaniu będzie można zobaczyć spektakl dla dzieci - "Słoneczko" (16 X - godz. 11.00, 17 X - godz. 9.00 i 11.00) oraz przeznaczoną dla widzów dorosłych "Damę pikową" (15-16 X, godz. 19.00).


Galeria BTL
Teatr Kudaszowa

TEATR KUDASZOWA - Fotografie

Rusłan Kudaszow (ur. 1972), główny reżyser Wielkiego Teatru Lalek w Sankt-Petersburgu, aktor, lalkarz. Uczestnik i laureat wielu prestiżowych festiwali międzynarodowych, zdobywca najważniejszych rosyjskich nagród teatralnych, w tym „Złotej Maski” i nagrody w dziedzinie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży „Arlekin”. Współtwórca i dyrektor artystyczny jednego z pierwszych w Rosji teatrów niezależnych „Potudań”.

Wystawa w Galerii BTL obejmuje zdjęcia ze spektakli Kudaszowa oraz reprodukcje afiszy i projektów do jego przedstawień. Wiele z nich powstało dzięki współpracy z Andrejem Zaporożskim, który jest autorem scenografii do przygotowywanego właśnie w BTL najnowszego spektaklu Kudaszowa – Montecchich i Capuletich.

Otwarcie wystawy:
8 października 2011, godz. 17.30


Czytanie tekstów sztuk lalkowych - 9 X 2011

Czerwony Kapturek

Po wakacyjnej przerwie wznawiamy akcję czytania tekstów sztuk lalkowych dla dzieci.

W październiku zapraszamy na lekturę Czerwonego Kapturka w nowej adaptacji Marty Guśniowskiej.

Tekst sztuki przeczytają aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. 

Początek spotkania - godz. 12.30.

Wstęp wolny.


Warsztaty teatralne w BTL - 23 października 2011

warsztaty

Zajęcia plastyczno-teatralne z dziećmi w wieku od lat 7, z jednorazową odpłatnością w wys. 30 zł.

Tematem pierwszych w tym sezonie teatralnym warsztatów będą lalki płaskie z zastosowaniem różnorodnych materiałów.

Zajęcia odbędą się w godz. 12.30-14.30. 

Zapisz się już dzisiaj!

Szczegółowych informacji udziela Dział Upowszechniania Teatru - tel. 85 742 50 31 w. 112, 115, 134, organizacja@btl.bialystok.pl oraz pracownia plastyczna - tel 85 742 50 31 w. 117.


Piwnica Lalek

Piwnica Lalek

Zapraszamy do odwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można krążyć, oddawać się wspomnieniom, ale też rozkoszować się istnymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy II wieku i współczesności.

Ekspozycja mieści się w podziemiach budynku BTL i jest czynna zawsze przez godzinę po każdym spektaklu.

Więcej informacji na www.btl.bialystok.pl 


Ponadto w repertuarze:


  • MISIACZEK reż. Wiesław Czołpiński
    - dla najnajmłodszych
  • NAGI KRÓL reż. Wojciech Kobrzyński
    - dla dzieci

 logo

Osoby niedosłyszące mogą bezpłatnie wypożyczyć w kasie teatru zestaw słuchawkowy poprawiający słyszalność podczas spektakli.