Jubileusz 60-lecia BTL

termin wydarzenia 21 - 23 czerwca 2013

PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH

SZEŚĆDZIESIĘCIOLECIA

BIAŁOSTOCKIEGO TEATRU LALEK

 

60 lat BTL

 

Piątek 21.06. 

 

 
10.00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
14:00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
14:00 Słoń i kwiat SŁOŃ I KWIAT
(Grupa Coincidentia i BTL)
mała scena 
17:00 Texas Jim Gala jubileuszowa
TEXAS JIM (BTL) 
duża scena

 

Sobota 22.06.

 

 
10:00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
12:00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
16:00 Figurentheater Wilde Vogel FAUST
(Figurentheater Wilde&Vogel, Niemcy)
mała scena
18:30 Pieśń nad pieśniami PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI
(Wielki Teatr Lalek w Sankt Petersburgu, Rosja)
duża scena 
22:00 Walny Teatr DON KICHOT
(Walny-Teatr)
plener
(przed głównym wejściem)

 

Niedziela 23.06.

 

 
10:00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
12:00 Lenka LENKA (BTL) sala prób
(wejście od ul. Odeskiej)
12:00 Babkove Divadlo v Kosicach LEGENDA O SZCZUROŁAPIE
(Bábkové divadlo v Košiciach, Słowacja)
mała scena
15:00 Bazyliszek BAZYLISZEK (BTL)  duża scena
17:00 Bazyliszek BAZYLISZEK (BTL) duża scena
20:30 Pięcioksiąg Izaaka PIĘCIOKSIĄG IZAAKA (BTL)  mała scena
       

Dni miasta i 60-lecie BTL-u

Andrzej Kłopotowski, "Gazeta Wyborcza", 7.06.2013

rozwiń

Przez trzy dni nie zabraknie spotkań, wystaw i koncertów. Tegoroczne Dni Miasta połączone będą też - tradycyjnie - z wręczeniem Nagrody Artystycznej Prezydenta. Swój jubileusz świętować będzie Białostocki Teatr Lalek

Tegoroczne święto Białegostoku rozpisane zostało na trzy dni - od 21 do 23 czerwca.

- Dni Miasta obchodzone będą po raz osiemnasty. Tradycja sięga jednak czasów Jana Klemensa Branickiego, dlatego Dni Miasta nieprzypadkowo przypadają około 24 czerwca, czyli imienin patrona naszego miasta - zauważa prezydent Tadeusz Truskolaski.

Gwiazdami w tym roku będą Vakoto - nowa gwiazda muzyki soul i retro pop - oraz zespól Hey - kapeli Katarzyny Nosowskiej nie trzeba chyba przedstawiać miłośnikom rodzimego rocka. W ramach Dni Miasta odbędą się też II Festiwal Katarynek, na który zjadą kataryniarze z Polski oraz Niemiec, czy V Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Z wystaw warto odnotować ekspozycję zdjęć Antoniego Zdrodowskiego, na których pokazano Białystok lat 60. i 70. XX wieku oraz "Rzeczy i ludzie" - nową prezentację przygotowaną przez Galerię Arsenał. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego Jarmarku na Jana czy Quizu Hetmańskiego. W programie znalazły się również np. Ogólnopolska Giełda Starych Pocztówek, happening plastyczno-architektoniczny "Pałac Branickich A.D. 2013" oraz Dzień Muzyki i Tańca Dworskiego. A to tylko wybrane propozycje.

Prócz "osiemnastki" w tym roku Dni Miasta zbiegną się z dwoma innymi rocznicami.

- W tym roku przypada 20. rocznica przyznawania Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku - przypomina Anna Pieciul, dyrektor biura kultury w magistracie.

Już 23 czerwca nagrody odbiorą szefowa Galerii Arsenał Monika Szewczyk i Teatr Malabar Hotel (w kategorii artystycznej), Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów (wkategorii organizatorskiej) oraz profesor Adam Dobroński (w kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego). W ich ręce trafią charakterystyczne białe kostki zaprojektowane przez Małgorzatę Niedzielko. Artystkę poproszono o zaprojektowanie statuetki po tym, gdy ogłoszony przed dwoma laty konkurs nie został rozstrzygnięty. Anna Pieciul podsumowuje, że w ciągu tych 20 lat nagrody otrzymały łącznie 52 osoby i organizacje. Wieczór rozdania nagród uświetni występ Waldemara Malickiego.

Drugim z jubileuszy będzie 60-lecie Białostockiego Teatru Lalek. Dyrektor teatru Jacek Malinowski mówi, że przy tej okazji chce podkreślić związki teatru z miastem. Jubileusz będzie przebiegał pod znakiem spektakli kierowanych do jak najszerszego grona odbiorców - stąd np. "Lenka", "Słoń i kwiat", ale i "Faust" czy "Don Kichot". Nie zabraknie gości - niemieckiego teatru Wilde&Vogel czy teatru z Koszyc na Słowacji.

- Przygotowujemy też prezent dla miłośników historii teatru. Będziemy promować książkę "Nasz BTL", będącą zbiorem wypowiedzi nie tylko aktorów, ale i osób, których na scenie nie widzimy, a także artykułów - zapowiada Jacek Malinowski.

Tegoroczne Dni Miasta będą kosztowały miasto 540 tys. zł. W ich organizację tradycyjnie włączają się placówki kultury podległe prezydentowi oraz m.in. Muzeum Podlaskie czy szkoły i uczelnie.

Jubileusz 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek

PAP, 8.06.2013

rozwiń

Premierowe przedstawienie teatru lalek z Sankt Petersburga, repertuarowe przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek oraz spektakle teatrów z Niemiec i Słowacji -zaplanowano na obchody 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek, które odbędą się w dniach 21-23 czerwca.

BTL to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce; jest instytucją miejską.

Obchody 60-lecia teatru zaplanowano podczas Dni Miasta Białegostoku. Jak powiedział dyrektor BTL-u Jacek Malinowski, podczas obchodów chce podkreślić związki teatru z miastem.

Przez trzy dni zainteresowani będą mogli zobaczyć wszystkie premiery BTL, które miały miejsce w tym sezonie artystycznym. To m.in. spektakl "Texas Jim" reklamowany jako "prawdziwy Dziki Zachód w teatrze", "Lenka" o rudowłosej dziewczynce, która szuka przyjaźni oraz "Pięcioksiąg Izaaka", opowieść o niezwykłym życiu żydowskiego krawca.

Swoją premierę będzie miał spektakl "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu, w reżyserii dyrektora teatru Rusłana Kudaszowa. Wystąpi też teatr z Niemiec z przedstawieniem "Faust" oraz teatr ze Słowacji ze spektaklem "Legenda o Szczurołapie". Zaplanowano również wieczorne plenerowe przedstawienie "Don Kichot" Walnego Teatru.

W ramach obchodów odbędzie się również gala jubileuszowa, podczas której zostaną wręczone nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. Zostanie też zaprezentowane nowe wydawnictwo teatru "Nasz BTL", w którym znalazły się m.in. rozmowy z pracownikami i artystami teatru.

Malinowski powiedział PAP, że BTL jest integralną częścią miasta, spędzają w nim czas zarówno bardzo młodzi widzowie, jak i dorośli. Jego zdaniem to pewnego rodzaju fenomen, bo - w większości - teatr lalek jest kojarzony tylko z teatrem dla dzieci. Dodał, że w BTL od lat 80. XX wieku jest czymś oczywistym, że można zobaczyć w teatrze przedstawienie dla dorosłych. - Ten teatr jest bardzo dynamiczny, twórczy, ale też rodzinny - dodał.

Mówił też, że teatr musi być dynamiczny i twórczy, bo ciągle zmienia się: ogląd rzeczywistości, sposób wypowiedzi, zakres środków, jakich się używa w teatrze, czy sposoby docierania do widza. Jego zdaniem teatr powinien za tym nadążać. W przyszłości chciałby, aby przedstawienia BTL-u były transmitowane na żywo np. w internecie, w planach jest też stworzenie sceny marionetkowej.

Dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej Białystok jest centrum polskiego lalkarstwa. Ten wydział powstał dzięki utworzeniu w 1974 roku przyteatralnego Studium Aktorskiego Teatru Lalek.

W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.

Od początku w teatrze wystawiono blisko 300 premier, najdłużej granym przedstawieniem był "Mały Tygrysek Pietrek" (prawie 400 razy). Zespół aktorów BTL ma też za sobą debiut filmowy. Aktorzy zagrali w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".

60 lat Białostockiego Teatru Lalek. Jubileusz z premierami i Pegazem

Anna Dycha, www.bialystokonline.pl, 18.06.2013

rozwiń

W tym roku Białostocki Teatr Lalek obchodzi 60-lecie swojej działalności. Podczas uroczystości jubileuszowych - w dniach 21-23 czerwca - BTL zaprezentuje spektakle repertuarowe, nie zabraknie też premier teatrów z zagranicy i spektakli plenerowych.

- To piękne święto BTL-u - podkreśla Jacek Malinowski, dyrektor placówki i przyznaje, że jest mu bardzo miło, że w pierwszym roku jego "służby" w teatrze przypada taki jubileusz.

Jubileusz z premierami

Na widzów czeka wiele atrakcji. Obejrzeć będzie można praktycznie wszystkie premiery BTL-u z ostatniego sezonu, m.in "Lenkę", "Słoń i kwiat" czy "Bazyliszka". Program wzbogacono o spektakle z zagranicy i kraju. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany spektakl "Faust" niemieckiego Figurentheater Wilde&Vogel. Premierowo białostoczanie obejrzą także "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga. W plenerze (przed głównym wejściem do BTL-u) prapremiera "Don Kichota" Adama Walnego. Z kolei słowaccy artyści z zaprezentują "Legendę o Szczurołapie".

Specjalne wydawnictwo

Zaplanowano również promocję wydawnictwa "Nasz BTL". To zbiór artykułów i wywiadów okraszonych ciekawymi zdjęciami. Całość zebrał Marek Waszkiel, który doskonale zna białostockie "Lalki" - szefował im przez 7 lat, jest też znakomitym historykiem teatru lalek. Podczas uroczystej gali wyróżnieni zostaną pracownicy BTL-u. W czasie obchodów będzie też można zwiedzać Piwnicę Lalek, a w foyer obejrzeć plakaty ze spektakli.

Pegaz dobrym duchem teatru

Jubileusz to też dobra okazja do przypomnienia rzeźby Pegaza, która powstała przed 10 laty z niepotrzebnych metalowych elementów. Wykonała ją grupa performerów z okazji 50-lecia teatru. Kiedyś rzeźba stała przed głównym wejściem do teatru. Kilka dni temu odnowionego Pegaza ustawiono w pobliżu nowej części BTL-u.

- Warto podkreślać pewną ciągłość - mówi Jacek Malinowski. - Pokolenia się wymieniają, ale symbol sztuki się nie zmienia.

Szef BTL-u ma jednocześnie nadzieję, że Pegaz stanie się dobrym duchem teatru.

Obchody jubileuszu 60-lecia BTL towarzyszą Dniom Białegostoku. Na część wydarzeń obowiązują zaproszenia, ale na spektakle repertuarowe można kupić bilety w cenach promocyjnych.

60 lat minęło

(uk), "Kurier Poranny", 19.06.2013

rozwiń

Spektakle, książka o BTL, spotkania z artystami, gala, odznaczenia i wielkie świętowanie. Tak w skrócie zapowiada się najbliższy weekend w teatrze przy ul. Kalinowskigo 1.

Jubileusz 60-lecia to piękne święto Białostockiego Teatru Lalek - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Jest mi tym bardziej milo, że przypada ono na pierwszy rok mojej służby w tym miejscu.

A jest co świętować. BTL to mnóstwo spektakli, kilka pokoleń widzów i samych artystów, wspaniale premiery, wernisaże wystaw, wydawnictwa okolicznościowe i inne działania artystyczne. Żaden teatr w Białymstoku nie ma tak zróżnicowanego repertuaru, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętowanie jubileuszu jest częścią tegorocznych Dni Miasta. Zaprezentowane zostaną nie tylko nasze rodzime spektakle z ostatniego sezonu, ale też propozycje zagraniczne i kilka premier. Odbędzie się też promocja książki, która powstała specjalnie na jubileusz pt. "Nasz BTL".

- Ta książka jest czymś wyjątkowym - zapewnia Malinowski. -Mam nadzieję, że dzięki niej kolejne pokolenia miłośników teatru będą miały coś pożytecznego. Nie wspominając o studentach, którzy na pewno będą chcieli zgłębić tajniki teatru.

Książka jest pracą zbiorową. Znaleźć w niej będzie można artykuły, wywiady, przedruki oraz bardzo ciekawe zdjęcia z różnych etapów funkcjonowania teatru. Całość zebrał Marek Waszkiel, który BTL zna od podszewki (nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ przez kilka lat był dyrektorem teatru). Promocja książki odbędzie się w sobotę o godz. 18. Będzie można porozmawiać z twórcami albumu i, co najważniejsze, z jego bohaterami - aktorami, ludźmi teatru i tymi, którzy zazwyczaj są gdzieś z boku, a bez których teatr nie mógłby funkcjonować. Spotkanie poprowadzi Konrad Szczebiot.

Obchody 60-lecia potrwają od piątku do niedzieli, a gala jubileuszowa odbędzie się w piątek o godz. 17. Poprzedzi ją prezentacja spektaklu "Texas Jim" w reżyserii Pawła Aignera.

Kilka spektakli będzie miało w Białymstoku swoje polskie premiery. W sobotę o godz. 16 Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec zaprezentuje "Fausta", o 18.30 zobaczyć będzie można "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu z Rosji, a o 22 na placu przed BTL Adam Walny i jego Walny Teatr zaprezentuje "Don Kichota". W niedzielę, o godz. 12, Słowacy pokażą "Legendę o Szczurołapie".

- Zależało nam na tym, żeby pokazać różne oblicza teatru -twierdzi Malinowski. - I tak "Legenda o Szczurołapie" jest klasycznym widowiskiem lalkowym, "Faust" to pogranicze eksperymentu, a "Pieśń nad pieśniami" to teatr poszukujący.

Dodatkowo we foyer prezentowane będą plakaty teatralne, a w przestrzeni Kawiarni Lalek wyświetlane spektakle. Dodatkowo przed teatrem, od strony wejścia administracyjnego pojawiła się rzeźba Pegaza, która powstała 10 lat temu.

Pegaz stanął dęba przed teatrem. Lalkarze będą mieli święto

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 18.06.2013

rozwiń

Pegaz już wyciągnięty z lamusa, trwają ostatnie przygotowania. Białostocki Teatr Lalek obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Z tej okazji, przez trzy dni, w gmachu przy Kalinowskiego - spektakle nasze i gości z zagranicy, promocja książki, wystawa.

Przez trzy dni (21-23.06) zobaczymy sporą dawkę teatru, w sumie 15 spektakli, w tym te, które powstały w ostatnim sezonie, jak: "Lenka", "Texas Jim", "Słoń i kwiat", "Pięcioksiąg Izaaka" czy najnowszą premierę, bo ledwie sprzed kilkunastu dni - "Bazyliszka". Niestety, nad obchodami kładzie się też smutny cień - kilka dni temu dostaliśmy wiadomość, że reżyser tego spektaklu, związany z BTL Petr Nosalek - zmarł, ledwie dwa tygodnie po białostockiej premierze, na której był jeszcze obecny. Pamiętajmy o nim, oglądając barwnego "Bazyliszka", bajkę dla dzieci i dorosłych.

W jubileuszowym repertuarze znajdą się spektakle dla każdego widza - dla tego raczkującego ("Lenka"), trochę starszego i całkiem dorosłego (przewrotny "Texas Jim"). Przyjadą też goście z Niemiec, Rosji i Słowacji. To właśnie u nas premierę polską mieć będzie "Faust" Figurentheater Wilde&Vogel (sobota, godz. 16). Zobaczymy też "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga (sobota, godz. 18.30) oraz "Legendę o szczurołapie" - zrobioną na podstawie legendy "Flecista z Hamelm" przez Babkove Divadlo z Kosic w Słowacji (niedziela, godz. 12). Będzie też jeden spektakl plenerowy - "Don Kichota" za pomocą własnoręcznie zrobionych rzeźb pokaże Walny Teatr.

Specjalnie na jubileusz wydana zostanie książka "Nasz BTL" - zbiór artykułów, wywiadów i zdjęć, zebranych przez Marka Waszkiela, poprzedniego dyrektora teatru, który szefował mu przez siedem lat i wprowadził na nowe wody. Waszkiel środowisko teatralne zna na wylot, jest też historykiem teatru. Promocję książki zaplanowano na sobotnie popołudnie - godz. 18, tuż przed spektaklem "Pieśni nad pieśniami". Wtedy też, podczas uroczystej gali, odbędzie się jubileuszowa uroczystość - wręczenie odznaczeń i wyróżnień pracownikom teatru.

- Przygotowując program jubileuszu zależało nam na tym, by połączyć różne teatralne kierunki - Zachód, Wschód i Południe, a w centrum tego wszystkiego jesteśmy my. W ten sposób widzowie będą mogli zobaczyć szkołę rosyjską, niemiecką, słowacką, polską. "Faust" to rodzaj eksperymentu, a na przykład "Pieśń nad pieśniami" ma w sobie wiele elementów początkującego teatru rosyjskiego - zaprasza Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Przez weekend czynna będzie Piwnica Lalek, w której zwiedzać będzie można nową salę, w foyer zaprezentujemy plakaty ze spektakli, a w naszej festiwalowej kawiarni przy kawie będzie można spotkać ciekawych ludzi teatru. Myślę, że jeśli ktoś jest miłośnikiem teatru, przez te trzy dni z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Z lamusa, specjalnie na jubileusz BTL, wyciągnięto metalowego Pegaza, który został zbudowany dokładnie 10 lat temu na poprzedni okrągły jubileusz teatru, gdy instytucja świętowała półwiecze. Pegaza z różnych niepotrzebnych metalowych części zespawali wtedy członkowie Pracowni Radykalnej Sztuki Przemysłowej (Marek Thiel, Maciej Supryniak i Basia Leśniewska - kobieta, dla której dzień bez spawania to ponoć dzień stracony). Pegaz - symbol sztuki, dobry duch teatru - już stoi przed teatrem.

Obchody jubileuszu 60-lecia BTL towarzyszą Dniom Białegostoku. Na część wydarzeń obowiązują zaproszenia, ale na spektakle repertuarowe można kupić bilety w cenach promocyjnych.

Białostocki Teatr Lalek świętuje

uk, "Gazeta Współczesna", 21.06.2013

rozwiń

Białostocki Teatr Lalek to mnóstwo spektakli, kilka pokoleń widzów i samych artystów, wspaniałe premiery, wernisaże wystaw, wydawnictwa okolicznościowe i inne działania artystyczne. Żaden teatr w Białymstoku nie ma tak zróżnicowanego repertuaru, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętowanie jubileuszu 60-lecia placówki jest częścią tegorocznych Dni Miasta. Zaprezentowane zostaną nie tylko nasze rodzime spektakle z ostatniego sezonu, ale też propozycje zagraniczne i kilka premier. Odbędzie się też promocja książki, która powstała specjalnie na jubileusz pt. "Nasz BTL". - Ta książka jest czymś wyjątkowym - zapewnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Mam nadzieję, że dzięki niej kolejne pokolenia miłośników teatru będą miały coś pożytecznego. Nie wspominając o studentach, którzy na pewno będą chcieli zgłębić tajniki teatru. A dzięki tej książce to będzie możliwe.

Książka jest pracą zbiorową. Znaleźć w niej będzie można artykuły, wywiady, przedruki oraz bardzo ciekawe zdjęcia z różnych etapów funkcjonowania teatru. Całość zebrał Marek Waszkiel, który BTL zna od podszewki (nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ przez kilka lat był dyrektorem teatru). Promocja książki odbędzie się w sobotę o godz. 18. Będzie można porozmawiać z twórcami albumu i, co najważniejsze, z jego bohaterami - aktorami, ludźmi teatru i tymi, którzy zazwyczaj są gdzieś z boku, a bez których teatr nie mógłby funkcjonować. Spotkanie poprowadzi Konrad Szczebiot.

Texas Jim na dużej scenie

Obchody 60-lecia potrwają od piątku do niedzieli, a gala jubileuszowa odbędzie się w piątek o godz. 17. Poprzedzi ją prezentacja spektaklu "Texas Jim" w reżyserii Pawła Aignera.

Kilka spektakli będzie miało w Białymstoku swoje polskie premiery. W sobotę o godz. 16 Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec zaprezentuje "Fausta", o 18.30 zobaczyć będzie można "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu z Rosji, a o 22 na placu przed BTL Adam Walny i jego Walny Teatr zaprezentuje "Don Kichota". W niedzielę o godz. 12 Słowacy pokażą "Legendę o Szczurołapie".

- Zależało nam na tym, żeby pokazać różne oblicza teatru - twierdzi Malinowski. - I tak "Legenda o Szczurołapie" jest klasycznym widowiskiem lalkowym, "Faust" to pogranicze eksperymentu, a "Pieśń nad pieśniami" to teatr poszukujący.

Dodatkowo we foyer prezentowane będą plakaty teatralne, a w przestrzeni Kawiarni Lalek wyświetlane spektakle. A przed teatrem, od strony wejścia administracyjnego pojawiła się rzeźba Pegaza, która powstała 10 lat temu.

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt