Data: 2015-09-30 11:45:59
Październik 2015

Białostocki Teatr Lalek

BIULETYN
  październik 2015

Witamy!


Październik w Białostockim Teatrze Lalek

Gościnnie w BTL

A niech to Gęś kopnie

27 - 29 października 2015

A niech to Gęś kopnie!

Teatr Animacji z Poznania

autor:
Marta Guśniowska

reżyseria:
Marta Guśniowska

asystent reżysera:
Krzysztof Dutkiewicz

scenografia:
Julia Skuratova (Litwa)

muzyka:
Piotr Nazaruk


Udział biorą:

Mariola Ryl - Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn, Marek A. Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Marcin Ryl - Krystianowski

O spektaklu:

Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy?

Twórcy spektaklu "A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli smutna prawdę: Gęś - przynajmniej ta nasza - ma depresję. Jest chuda, brzydka i nie ma przyjaciół - jedyne, co ma to ów wielki smutek, przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta.

Czy Gęś odnajdzie swoje szczęście? Czy uśmiech na powrót zagości na jej dziobie? Przekonacie się o tym oglądając nasz najnowszy, pełen humoru spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy...

Zapraszamy!


BTL na festiwalach i poza siedzibą

Pan Brzuchatek

PAN BRZUCHATEK

 • 1-4 października 2015
  gościnne występy w warszawskiem Teatrze BAJ
 
Lenka

LENKA

 • 1-5 października 2015
  Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gawrosz” w Moskwie (Rosja)
 
Jaśniepanienka

JAŚNIEPANIENKA

 • 6 października 2015
  22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu
 
Faza REM Phase


FAZA REM PHASE

 • 25 października 2015
  Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek (Internationales Figurentheaterfestival) w Monachium (Niemcy)

Tydzień Dziecka w BTL - 11 października 2015

Tydzień Dziecka

Cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych pod hasłem Tydzień Dziecka w Białymstoku to nawiązanie do starej, przedwojennej białostockiej tradycji. Każda z instytucji kultury uczestniczących w projekcie wypełnia swoim programem jeden dzień tygodnia.

W ramach organizowanego już po raz czwarty Tygodnia Dziecka Białostocki Teatr Lalek zaprasza wszystkich widzów do swojej siedziby 11 października 2015 (niedziela).

Więcej informacji na www.btl.bialystok.pl 


BTL w programie Teatr Polska - 19-20 X 2015

Teatr Polska

TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Program TEATR POLSKA 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie BTL oraz www.polska.e-teatr.pl.

Białostocki Teatr Lalek podczas objazdu w ramach projektu TEATR POLSKA będzie prezentować spektakl pt. „Piotruś i Wilk”.

Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty edukacyjne, które będą składały się z trzech działań realizowanych w tym samym czasie, tj. warsztatów teatralnych, plastycznych i muzyczno-ruchowych.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Polska

Galeria BTL
Franz M. Kolce i płatki

INTERPHOTO 2015 

Magdalena Franczuk

Franz M. Kolce i płatki

Ja - ćma.
Motyl nocny lecący ku światłu młodości.

Ja - ssak pogrążony w wiecznym śnie zimowym.
A wokół tylko rzeczywistość ciasna, ciemność.

(z zapisków Franza M. na nieistotnych skrawkach papieru)

Franz M. to fikcyjna postać przypominająca nieco Humberta Humberta z powieści "Lolita" Vladimira Nabokova. Jest nauczycielem przyrody i lepidopterologiem pożeranym od wewnątrz przez skrywane namiętności. Żyje w świecie swoich fantazji dotyczących obserwowanych uczennic. Szaleniec? Niegroźny romantyk? Fanatyk ulotnego piękna młodości?

Wystawa Magdaleny Franczuk "Franz M. Kolce i płatki" przenosi nas do wewnętrznego świata bohatera. Składają się na nią nie tylko fotografie, ale i video, obiekty przestrzenne, dźwięki, zapiski.

Wernisaż wystawy: 4.10.2015, godz. 18.00 - sala prób Białostockiego Teatru Lalek (Akwarium)

 
Okno czy lustro

INTERPHOTO 2015

Ewa Andrzejewska

Okno czy lustro?

(... ) Autorka niniejszych fotografii zdaje się zaprzeczać koncepcji okna, mówiąc, że świat na jej obrazach nie jest taki jakim jest, lecz taki jaki odbija się w lustrze jej osobowości. Świat zupełnie odmienny od tego niż postrzegany potocznie. Zwyczajne drzewa i trawy łąk zamieniają się w fotografii Ewy Andrzejewskiej w dżungle i sawanny pozwalając nam przeżywać wraz z nią wędrówki po obszarach nam nieznanych. Jej fotografia bowiem wydaje się być całym systemem krzywych zwierciadeł , który w niesłychanie szlachetny sposób odbija dla nas własną rzeczywistość. Świat fantasmagorii. Andrzejewska w swojej fotograficznej wizji miasta potrafi zamieniać niewielkie pojedyncze budynki w bryły zamków wyrastających ponad horyzonty ulic i broniących swoich tajemnic ludzkich wnętrz. Realizacji tego rodzaju wyobraźni fotograficznej służy artystce nie tylko wrażliwość , głęboka wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwalające używać świadomie stosowanego w sztuce tak zwanego chwytu uniezwyklenia. (...)

Wojciech Zawadzki

Wernisaż wystawy: 11.10.2015, godz. 17.00 - foyer Białostockiego Teatru Lalek


Czytanie tekstów sztuk lalkowych - 11 X 2015

baśnie

Zapraszamy na lekturę baśni Marty Guśniowskiej pt. Kwiat paproci.

Tekst sztuki przeczytają aktorzy Białostockiego Teatru Lalek.

Początek spotkania - godz. 12.30.

Wstęp wolny.


Warsztaty plastyczne - 18 października 2015

warsztaty plastyczne

ŚWIAT BRZUCHATKÓW

Zapraszamy na pierwsze w tym sezonie teatralnym zajęcia plastyczno-teatralne z dziećmi w wieku od lat 6, z jednorazową odpłatnością w wys. 30 zł.

W październiku tematem warsztatów będzie lalka kukła.

Zajęcia odbędą się w godz. 12.30-14.30. 

Zapisz się już dzisiaj!

Szczegółowych informacji udziela Dział Upowszechniania Teatru - tel. 85 742 50 31 w. 112, 115, 134, organizacja@btl.bialystok.pl oraz pracownia plastyczna - tel 85 742 50 31 w. 117.

Dzieci poniżej 6 r. ż. mogą uczestniczyć w warsztatach z rodzicem lub opiekunem


Piwnica Lalek

Piwnica Lalek

Zapraszamy do odwiedzania Piwnicy Lalek, gdzie można spotkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Nie brakuje tu kostiumów i całych fragmentów dekoracji, które niejednego widza przeniosą w świat przeszłości. To istny labirynt, po którym można krążyć, oddawać się wspomnieniom, ale też rozkoszować się istnymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy II wieku i współczesności.

Ekspozycja mieści się w podziemiach budynku BTL i jest czynna zawsze przez godzinę po każdym spektaklu.

Więcej informacji na www.btl.bialystok.pl 


Ponadto w repertuarze:


 • AFTER PLAY reż. Bogdan Michalik
  - dla dorosłych
 • BIEGUN reż. Ewa Piotrowska
  - dla dorosłych
 • BURZA reż. Waldemar Raźniak
  - dla dorosłych
 • KOPCIUSZEK reż. Oleg Żiugżda (Białoruś)
  - dla rodzin
 • PALKO reż. Kata Csato (Węgry)
  - dla najmłodszych logo

Osoby niedosłyszące mogą bezpłatnie wypożyczyć w kasie teatru zestaw słuchawkowy poprawiający słyszalność podczas spektakli.