Jeden z najlepszych i najbardziej cenionych teatrów lalkowych w Polsce - Białostocki Teatr Lalek - świętuje w tym roku 65 urodziny. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w minioną sobotę w siedzibie Teatru przy ul. Kalinowskiego, na zakończenie 9. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Podczas uroczystości wręczono m.in. medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego.
65 lat temu teatr lalek w Białymstoku otrzymał państwową subwencję i status sceny zawodowej. Było to ukoronowanie trwającej wiele dziesięcioleci pracy lalkarzy-amatorów, którzy pod wodzą Piotra Sawickiego kładli podwaliny pod ruch lalkarski w naszym mieście. Dziś wiemy, że 1953 rok to nie koniec, lecz moment rozkwitu w Białymstoku sztuki lalkarskiej najwyższej próby.
- Teatr to przede wszystkim ludzie. Z ruchu amatorskiego narodził się tutaj teatr zawodowy. Potem zasiane ziarno przemieniło się w piękne drzewo, które dało cudowne owoce. A my - następcy - staramy się tego drzewa nie zepsuć - mówi Jacek Malinowski, Dyrektor BTL.
Gromkimi brawami zgromadzeni goście nagrodzili byłych Dyrektorów BTL: prof. Krzysztofa Raua (dzięki którego staraniom w 1979 r. powstał specjalnie zaprojektowany na potrzeby Teatru budynek), prof. Wojciecha Kobrzyńskiego i Wojciecha Szelachowskiego oraz dr hab. Marka Waszkiela.
W ciągu 65 lat działalności BTL wystawił 316 premier. Spektaklem do dziś bijącym rekordy popularności jest "Krótki Kurs Piosenki Aktorskiej", którego premiera odbyła się w 1995 roku. BTL to marka rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej. Tylko w sezonie 2017/2018 Teatr wyjeżdżał ponad 20 razy, w tym do Chin, zaś w ciągu ostatnich 5 lat lalkarze zdobyli blisko 50 nagród i wyróżnień.
Podczas jubileuszowej gali zespół Teatru wzbogacił się o kolejne nagrody i odznaczenia. Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski - w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył członkom zespołu artystycznego medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis": Alicji Bach - srebrny medal, zaś Krzysztofowi Pilatowi, Iwonie Szczęsnej, Marii Rogowskiej, Arturowi Dwulitowi, Mirosławowi Janczukowi, Grażynie Kozłowskiej oraz Jackowi Malinowskiemu - brązowe medale. Ponadto Adam Zieleniecki, Krzysztof Pilat oraz Wojciech Szelachowski otrzymali z rąk radnych województwa Mieczysława Bagińskiego i Karola Pileckiego Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznał również Dyrektor Teatru.
W ramach jubileuszowych wystąpień głos zabrali: Tadeusz Truskolaski - Prezydent Miasta Białegostoku, Waldemar Wolański - Prezydent Polskiej Sekcji Teatrów Lalkowych POLUNIMA, Maria Wilma - reprezentantka Związku Artystów Scen Polskich ZASP oraz Konrad Szczebiot z AICT Sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Gratulacje oraz życzenia wielu wspaniałych pomysłów artystycznych złożyli Ewa Piotrowska - Dyrektorka warszawskiego Baja, Andrzej Bartnikowski - Dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, Zbigniew Prażmowski - Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Janusz Jasiński - Dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Renata Chudecka - kierownik literacki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.
Uroczystej gali towarzyszyła premiera filmu "BTLoskop" w reż. Bernardy Anny Bieleni i Sebastiana Łukaszuka. Kilkunastominutowy film, wykonany w technice poklatkowej, z przymrużeniem oka opowiada historię Teatru. Animacja będzie niebawem dostępna do obejrzenia także w Internecie. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano zachwycający obrazami i animacją spektakl "Popioły" w wykonaniu francusko-norweskiej grupy Plexus Polaire.
fot. Bogumił Gudalewski
Jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce - Białostocki Teatr Lalek - obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia powstania. Uroczyste obchody odbyły się w sobotę w siedzibie instytucji w Białymstoku.
Obchody 65-lecia teatru zakończyły trwający od wtorku w Białymstoku 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "LALKANIELALKA".
Na głównej scenie BTL wręczono nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. To m.in. medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawane przez ministerstwo kultury otrzymali: aktorzy BTL Alicja Bach, Krzysztof Pilat, Iwona Szczęsna, Maria Rogowska, Artur Dwulit, Mirosław Janczuk, Grażyna Kozłowska oraz dyrektor BTL Jacek Malinowski.
Na zakończenie zaprezentowano spektakl "Popioły" francusko-norweskiej grupy Plexus Polaire. Spektakl - jak informuje teatr - to "emocjonalny thriller umiejscowiony gdzieś pomiędzy fikcją a rzeczywistością, równocześnie znakomity i niepokojący". Produkcja powstała na kanwie książki G. Heivolla i opowiada historię norweskiego podpalacza.
Jak powiedział PAP dyrektor BTL Jacek Malinowski, BTL od samego początku jest "częścią miasta", w którym wychowało się niejedno pokolenie, a teatr lalek przyciąga nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych widzów. - To pewien fenomen w skali kraju - dodał.
Mówił, że sam teatr, zespół, od początku był bardzo zgrany, a dzięki temu dobrze się w nim pracuje. "- Dlatego, kiedy mówimy o 65-leciu, to nie o jubileuszu, bo to kojarzy się z czymś wielkim, ale o 65-urodzinach, bo to okazja, żeby spędzić w teatralnej, takiej teatralnej zwariowanej rodzinie czas, nieco powspominać, podsumować i rozmawiać o przyszłości teatru - powiedział Malinowski.
W ocenie dyrektora, BTL zmieniał się na przestrzeni lat, zawsze dbał o jakość pracy i przedstawień, ale dzisiaj np. ma większe możliwości techniczne niż kiedyś, choć - jak dodał - obecne czasy to też większa konkurencja i szukanie rozwiązań by przyciągnąć do teatru widza. - Każdy czas miał swoje wady i zalety, ale niewątpliwie w każdym z tych momentów teatru, pojawiają się tutaj sztuki, myślę bardzo dobre i zespół prezentuje doskonałą formę - mówił Malinowski.
Powiedział, że dzisiaj BTL to usystematyzowany repertuar, w którym znajdują się nowe interpretacje klasyki, poszukiwania eksperymentalne, nowa dramaturgia, ale to też scena debiutów, na której prezentują się młodzi twórcy. Malinowski stawia też na rozwój międzynarodowego kierunku teatru. - Zawsze będziemy też stawiać na dobrą jakość przedstawień i zawsze będą one chciały komentować rzeczywistość, w jakiej jesteśmy i na pewno nie będziemy tutaj serwować taniej rozrywki, bo to jest droga na skróty, a ten teatr nigdy nie szedł na skróty - powiedział Malinowski.
Białostocki Teatr Lalek powstał w 1953 roku; jest instytucją miejską. W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.
Od początku w teatrze wystawiono 316 premier, najdłużej granym przedstawieniem jest "Pan Brzuchatek" w reżyserii Ryszarda Dolińskiego(dotychczas 250 razy, spektakl wciąż jest grany). Spektakle BTL można było oglądać w krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej (w tym sezonie zespół wyjeżdżał ponad 20 razy). Zespół aktorów ma też za sobą debiut filmowy - zagrał w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".