Zobacz opis Zobacz opis sztuki: KARMELEK
Kategoria BTL Nowa Dramaturgia
KATEGORIA WIEKOWA Dla najmłodszych
CZAS TRWANIA 40 minut

KARMELEK

OPIS / OVERVIEW

KARMELEK

Zapraszamy do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

Karmelek to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla Dzieci najmłodszych.

 

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

1 czerwca 2018
Premiera spektaklu "Karmelek"
Zobacz
22 maja 2018
Konferencja prasowa przed premierą "Karmelka"
Zobacz
17 czerwca 2018
"Karmelek" w Rzeszowie
Zobacz

NAJBLIŻSZE POKAZY:

ZOBACZ WSZYSTKIE POKAZY

TWÓRCY / CREATORS

autor / author
reżyseria / direction
Roksana Miner
muzyka / music
Marcin Nagnajewicz
scenografia / scenography
Halina Zalewska - Słobodzianek
inspicjent / stage manager

OBSADA / CAST

ZAPOWIEDZI PRASOWE / PRESS ANNOUNCEMENTS

"Karmelek" - spektakl o przyjaźni dla najmłodszych

Sylwia Wieczeryńska, PAP, 22.05.2018

ROZWIŃ

Spektakl o małym piesku Karmelku, który zastanawia się, co mógłby dać od siebie innym - to najnowsza propozycja Białostockiego Teatru Lalek dla najmłodszych dzieci. Premiera odbędzie się 1 czerwca - w Dzień Dziecka.

Spektakl powstał na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej "Karmelek", który został nagrodzony w ramach 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - poinformowali realizatorzy we wtorek na konferencji prasowej.

- Jest to historia psa Karmelka, który w sumie całymi dniami bawił się, skakał "bo też kundelków natura taka. Aż dnia pewnego, w czwartek to było, coś niezwykłego się wydarzyło. Wyszedł Karmelek ochoczo z budy i miało się zacząć zwykłą zabawą, kolejny raz aport..." natomiast aport śmignął do krowy, a krowa zadała mu najważniejsze pytanie, co on daje od siebie - opowiadała o przedstawieniu, cytując część tekstu "Karmelek" reżyserka Roksana Miner.

Rzecz dzieje się w wiejskiej zagrodzie, gdzie obok siebie żyją różne zwierzęta - owca, kura, kogut, kot, krowa i właśnie Karmelek. Miner dodała, że każde ze zwierząt daje coś od siebie, ale zadają pytanie, co piesek może dać od siebie. - To frapuje też głównego bohatera i rozpoczyna się jego wędrówka po znanej już zagrodzie, ale z nowym pytaniem i szuka tej odpowiedzi u swoich przyjaciół - mówiła reżyserka.

Odtwórca głównej roli, student wydziału lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku Maciej Zalewski mówił, że Karmelek jest pełen energii i zapału, nie poddaje się w swoich poszukiwaniach odpowiedzi, do czego stworzony jest pies, który nie daje mleka czy wełny jak inne zwierzęta. - A coś musi dawać i okazuje się, że jest przyjacielem - powiedział Zalewski.

Reżyserka mówiła, że najważniejsze przesłanie tej opowieści to zwrócenie uwagi, że przyjaźń "czeka za rogiem". - Kiedy jesteśmy smutni, to naprawdę wystarczy otrzeć łzę i rozejrzeć się wokoło, bo są wokół nas ludzie czy to zwierzęta pełne miłości i przyjaźni, którzy zawsze będą chcieli nam pomóc - powiedziała Miner.

Spektakl to teatr parawanowy. Grają tu zarówno lalki sycylijki, jawajki, ale też lalki stolikowe i pacynki. Jak dodała aktorka wcielająca się w role kilku zwierząt Alicja Bach, teatr parawanowy to powrót do korzeni teatru.

Spektakl skierowany jest dla dzieci od lat trzech; powstał we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wydziałem sztuki lalkarskiej w Białymstoku. Pokazywany będzie w ramach dwóch scen Białostockiego Teatru Lalek - propozycji i debiutów.

Mali widzowie zasiądą na poduszkach. Poznajcie historię Karmelka

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 22.05.2018

ROZWIŃ

"Karmelek" to spektakl dla najmłodszych widzów. Jego premierę Białostocki Teatr Lalek zaplanował 1 czerwca, w Dzień Dziecka.

Twórcy spektaklu zapraszają do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.

Rymowany tekst, a muzyka wpada w ucho

Autorką sztuki jest znana białostockim widzom dramaturg - Marta Guśniowska. Tekst - trzeba dodać, że rymowany - został nagrodzony w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży ogłoszonym przez Centrum Sztuki Dziecka w 2017 r. Jest to kolejne przedstawienie, które BTL przygotowuje we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Spektakl reżyseruje Roksana Miner.

- Nie miałam jeszcze okazji przygotowywać spektaklu dla tak małego widza - przyznaje reżyserka. - To będzie ciepła i pełna humoru opowieść.

Muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz. Pytany o to, czy inaczej komponuje się dla młodych widzów, odpowiada:

- Widzę, że małe dzieci reagują na muzykę, która podoba się starszym. Do wszystkich staram się podchodzić jednakowo poważnie. Piosenki muszą mieć świetną melodię, która wpada w ucho, ale też dobry tekst.

Spotkanie młodości z doświadczeniem

W roli Karmelka widzowie zobaczą Macieja Zalewskiego - studenta Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej.

- Dużo wyniosłem z tej pracy. Mogłem uczyć się od doświadczonych aktorów - Alicji Bach Pawła S. Szymańskiego. Jaki jest Karmelek? To pełen energii i zapału piesek, który nie poddaje się w poszukiwaniach. Nie daje wełny ani mleka, ale coś przecież musi dawać. Jest przyjacielem. Sztuka mówi o tym, że każdy może odnaleźć w sobie coś wartościowego - często są to rzeczy niematerialne - opowiada o swojej roli Maciej Zalewski.

Roksana Miner dodaje: - Dla mnie to było piękne spotkanie. Etos pracy, który poznałam w Białostockim Teatrze Lalek jest już niestety niespotykany gdzie indziej. Pracują tutaj fantastyczni aktorzy.

Alicja Bach jest zdania, że praca z Roksaną Miner i Maciejem Zalewskim niczym nie różniła się od pracy z bardziej doświadczonymi kolegami.

- Uważam, że Roksana i Maciek to zawodowcy. Swoje pierwsze kroki na scenie BTL stawiałam 40 lat temu. Nie wiedziałam nic i obserwowałam starszych kolegów - wspomina aktorka.

Także Paweł S. Szymański nie ukrywa, że podczas pracy nad tą produkcją przypomniał sobie swój start w BTL-u.

- Razem z Alicją spotykamy się okazjonalnie i muzykujemy. Po 30 latach wspólnej pracy mamy przyjemność spotkać się jako para sceniczna - cieszy się aktor.

Alicja Bach zagra w spektaklu na skrzypcach, Paweł S. Szymański towarzyszyć jej będzie na gitarze.

Premiera na Dzień Dziecka

Przedstawienie ma też atrakcyjną stronę wizualną. Widzowie zobaczą różne rodzaje lalek, m.in. jawajki, sycylijkę (Karmelek), lalkę stolikową czy przypominającą kukłę (Kogut). Scenografię zaprojektowała Halina Zalewska-Słobodzianek. Dzieci zasiądą na kolorowych poduchach - spektakl mogą obejrzeć nawet trzylatki.

Premiera odbędzie się w piątek (1 czerwca) o godz. 16.00. Terminy pokazów przedpremierowych: 23-25 maja (godz. 9.00), 27 maja (godz. 13.00), 29-30 maja (godz. 9.00) i 1 czerwca (godz. 10.00). Pozostałe pokazy: 3 czerwca (godz. 14.00 i 16.00), 5-7 czerwca (godz. 10.00) i 8 czerwca (godz. 9.00).

Karmelek, czyli do czego może się przydać piesek

Jerzy Doroszkiewicz, "Kurier Poranny", 22.05.2018

ROZWIŃ

(...)

Reżyserka wraz ze scenografką Haliną Zalewską-Słobodzianek zabierze dzieciaki na podwórko, które zamieszkują niezwykle sympatyczne zwierzęta.
To lalki jawajki, kukła, czy nawet lalka sycylijka. Dzieci zobaczą także postaci aktorów. W żywym planie oprócz animującego Karmelkiem, rozszczekanego Macieja Zalewskiego, występuje dwójka mistrzów - Alicja Bach i Paweł S. Szymański. Stali bywalcy BTL-u kojarzą ich także z talentów muzycznych. Tak będzie i w „Karmelku”. Alicja Bach oprócz zadań aktorskich będzie grała na skrzypcach, Paweł Szymański - na gitarze. Muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz. (...)

Karmelek i teatr dla "najnajów". Najmniejsza wioska na świecie

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 24.05.2018

ROZWIŃ

Są poduchy, są miękkie wykładziny i kameralna przestrzeń na kilkadziesiąt widzów - najlepiej tych malutkich, kilkuletnich. A przed nosem - historia Karmelka, który próbuje się dowiedzieć, do czego tak naprawdę jest potrzebny. Pokazy przedpremierowe w Białostockim Teatrze Lalek już trwają, premiera - w Dzień Dziecka.

„Karmelek” to spektakl dla najmłodszych – nawet dla tzw. najnajów – najmłodszych z najmłodszych widzów, dopiero raczkujących. Za sprawą białostockich lalkarzy znajdą się w najmniejszej wiosce na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie. A w niej – cała masa wiejskich zwierzaków, z których każde jest pożyteczne. Bo przecież Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. Jaką pożyteczną funkcję spełnia zaś mały Piesek?

Któregoś dnia od jednego z mieszkańców zagrody słyszy: „nic z siebie nie dasz, psiuńciu? Z Twojej sierści nie da się zrobić nawet skarpety...”

Fakt, skarpety nie, ale może coś innego? Karmelek w poszukiwaniu odpowiedzi buszuje po gospodarstwie. Przecież musi się w końcu dowiedzieć, do czego jest potrzebny.

Smyczek i druty

Taką historię wymyśliła mistrzyni prostych baśni dla dzieci i starszych też – Marta Guśniowska, bajkopisarka z BTL, a Roksana Miner wyreżyserowała. Do współpracy zaprosiła dwoje aktorów BTL – Alicję Bach i Pawła S. Szymańskigo oraz studenta Akademii Teatralnej – Macieja Zalewskiego.

Cała trójka dwoi się i troi na malutkiej uproszczonej przestrzeni, opowiadając historię za pomocą lalek, żywego planu i parawanu. Śpiewają, przekomarzają się, wcielają się w różne role. A gdy trzeba, to i sięgną po instrumenty i zagrają na żywo. W jednej chwili Alicja Bach robi skarpetę na drutach, w drugiej już łapie za skrzypce i wywija smyczkiem.

Prosta, zabawna historia, radosne piosenki, interakcje z dziećmi, które nie są wciśnięte w krzesła, a siedzą czy półleżą swobodnie na miękkich poduszkach. Takie kameralne spektakle w BTL, w których granica między widownią a sceną jest dość płynna, okazywały się strzałem w dziesiątkę - tak było m.in. z "Panem Brzuchatkiem". Jak będzie z "Karmelkiem" - lalkarze już testują - pokazy przedpremierowe potrwają przez najbliższy tydzień. Premierę zaplanowano na Dzień Dziecka.

Parawanowy pakiet

- Dla mnie realizacja tego spektaklu to rzecz zupełnie nowa, bo pierwszy raz przygotowuję przedstawienie dla tak młodych widzów. Ale to w sumie historia tak uniwersalna, że każdy, nawet i starszy widz, może wyciągnąć z niego wnioski - mówi reżyserka.

Alicja Bach: - Wracamy do korzeni teatru lalkowego: wykorzystujemy jak kiedyś, lalki i parawan.

- Wręcz pełen parawanowy pakiet - żartuje reżyserka. - Mamy warzywa, zjawiska przyrody, dużo rozmaitych lalek - stolikowe, jawajki i sycylijkę. Taką jest choćby Karmelek, który wychodzi do widzów przed parawan.

Karmelka animuje Maciej Zalewski, student białostockiej Akademii Teatralnej, którego wybrał dyrektor BTL Jacek Malinowski. Chwali pracowitość młodego aktora, jego umiejętności techniczne i aktorskie.

Zalewski opowiada o swoim bohaterze: Karmelek jest pełen energii i zapału, ciągle szuka. Główne znaczenie tej przygody jest takie, że każdy może odnaleźć w sobie coś, co czyni nas potrzebnymi, co możemy ofiarować bliskim i co jest przede wszystkim niematerialne.

Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Nagnajewicz: - Liczy się prostota. Sam jestem ojcem dwójki malutkich dzieci, widzę, jak reagują na muzykę, wiem, co lubią. Piosenka ma mieć ładną melodię, wpadać w ucho.

- I z taką muzyką Marcin zlepił nasze umiejętności muzyczne - dodaje Paweł S. Szymański, który w spektaklu również gra na gitarze.

GALERIA / GALLERY

RECENZJE / REVIEWS

"Poszukaj, co masz dobrego w sobie". Ciepła bajka dla najmłodszych dzieci

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 6.06.2018

ROZWIŃ

Dzieci usiądą na poduszkach i obejrzą bajkę o najmniejszej wiosce na świecie, a właściwie zagródce pełnej zwierząt. "Karmelek" to ciepła i pełna humoru opowieść dla najmłodszych widzów.

Najnowsza premiera Białostockiego Teatru Lalek to spektakl oparty na tekście znanej dramaturg Marty Guśniowskiej. Został też przygotowany we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Radosne piosenki, melodyjna muzyka, ciekawa historia i interakcja z widownią sprawiąją, że przedstawienie Roksany Miner jest świetną familijną propozycją.

Krowa daje mleko, a Karmelek?

Odwiedzamy najmniejszą wioskę na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie. A tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi widzowie.

Największym atutem spektaklu jest tekst Marty Guśniowskiej - został nagrodzony w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży ogłoszonym przez Centrum Sztuki Dziecka w 2017 r. Rymowana historyjka jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, ale i rodzice obejrzą ją z uśmiechem na twarzy. Nic dziwnego, że jest pomysł, by na podstawie "Karmelka" powstało słuchowisko. Dzięki opowieści o "Karmelku, co ma w brzuchu serdelek" dzieci poznają warzywa, które gospodarz uprawia na polu, i to w formie rymowanych zagadek. "Każdy nad nią się rozczula, kto ją kroi - to cebula" czy "W barszczu robią kolor taki, że aż chce się jeść - buraki". Nie bez powodu przypominają się wciąż aktualne wiersze dla dzieci Jerzego Brzechwy czy Jana Tuwima. Mali widzowie naśladują też odgłosy, które wydają zwierzęta. Wszystko to formie interakcji aktorów z widownią.

Piosenki i dzieci na kolorowych poduszkach

Wielkim plusem przedstawienia jest też muzyka. Jej autor Marcin Nagnajewicz przyznawał przed premierą, że piosenki dla dzieci muszą mieć świetną melodię i dobry tekst. Tak jest w tym przypadku. "Poszukaj, co masz dobrego w sobie" - nuci Paweł S. Szymański, który wciela się w kilka ról, a dodatkowo gra na gitarze. Wtóruje mu Alicja Bach na skrzypcach. Ten teatralno-muzyczny duet potrafi przykuć uwagę dzieci. A gdy w zagrodzie pojawia się Karmelek (grający go Maciej Zalewski - student Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej doskonale opanował operowanie lalką i... szczekanie) zabawa jest przednia.

Atrakcyjna jest też forma spektaklu. Widzowie zobaczą różne rodzaje lalek, m.in. jawajki, sycylijkę (Karmelek), lalkę stolikową czy przypominającą kukłę (Kogut). Scenografię zaprojektowała Halina Zalewska-Słobodzianek.

Bajka ma piękny morał. Każdy ma w sobie coś dobrego. Każdy jest dobry w czymś. Każdy może ofiarować swoim najbliższym coś wartościowego - a może to być całkowicie niematerialne. To przesłanie zrozumieją nawet wiercące się momentami na kolorowych poduszkach kilkulatki.

MULTIMEDIA

odtwórz trailer spektaklu
trailer spektaklu

HISTORIA / HISTORY

Udział w festiwalach i przeglądach, nagrody

ROZWIŃ

2018 r. Festiwal "Maskarada" w Rzeszowie

25. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

ROZWIŃ

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

RIDER TECHNICZNY / TECHNICAL RIDER

RIDER TECHNICZNY
KARMELEK
POBIERZ

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt