EDUKACJA TEATRALNA

Plik do pobrania
BTL-owe KOLOROWANKI
POBIERZ, WYDRUKUJ I KOLORUJ!

Rysunki do kolorowania na podstawie zdjęć ze spektakli Białostockiego Teatru Lalek przygotowała Agata Soboczyńska.

 

Plik do pobrania
Symulator - wersja polska
Pobierz

Materiały dydaktyczne do spektaklu "Symulator" - opr. merytoryczne: Tomasz Damulewicz

Plik do pobrania
Z głową byka
Pobierz

Materiały dydaktyczne do spektaklu "Z głową byka" - opr. merytoryczne: Tomasz Damulewicz

plik do pobrania
Zemsta
POBIERZ

Materiały dydaktyczne do spektaklu "Zemsta" - opr. merytoryczne: Tomasz Damulewicz

Plik do pobrania
Hulajgęba
Pobierz

Materiały dydaktyczne do spektaklu "Hulajgęba" - opr. merytoryczne: Tomasz Damulewicz

Najważniejsze to chcieć :)

Udzielamy wszelkich informacji dotyczących naszych zajęć: cen, terminów, tematyki, sposobów realizacji.

Wystarczy się z nami skontaktować: Tomasz Damulewicz - tdamulewicz@btl.bialystok.pl lub Dział Upowszechniania Teatru tel. 85 742 50 33 - organizacja@btl.bialystok.pl.

 

Edukacja w wersji on–line.

Szanowni Państwo, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, Białostocki Teatr Lalek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszej publiczności proponując udział w widowiskach on-line. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem umożliwiającym realizację spektakli „na żywo” w sieci internetowej. Realizacja z kilku kamer i symultaniczny montaż obrazu daje nam możliwość stworzenia w pełni profesjonalnego „teatru w sieci”. Od lat mamy w zwyczaju proponować Państwu spotkania edukacyjne powiązane z naszym repertuarem. Oferta nasza jest aktualna. Zachęcamy gorąco do uczestniczenia w edukacji online. Przygotowaliśmy lekcje w Internecie na żywo, bezpośrednio po spektaklu, które mają służyć omówieniu problemów poruszanych na scenie, wyjaśnieniu konwencji i znaków teatru, spotkania warsztatowe, których tematy uzgadniamy indywidualnie i dostosowujemy do potrzeb naszej widowni. Lekcje uwzględniają elementy podstaw programowych dla przedmiotów humanistycznych wszystkich poziomów edukacyjnych. Bardzo na Was czekamy! Do zobaczenia.

 

LEKCJE TEATRALNE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Przygotowaliśmy zajęcia, które obejmują zarówno jednorazowe spotkania jak i cykle poświęcone poszerzeniu wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętych dziedzin współczesnej humanistyki. Nasze lekcje służą omówieniu wybranych zagadnień dotyczących konkretnego spektaklu czy dramatu, bądź też stanowią uzupełnienie i pogłębienie tematów dotyczących edukacji polonistycznej, wiedzy o kulturze, historii sztuki czy filozofii. Nasze propozycje są ściśle skorelowane z podstawami programowymi przedmiotów humanistycznych.


Przedszkola i klasy I – III szkoły podstawowej

Naszym najmłodszym widzom proponujemy zabawę w teatr. Poznając lalki, pracownie naszego teatru, zaplecze techniczne dzieci odkryją i doświadczą czym jest magia teatru. Są to zajęcia o otwartej formule, oparte na zabawie i czynnym uczestnictwie. Pokażemy, że w teatr można bawić się wszystkim i wszędzie!

Cykle:

 1. Lalka – nie – lalka. (Czy to lalka czy nie lalka?)

Podczas tych spotkań dzieci poznają lalki teatralne – zarówno konwencjonalne jak i lakowe eksperymenty. Zajrzymy do pracowni teatralnych, poznamy procesy powstawania scenografii, kostiumów, rekwizytów... pobawimy się lakami, wymyślimy własne postacie do swoich własnych/wymyślonych historii. Przekonamy się że teatr lalek to ocean możliwości...

 1. Czy w każdej bajce żyje smok?

Zabawy z bajkowymi bohaterami. Poznamy tych dobrych i może niektórych złych... spróbujemy odczuć i zrozumieć co to jest konwencja teatralna. Czy istnieją dobre czarownice? Co na obiad jadał smok Bonawentura?

 1. Jasno – ciemno!

Dlaczego nie boimy się ciemności? Gdzie się podział mój cień?! Ile waży światło w teatrze? Spotkania poświęcone poznaniu możliwości jakie daje wykorzystanie światła i mroku....


Klasy IV – VIII szkoły podstawowej

Dzieci starszych klas szkół podstawowych zapraszamy na zajęcia, w których oprócz elementów zabawy pojawią się też zagadnienia praktyczne – pracy z tekstem, ćwiczeń mnemotechnicznych, zadań aktorskich. To zajęcia integrujące grupę, otwierające wyobraźnię, inspirujące do twórczego działania.

1. Czarujemy poezją

Wywołujemy obrazy z wyobraźni i czarujemy słowami.

Zwyczajne zdarzenia zapraszamy do wiersza.

Jak działa wyobraźnia?

Tworzymy nastrój w tekście.

Ćwiczymy giętkość języka!

Kiedy i dlaczego używamy żartów?

 1. Układamy baśń.

Perypetie bohaterów baśni.

Zabieramy głos w ważnej sprawie.

Smutne baśnie.

Uczymy się kończyć przerwaną historię.

 1. Mity i historie do mitów podobne.

Wyjaśniamy to, co niezwykłe.

Zdarzenia, które „nie miały prawa” się zdarzyć.

Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 1. Wyobraźnia i fantazja.

Opowiadamy w pierwszej lub trzeciej osobie...

Opowieści przygodowe.

Dreszczowce i historie romantyczne.

Jak okiełznać wyobraźnię?

 1. Inspiracje z życia.

Budujemy opowiadanie.

Szukamy tematów opowiadań.

Kto może być bohaterem opowiadania?

Doskonalimy tekst opowiadania.

Jak zaciekawić czytelnika?

 1. Bawimy się w teatr.

Tworzymy „słownik teatru”.

Jak stworzyć sztukę teatralną z tego, co jest pod ręką?

Proste sposoby na przedstawienie teatralne.

Jak zdać sprawę ze spektaklu?


Szkoły ponadgimnazjalne

Zajęcia z uczniami szkół ponadgimnazjalnych są dwojakiego rodzaju. Niektóre mają charakter czysto praktyczny, inne częściowo teoretyczny. Wszystkie służą podnoszeniu wiedzy i umiejętności z zakresu nauk humanistycznych. Mają pomóc w rozumieniu sztuki teatru i zachęcić do czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego miasta i regionu. Cykle zostały pomyślane tak, by uzupełniać, poszerzać i wzmacniać wiedzę potrzebną młodym ludziom na maturze, jak i kształcić umiejętności niezbędne w „dorosłym” życiu.

Cykle:

 1. Kulturowe funkcje sztuki.

Kultura jako pojęcie i problem: definiowanie kultury; pionowy i poziomy wymiar kultury; kultura jako źródło cierpień; postulat tolerancji; kultura a teksty kultury: co to jest popkultura?; zjawisko kontrkultury; różnicowanie się kultury artystycznej; pytania o funkcje sztuki; pytanie o rolę artysty.

 1. Teatr jako wehikuł.

Czy teatr jest sztuką dla wybranych? Teatr a duchowość (Grotowski); teatr a wspólnota.

 1. Dramat a widowisko.

Czy dramat jest dziełem literackim? - zagadnienie dramatu; dramat pisany a tekst teatralny; autonomiczność sztuki widowiskowej; teatr jako interpretator dzieła literackiego; znak, tekst i odbiorca w teatrze.

 1. Teatr alternatywny jako alternatywa dla teatru.

Teatr a życie codzienne (Teatr Okrucieństwa A. Artaud); teatr otwarty, ubogi, alternatywny (Teatr Wierszalin).

 1. Konwencje teatralne (w starożytności i współcześnie).

Konwencje teatru (realistyczny, romantyczny, symboliczny, epicki, absurdu itd.); konwencje w teatrze (ruch, gest, przestrzeń, czas, muzyka, rekwizyt).

 1. O trudnej sztuce czytania ze zrozumieniem.

(Persowie, Oresteja, Trojanki lub inne dramaty antyczne).

 1. Sztuka stawiania pytań.

Konflikt tragiczny; elementy i istota tragedii (w starożytności); cechy i mechanizmy komedii (Bachtin).

 1. Popisz się! (warsztat dramatopisarski)
 2. Jak zwyciężyć na maturze ustnej?

(elementy storytelling: budowanie więzi, emocje, autentyczność).

Cena:

 • 6 zł ze spektaklem (3 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 8 zł bez spektaklu (4 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Proponujemy zajęcia w formie warsztatów prowadzonych przez doskonałych specjalistów. Otwieramy dla wszystkich chętnych  pracownie plastyczne, w których pod okiem naszych profesjonalistów można wykonać proste lalki lub inne rekwizyty teatralne. Pokazujemy jak z przedmiotów codziennego użytku i powszechnie dostępnych materiałów wyczarować magiczne akcesoria, mogące być z powodzeniem wykorzystane np. w pracy teatrów szkolnych.

Warsztaty literackie z kolei, to propozycja dla tych, którzy myślą o poznaniu tajników scenopisarstwa czy wybranych form dziennikarskich mających zastosowanie w życiu nie tylko teatralnym. Warsztaty dają możliwość opanowania tajników analizy tekstu literackiego i pokazują jak w praktyce zastosować zdobyte na naszych zajęciach umiejętności.

Cennik:

warsztaty plastyczne - 30 zł/os.

warsztaty literackie

 • 6 zł ze spektaklem (3 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 8 zł bez spektaklu (4 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

PIWNICA LALEK I OPROWADZENIA PO TEATRZE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

to nasza stała i sprawdzona propozycja. Dajemy możliwość przyjrzenia się Białostockiemu Teatrowi Lalek „od kuchni”. Prezentujemy nasze możliwości techniczne, inspirujące pracownie, podziemne labirynty przejść i korytarzy. Udostępniamy zwiedzającym najcenniejsze skarby – lalki które występowały w naszym teatrze. To istny wehikuł przenoszący w inne czasy, w inne wymiary. Nasze lalki są prawdziwymi dziełami sztuki. W Piwnicy Lalek zgromadziliśmy również bajeczne kostiumy i fragmenty dekoracji teatralnych. Spacery wśród tych eksponatów są jednocześnie doskonałymi lekcjami historii białostockiego teatru i życia teatralnego w Białymstoku.

Cena:

 • 3 zł ze spektaklem (1,50 zł  - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 10 zł bez spektaklu (5 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

GRY I ZABAWY INTERAKTYWNE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Zapraszamy do zabawy w grę pt.  Alfabet Teatru. Motywem przewodnim gry jest ucieczka marionetek z Piwnicy Lalek. Robią to, by przeżyć przygodę. Dzieci muszą pomóc lalkom wrócić do domu. Gracze poruszają się po „teatrze” pionkami – lalkami ze spektakli BTL, pokonując po drodze rozmaite trudności, poznają przejścia podziemne oraz tajemne i magiczne miejsca w teatrze.

Naszym widzom proponujemy również inne zabawy, skorelowane z wybranymi spektaklami z naszego repertuaru. Projekt Deus Ex Machina ściśle związany ze spektaklem Ony zakłada zabawę puzzlami wielkoformatowymi i grę na ogromnej specjalnie do tego celu przygotowanej planszy. Każdy z naszych spektakli jest punktem wyjścia do doskonałej zabawy. Wierzymy, że zabawa to najskuteczniejszy sposób poznania...

Cena:

 • 15 zł/os. (7,50 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI TEATRU

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Z Białostockim Teatrem Lalek współpracują najwybitniejsi artyści – reżyserzy, aktorzy, muzycy, scenografowie. Spotkania z nimi są zawsze inspirujące i pełne pasji. Zapraszamy naszych widzów, klasy szkolne, amatorskie grupy teatralne i wszystkich zainteresowanych do spotkań z naszymi artystami. Rozmowy o problemach sztuki, blaski i cienie życia w świecie teatru, wyrzeczenia i wyzwania przed jakimi stają twórcy w swojej pracy zawodowej – to w największym skrócie treść tych spotkań.

odtwórz Warsztaty teatralne
Warsztaty teatralne

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt