Zobacz opis Zobacz opis sztuki: KARMELEK
Kategoria BTL Nowa Dramaturgia
KATEGORIA WIEKOWA Dla najmłodszych

KARMELEK

OPIS

KARMELEK

Zapraszamy do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

Karmelek to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla Dzieci najmłodszych.

1 czerwca 2018
Premiera spektaklu "Karmelek"
Zobacz
22 maja 2018
Konferencja prasowa przed premierą "Karmelka"
Zobacz

NAJBLIŻSZE POKAZY:

ZOBACZ WSZYSTKIE POKAZY

TWÓRCY

reżyseria
Roksana Miner
muzyka
Marcin Nagnajewicz
scenografia
Halina Zalewska - Słobodzianek
inspicjent

OBSADA

Maciej Zalewski

Maciej Zalewski

(gościnnie)

ZAPOWIEDZI PRASOWE

"Karmelek" - spektakl o przyjaźni dla najmłodszych

Sylwia Wieczeryńska, PAP, 22.05.2018

ROZWIŃ

Spektakl o małym piesku Karmelku, który zastanawia się, co mógłby dać od siebie innym - to najnowsza propozycja Białostockiego Teatru Lalek dla najmłodszych dzieci. Premiera odbędzie się 1 czerwca - w Dzień Dziecka.

Spektakl powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej "Karmelek", który został nagrodzony w ramach 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - poinformowali realizatorzy we wtorek na konferencji prasowej.

- Jest to historia psa Karmelka, który w sumie całymi dniami bawił się, skakał "bo też kundelków natura taka. Aż dnia pewnego, w czwartek to było, coś niezwykłego się wydarzyło. Wyszedł Karmelek ochoczo z budy i miało się zacząć zwykłą zabawą, kolejny raz aport..." natomiast aport śmignął do krowy, a krowa zadała mu najważniejsze pytanie, co on daje od siebie - opowiadała o przedstawieniu, cytując część tekstu "Karmelek" reżyserka Roksana Miner.

Rzecz dzieje się w wiejskiej zagrodzie, gdzie obok siebie żyją różne zwierzęta - owca, kura, kogut, kot, krowa i właśnie Karmelek. Miner dodała, że każde ze zwierząt daje coś od siebie, ale zadają pytanie, co piesek może dać od siebie. - To frapuje też głównego bohatera i rozpoczyna się jego wędrówka po znanej już zagrodzie, ale z nowym pytaniem i szuka tej odpowiedzi u swoich przyjaciół - mówiła reżyserka.

Odtwórca głównej roli, student wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku Maciej Zalewski mówił, że Karmelek jest pełen energii i zapału, nie poddaje się w swoich poszukiwaniach odpowiedzi, do czego stworzony jest pies, który nie daje mleka czy wełny jak inne zwierzęta. - A coś musi dawać i okazuje się, że jest przyjacielem - powiedział Zalewski.

Reżyserka mówiła, że najważniejsze przesłanie tej opowieści to zwrócenie uwagi, że przyjaźń "czeka za rogiem". - Kiedy jesteśmy smutni, to naprawdę wystarczy otrzeć łzę i rozejrzeć się wokoło, bo są wokół nas ludzie czy to zwierzęta pełne miłości i przyjaźni, którzy zawsze będą chcieli nam pomóc - powiedziała Miner.

Spektakl to teatr parawanowy. Grają tu zarówno lalki sycylijki, jawajki, ale też lalki stolikowe i pacynki. Jak dodała aktorka wcielająca się w role kilku zwierząt Alicja Bach, teatr parawanowy to powrót do korzeni teatru.

Spektakl skierowany jest dla dzieci od lat trzech; powstał we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wydziałem sztuki lalkarskiej w Białymstoku. Pokazywany będzie w ramach dwóch scen Białostockiego Teatru Lalek - propozycji i debiutów.

Mali widzowie zasiądą na poduszkach. Poznajcie historię Karmelka

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 22.05.2018

ROZWIŃ

"Karmelek" to spektakl dla najmłodszych widzów. Jego premierę Białostocki Teatr Lalek zaplanował 1 czerwca, w Dzień Dziecka.

Twórcy spektaklu zapraszają do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.

Rymowany tekst, a muzyka wpada w ucho

Autorką sztuki jest znana białostockim widzom dramaturg - Marta Guśniowska. Tekst - trzeba dodać, że rymowany - został nagrodzony w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży ogłoszonym przez Centrum Sztuki Dziecka w 2017 r. Jest to kolejne przedstawienie, które BTL przygotowuje we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Spektakl reżyseruje Roksana Miner.

- Nie miałam jeszcze okazji przygotowywać spektaklu dla tak małego widza - przyznaje reżyserka. - To będzie ciepła i pełna humoru opowieść.

Muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz. Pytany o to, czy inaczej komponuje się dla młodych widzów, odpowiada:

- Widzę, że małe dzieci reagują na muzykę, która podoba się starszym. Do wszystkich staram się podchodzić jednakowo poważnie. Piosenki muszą mieć świetną melodię, która wpada w ucho, ale też dobry tekst.

Spotkanie młodości z doświadczeniem

W roli Karmelka widzowie zobaczą Macieja Zalewskiego - studenta Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej.

- Dużo wyniosłem z tej pracy. Mogłem uczyć się od doświadczonych aktorów - Alicji Bach Pawła S. Szymańskiego. Jaki jest Karmelek? To pełen energii i zapału piesek, który nie poddaje się w poszukiwaniach. Nie daje wełny ani mleka, ale coś przecież musi dawać. Jest przyjacielem. Sztuka mówi o tym, że każdy może odnaleźć w sobie coś wartościowego - często są to rzeczy niematerialne - opowiada o swojej roli Maciej Zalewski.

Roksana Miner dodaje: - Dla mnie to było piękne spotkanie. Etos pracy, który poznałam w Białostockim Teatrze Lalek jest już niestety niespotykany gdzie indziej. Pracują tutaj fantastyczni aktorzy.

Alicja Bach jest zdania, że praca z Roksaną Miner i Maciejem Zalewskim niczym nie różniła się od pracy z bardziej doświadczonymi kolegami.

- Uważam, że Roksana i Maciek to zawodowcy. Swoje pierwsze kroki na scenie BTL stawiałam 40 lat temu. Nie wiedziałam nic i obserwowałam starszych kolegów - wspomina aktorka.

Także Paweł S. Szymański nie ukrywa, że podczas pracy nad tą produkcją przypomniał sobie swój start w BTL-u.

- Razem z Alicją spotykamy się okazjonalnie i muzykujemy. Po 30 latach wspólnej pracy mamy przyjemność spotkać się jako para sceniczna - cieszy się aktor.

Alicja Bach zagra w spektaklu na skrzypcach, Paweł S. Szymański towarzyszyć jej będzie na gitarze.

Premiera na Dzień Dziecka

Przedstawienie ma też atrakcyjną stronę wizualną. Widzowie zobaczą różne rodzaje lalek, m.in. jawajki, sycylijkę (Karmelek), lalkę stolikową czy przypominającą kukłę (Kogut). Scenografię zaprojektowała Halina Zalewska-Słobodzianek. Dzieci zasiądą na kolorowych poduchach - spektakl mogą obejrzeć nawet trzylatki.

Premiera odbędzie się w piątek (1 czerwca) o godz. 16.00. Terminy pokazów przedpremierowych: 23-25 maja (godz. 9.00), 27 maja (godz. 13.00), 29-30 maja (godz. 9.00) i 1 czerwca (godz. 10.00). Pozostałe pokazy: 3 czerwca (godz. 14.00 i 16.00), 5-7 czerwca (godz. 10.00) i 8 czerwca (godz. 9.00).

Karmelek, czyli do czego może się przydać piesek

Jerzy Doroszkiewicz, "Kurier Poranny", 22.05.2018

ROZWIŃ

(...)

Reżyserka wraz ze scenografką Haliną Zalewską-Słobodzianek zabierze dzieciaki na podwórko, które zamieszkują niezwykle sympatyczne zwierzęta.
To lalki jawajki, kukła, czy nawet lalka sycylijka. Dzieci zobaczą także postaci aktorów. W żywym planie oprócz animującego Karmelkiem, rozszczekanego Macieja Zalewskiego, występuje dwójka mistrzów - Alicja Bach i Paweł S. Szymański. Stali bywalcy BTL-u kojarzą ich także z talentów muzycznych. Tak będzie i w „Karmelku”. Alicja Bach oprócz zadań aktorskich będzie grała na skrzypcach, Paweł Szymański - na gitarze. Muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz. (...)

Karmelek i teatr dla "najnajów". Najmniejsza wioska na świecie

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 24.05.2018

ROZWIŃ

Są poduchy, są miękkie wykładziny i kameralna przestrzeń na kilkadziesiąt widzów - najlepiej tych malutkich, kilkuletnich. A przed nosem - historia Karmelka, który próbuje się dowiedzieć, do czego tak naprawdę jest potrzebny. Pokazy przedpremierowe w Białostockim Teatrze Lalek już trwają, premiera - w Dzień Dziecka.

„Karmelek” to spektakl dla najmłodszych – nawet dla tzw. najnajów – najmłodszych z najmłodszych widzów, dopiero raczkujących. Za sprawą białostockich lalkarzy znajdą się w najmniejszej wiosce na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie. A w niej – cała masa wiejskich zwierzaków, z których każde jest pożyteczne. Bo przecież Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. Jaką pożyteczną funkcję spełnia zaś mały Piesek?

Któregoś dnia od jednego z mieszkańców zagrody słyszy: „nic z siebie nie dasz, psiuńciu? Z Twojej sierści nie da się zrobić nawet skarpety...”

Fakt, skarpety nie, ale może coś innego? Karmelek w poszukiwaniu odpowiedzi buszuje po gospodarstwie. Przecież musi się w końcu dowiedzieć, do czego jest potrzebny.

Smyczek i druty

Taką historię wymyśliła mistrzyni prostych baśni dla dzieci i starszych też – Marta Guśniowska, bajkopisarka z BTL, a Roksana Miner wyreżyserowała. Do współpracy zaprosiła dwoje aktorów BTL – Alicję Bach i Pawła S. Szymańskigo oraz studenta Akademii Teatralnej – Macieja Zalewskiego.

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt