EDUKACJA TEATRALNA

Najważniejsze to chcieć:) Udzielamy wszelkich informacji dotyczących naszych zajęć: cen, terminów, tematyki, sposobów realizacji. Wystarczy się z nami skontaktować: dział upowszechniania teatru tel. 85 742 50 33 lub ibudrowska@btl.bialystok.pl, organizacja@btl.bialystok.pl, tdamulewicz@btl.bialystok.pl.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

16 września 2018
Czytanie tekstów sztuk lalkowych dla dzieci - "Witaj Szkoło!"
Zobacz

 

 

LEKCJE TEATRALNE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Przygotowaliśmy zajęcia, które obejmują zarówno jednorazowe spotkania jak i cykle poświęcone poszerzeniu wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętych dziedzin współczesnej humanistyki. Nasze lekcje służą omówieniu wybranych zagadnień dotyczących konkretnego spektaklu czy dramatu, bądź też stanowią uzupełnienie i pogłębienie tematów dotyczących edukacji polonistycznej, wiedzy o kulturze, historii sztuki czy filozofii. Nasze propozycje są ściśle skorelowane z podstawami programowymi przedmiotów humanistycznych.


Przedszkola i klasy I – III szkoły podstawowej

Naszym najmłodszym widzom proponujemy zabawę w teatr. Poznając lalki, pracownie naszego teatru, zaplecze techniczne dzieci odkryją i doświadczą czym jest magia teatru. Są to zajęcia o otwartej formule, oparte na zabawie i czynnym uczestnictwie. Pokażemy, że w teatr można bawić się wszystkim i wszędzie!

Cykle:

 1. Lalka – nie – lalka. (Czy to lalka czy nie lalka?)

Podczas tych spotkań dzieci poznają lalki teatralne – zarówno konwencjonalne jak i lakowe eksperymenty. Zajrzymy do pracowni teatralnych, poznamy procesy powstawania scenografii, kostiumów, rekwizytów... pobawimy się lakami, wymyślimy własne postacie do swoich własnych/wymyślonych historii. Przekonamy się że teatr lalek to ocean możliwości...

 1. Czy w każdej bajce żyje smok?

Zabawy z bajkowymi bohaterami. Poznamy tych dobrych i może niektórych złych... spróbujemy odczuć i zrozumieć co to jest konwencja teatralna. Czy istnieją dobre czarownice? Co na obiad jadał smok Bonawentura?

 1. Jasno – ciemno!

Dlaczego nie boimy się ciemności? Gdzie się podział mój cień?! Ile waży światło w teatrze? Spotkania poświęcone poznaniu możliwości jakie daje wykorzystanie światła i mroku....


Klasy IV – VIII szkoły podstawowej

Dzieci starszych klas szkół podstawowych zapraszamy na zajęcia, w których oprócz elementów zabawy pojawią się też zagadnienia praktyczne – pracy z tekstem, ćwiczeń mnemotechnicznych, zadań aktorskich. To zajęcia integrujące grupę, otwierające wyobraźnię, inspirujące do twórczego działania.

1. Poezjowanie

Jak w poezji czaruje się słowami i jak wywołać obrazy z wyobraźni?

Jak całkiem zwyczajne zdarzenia zaprosić do wiersza?

Czego potrzebuje i jak działa wyobraźnia?

O tym, jak można stworzyć nastrój w tekście.

Ćwiczymy giętkość języka!

Kiedy i dlaczego rosną w cenę żartobliwe wierszyki?

 1. Ułożyć baśń.

Uzupełniamy tekst baśni, żeby się dobrze „składał” i dobrze „kleił”.

Jak rozpoznać co do czego pasuje w „rozsypanym” tekście?

Kiedy, dlaczego i jakie próby przechodzą bohaterowie baśni?

Jak przekształcić baśń w słuchowisko radiowe?

Chcę napisać własną baśń i zabrać głos w ważnej sprawie.

Sposoby na rozwijanie i opracowywanie pomysłów.

Czy teksty mogą ze sobą rozmawiać i co z tego wynika?

O baśniach, które szukają swoich autorów.

Jak dokończyć przerwaną historię?

 1. Historie mitopodobne.

Historie, które w niezwykły sposób wyjaśniają niezwykłe rzeczy.

Wyjaśnianie zdarzeń, które „nie miały prawa” się zdarzyć.

Opowieści, które warto przekazywać z pokolenia na pokolenie.

 1. Gry wyobraźni i fantazji.

O pożytkach opowiadania w pierwszej lub trzeciej osobie.

Różne odmiany opowieści przygodowych.

Kto lubi dreszczowce, a kto historie romantyczne?

Jak uzyskać redakcyjną konsekwencję w nonsensownej historyjce?

Marzenia o idealnych światach.

Jak okiełznać wyobraźnię bez granic?

 1. Przygody nasze codzienne.

Jak zbudować opowiadanie?

O tym, skąd czerpać tematy opowiadań.

Kto może być bohaterem opowiadania?

O tym, jak doskonalić tekst opowiadania.

Jak zaciekawić czytelnika?

Co decyduje o formie opowiadania?

 1. Zabawy w teatr.

Jak Muminki uczyły się rozumieć teatr?

Tworzenie „słownika teatru”.

Jak stworzyć sztukę teatralną z tego, co jest pod ręką?

Przedstawienie teatralne z wyliczanek.

Jak zdać sprawę ze spektaklu?


Szkoły ponadgimnazjalne

Zajęcia z uczniami szkół ponadgimnazjalnych są dwojakiego rodzaju. Niektóre mają charakter czysto praktyczny, inne częściowo teoretyczny. Wszystkie służą podnoszeniu wiedzy i umiejętności z zakresu nauk humanistycznych. Mają pomóc w rozumieniu sztuki teatru i zachęcić do czynnego uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego miasta i regionu. Cykle zostały pomyślane tak, by uzupełniać, poszerzać i wzmacniać wiedzę potrzebną młodym ludziom na maturze, jak i kształcić umiejętności niezbędne w „dorosłym” życiu.

Cykle:

 1. Kulturowe funkcje sztuki.

Kultura jako pojęcie i problem: definiowanie kultury; pionowy i poziomy wymiar kultury; kultura jako źródło cierpień; postulat tolerancji; kultura a teksty kultury: co to jest popkultura?; zjawisko kontrkultury; różnicowanie się kultury artystycznej; pytania o funkcje sztuki; pytanie o rolę artysty.

 1. Teatr jako wehikuł.

Czy teatr jest sztuką dla wybranych? Teatr a duchowość (Grotowski); teatr a wspólnota.

 1. Dramat a widowisko.

Czy dramat jest dziełem literackim? - zagadnienie dramatu; dramat pisany a tekst teatralny; autonomiczność sztuki widowiskowej; teatr jako interpretator dzieła literackiego; znak, tekst i odbiorca w teatrze.

 1. Teatr alternatywny jako alternatywa dla teatru.

Teatr a życie codzienne (Teatr Okrucieństwa A. Artaud); teatr otwarty, ubogi, alternatywny (Teatr Wierszalin).

 1. Konwencje teatralne (w starożytności i współcześnie).

Konwencje teatru (realistyczny, romantyczny, symboliczny, epicki, absurdu itd.); konwencje w teatrze (ruch, gest, przestrzeń, czas, muzyka, rekwizyt).

 1. O trudnej sztuce czytania ze zrozumieniem.

(Persowie, Oresteja, Trojanki lub inne dramaty antyczne).

 1. Sztuka stawiania pytań.

Konflikt tragiczny; elementy i istota tragedii (w starożytności); cechy i mechanizmy komedii (Bachtin).

 1. Popisz się! (warsztat dramatopisarski)
 2. Jak zwyciężyć na maturze ustnej?

(elementy storytelling: budowanie więzi, emocje, autentyczność).

Cena:

 • 6 zł ze spektaklem (3 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 8 zł bez spektaklu (4 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Proponujemy zajęcia w formie warsztatów prowadzonych przez doskonałych specjalistów. Otwieramy dla wszystkich chętnych  pracownie plastyczne, w których pod okiem naszych profesjonalistów można wykonać proste lalki lub inne rekwizyty teatralne. Pokazujemy jak z przedmiotów codziennego użytku i powszechnie dostępnych materiałów wyczarować magiczne akcesoria, mogące być z powodzeniem wykorzystane np. w pracy teatrów szkolnych.

Warsztaty literackie z kolei, to propozycja dla tych, którzy myślą o poznaniu tajników scenopisarstwa czy wybranych form dziennikarskich mających zastosowanie w życiu nie tylko teatralnym. Warsztaty dają możliwość opanowania tajników analizy tekstu literackiego i pokazują jak w praktyce zastosować zdobyte na naszych zajęciach umiejętności.

Cennik:

warsztaty plastyczne - 30 zł/os.

warsztaty literackie

 • 6 zł ze spektaklem (3 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 8 zł bez spektaklu (4 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

PIWNICA LALEK I OPROWADZENIA PO TEATRZE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

to nasza stała i sprawdzona propozycja. Dajemy możliwość przyjrzenia się Białostockiemu Teatrowi Lalek „od kuchni”. Prezentujemy nasze możliwości techniczne, inspirujące pracownie, podziemne labirynty przejść i korytarzy. Udostępniamy zwiedzającym najcenniejsze skarby – lalki które występowały w naszym teatrze. To istny wehikuł przenoszący w inne czasy, w inne wymiary. Nasze lalki są prawdziwymi dziełami sztuki. W Piwnicy Lalek zgromadziliśmy również bajeczne kostiumy i fragmenty dekoracji teatralnych. Spacery wśród tych eksponatów są jednocześnie doskonałymi lekcjami historii białostockiego teatru i życia teatralnego w Białymstoku.

Cena:

 • 3 zł ze spektaklem (1,50 zł  - Białostocka Karta Dużej Rodziny)
 • 10 zł bez spektaklu (5 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

GRY I ZABAWY INTERAKTYWNE

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Zapraszamy do zabawy w grę pt.  Alfabet Teatru. Motywem przewodnim gry jest ucieczka marionetek z Piwnicy Lalek. Robią to, by przeżyć przygodę. Dzieci muszą pomóc lalkom wrócić do domu. Gracze poruszają się po „teatrze” pionkami – lalkami ze spektakli BTL, pokonując po drodze rozmaite trudności, poznają przejścia podziemne oraz tajemne i magiczne miejsca w teatrze.

Naszym widzom proponujemy również inne zabawy, skorelowane z wybranymi spektaklami z naszego repertuaru. Projekt Deus Ex Machina ściśle związany ze spektaklem Ony zakłada zabawę puzzlami wielkoformatowymi i grę na ogromnej specjalnie do tego celu przygotowanej planszy. Każdy z naszych spektakli jest punktem wyjścia do doskonałej zabawy. Wierzymy, że zabawa to najskuteczniejszy sposób poznania...

Cena:

 • 15 zł/os. (7,50 zł - Białostocka Karta Dużej Rodziny)

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI TEATRU

GRUPY ZORGANIZOWANE

rozwiń

Z Białostockim Teatrem Lalek współpracują najwybitniejsi artyści – reżyserzy, aktorzy, muzycy, scenografowie. Spotkania z nimi są zawsze inspirujące i pełne pasji. Zapraszamy naszych widzów, klasy szkolne, amatorskie grupy teatralne i wszystkich zainteresowanych do spotkań z naszymi artystami. Rozmowy o problemach sztuki, blaski i cienie życia w świecie teatru, wyrzeczenia i wyzwania przed jakimi stają twórcy w swojej pracy zawodowej – to w największym skrócie treść tych spotkań.

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt