Konferencja prasowa - METAMORFOZY LALEK

termin wydarzenia 25 maja 2023

Białostocki Teatr Lalek zaprasza na konferencję prasową poświęconą 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” oraz wydarzeniom z okazji 70-lecia BTL.

Konferencja odbędzie się w najbliższy czwartek, czyli 25 maja o godz. 13:30 w foyer teatru (ul. Kalinowskiego 1).

W spotkaniu będzie uczestniczył Prezydent Miasta Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski oraz Dyrektor Festiwalu dr hab. Jacek Malinowski (jednocześnie Dyrektor BTL).

Serdecznie zapraszamy!

fot. Bogumił Gudalewski

Lalki dla dorosłych i piękny jubileusz. Wielkie święto w Białostockim Teatrze Lalek: festiwal i 70-lecie teatru

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 26.05.2023

rozwiń

W dniach 16-24 czerwca w Białostockim Teatrze Lalek - podwójne święto: piąta edycja organizowanego co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", połączona z obchodami 70-lecia BTL. W programie 23 spektakle, m.in. znakomitych zespołów z Francji, Izraela, Holandii, Hiszpanii, Czech, Litwy, zobaczymy też przedstawienia gospodarzy oraz teatrów niezależnych z Polski. Od 2 czerwca w BTL można zdobyć bezpłatne wejściówki na pokazy.

Rozmowa z Jackiem Malinowskim, dyrektorem BTL

Monika Żmijewska: Program jest obfity – w sumie przygotowujecie blisko 30 wydarzeń. To głównie spektakle w wykonaniu teatrów z Polski i zagranicy, ale też m.in. koncerty, wystawa, spotkania.

Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek: Naszemu świętu towarzyszy pewien paradoks – z jednej strony przed nami pierwszy festiwal po pandemii, organizowany w pełni, bez ograniczeń. Chcemy cieszyć się wolnością twórczą – i to wolność w różnych aspektach jest na swój sposób festiwalowym kluczem. Wolność, która patrząc choćby na wydarzenia na Wschodzie, jest zagrożona ze względu na rodzące się tendencje antydemokratyczne.

Drugi kontekst to obchody jubileuszu naszego teatru – w planie mamy kilka wydarzeń prezentujących dorobek BTL i ważne dla niego osobowości. W ciągu 9 festiwalowych dni pokażemy spektakle gości z zagranicy, najnowsze produkcje teatrów niezależnych związanych z Białymstokiem, zagramy 7 spektakli z naszego repertuaru z ostatniego roku. A także zrealizujemy nasze dwa premierowe przedstawienia, których premiery odbędą się dosłownie na chwilę przed festiwalem – to „Zemsta" w reż. Pawła Aignera i „Pustostany" w reżyserii i adaptacji Waldemara Wolańskiego – monodram Łucji Grzeszczyk, oparty na nagradzanym debiucie Doroty Kotas i realizowany w ramach Sceny Propozycji BTL.

Jakie ekipy z zagranicy gościć będą na festiwalu?

– Mimo mocno okrojonego budżetu udało się nam zaprosić interesujące zespoły z Hiszpanii, Francji, Izraela, Litwy, Holandii, Czech, swój projekt pokażą też nasze rezydentki z Ukrainy. 16 czerwca festiwal rozpoczną spektakle opowiadające o wolności na różnych poziomach – na początek będą to nasi „Szewcy", a później „Dracula. Lucy’s dream" teatru Plexus Polaire z Francji, zespołu, który już gościł na naszym festiwalu kilka lat temu, pokazując „Popioły".

W kolejnych dniach zobaczymy: „Don’t Poke The Bear" The Key Theatre z Izraela, „Disappearing Little People" Kaunas State Puppet Theatre z Litwy, „Memories of the Future. Fake News for Mars" Tamtam objektentheater z Holandii, „Snowball" – spektakl twórców z naszego teatru, realizowany przez Divadlo Alfa z Czech, „Nouveau Fuck" Cat Smith Company z Holandii – przypomnę, że inny jej spektakl gościliśmy w poprzedniej edycji festiwalu, „Night Call" Lesii Marii Pasichnyk i Darii Holovchanskiey – projekt naszych ukraińskich rezydentek. Festiwal zakończy zaś teatr, który wspaniałym spektaklem „Eh man he" otwierał poprzednią edycję festiwalu – czyli Zero En Conducta z Hiszpanii, który teraz pokaże „Ostatni taniec Birgitte".

W ramach festiwalu scenę tradycyjnie udostępniacie teatrom niezależnym, związanym z Białymstokiem, zapraszacie też teatry z Polski. Czyje projekty zobaczymy w tym roku?

– M.in. premierowy spektakl Teatru Malabar Hotel, bazujący na tekstach Białoszewskiego – „Nieosobni. Program romantyczny w czterech częściach, podszyty mykologią, ezoteryką i psychotroniką" czy ostatni spektakl Grupy Coincidentia – „Invisible". W programie także „Syn" Grupy Wolność i „Kwiat paproci" Teatru Latarnia, planowany w plenerze obok budynku BTL. Zaprosiliśmy także polskie teatry – Opolski Teatr Lalki i Aktora ze spektaklem „Troja. Wojny nie będzie" i Teatr Miniatura ze spektaklem „Beton". W ramach festiwalu w swojej siedzibie spektakl „Austeria" pokażą studenci IV roku naszej Akademii Teatralnej.

W festiwalowych spektaklach zobaczymy lalki najróżniejszych rozmiarów i różne techniki – z pogranicza teatru tańca i animacji lalkowej, teatr przedmiotu, bezpośrednie granie lalką.

A co szykujecie w ramach obchodów 70-lecia BTL?

– W planie jest oczywiście jubileuszowa gala – urodzinowe spotkanie z podziękowaniami, gratulacjami, odznaczeniami. Przede wszystkim jednak postanowiliśmy przypomnieć postać, która stanowi źródło tego, co możemy przeżywać w naszym teatrze. To Piotr Sawicki, który scenę lalkową współtworzył w Białymstoku już przed wojną oraz po wojnie, gdy już wrócił ze szlaku bojowego Armii Andersa. Z pasją i innymi zapaleńcami prowadził swój zespół lalkowy, a w 1953 roku został oficjalnie pierwszym dyrektorem BTL, wówczas jeszcze o nazwie Świerszcz, gdy Ministerstwo Kultury przyznało teatrowi subwencję i status profesjonalnej sceny lalkowej. Po wielu latach usiłowań oficjalnie otworzymy Aleję Lalkarzy im. Piotra Sawickiego tuż przed teatrem – mam nadzieję, że z czasem uda się nam ją uporządkować i wprowadzić elementy przestrzenne. Podczas jubileuszu w foyer otworzymy wystawę i zaprezentujemy publikację – obie poświęcone Sawickiemu.

To prawdziwie renesansowa postać…

– Tak, i stąd pomysł wystawy i publikacji, które – mam nadzieję – uświadomią niektórym odbiorcom, jak wszechstronną i niebanalną był osobą. To człowiek wielu pasji i talentów: lalkarz, aktor, reżyser, fotograf, malarz. Pisał nawet wiersze. Był społecznikiem, który swoją postawą życiową wypełniał ramy prawdziwego pięknego patriotyzmu.

Jubileusz zakończymy koncertem jazzowym, który wraz z grupą wytrawnych muzyków przygotowuje Marcin Nagnajewicz. W naszym studiu Świerszcz nagrywamy też jubileuszowe dwupłytowe wydawnictwo „Przebojowy BTL", które chcielibyśmy wydać na festiwal. Nad całością czuwa również Marcin Nagnajewicz – na jednej płycie znajdą się utwory z naszych spektakli dla starszych widzów, m.in. z „Kandyda" i „Ritza", na drugiej – utwory ze spektakli dla dzieci. Chcielibyśmy, by płyta była miłym dodatkiem do jubileuszu, a z czasem być może będzie można też ją zakupić.

Na festiwalowe spektakle tradycyjnie – wstęp wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki. Będą dystrybuowane od 2 czerwca w godz. 17-19 w kasie Białostockiego Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1).

23 spektakle na 5. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”

(at), Radio Akadera, 25.05.2023

rozwiń

Od 16 do 24 czerwca potrwa 5. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”. Białystok będzie gościł grupy teatralne z Polski i zagranicy (Holandii, Francji, Izraela, Litwy, Czech i  Hiszpanii). Festiwal będzie także okazją do świętowania 70. jubileuszu BTL.

Zobaczymy 23 spektakle, z czego 14 zaprezentują zaproszone zespoły. Pozostałe 9 to najnowsze spektakle z repertuaru BTL, w tym dwie czerwcowe premiery: „Zemsta” Aleksandra Fredry oraz „Pustostany”.

– To pierwszy festiwal po pandemii, więc w spektaklach pojawi się dużo akcentów nawiązujących do poczucia wolności – mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL. – Chcemy też, z okazji jubileuszu, pokazać przekrój spektakli, które powstały w ostatnich sezonach.

Będzie też koncert jazowy czy projekt muzyczny Puszczańskie Opowieści.

– Wydarzenie organizowane w Białymstoku jest prawdziwym świętem dla miłośników teatru i jednocześnie wspaniałą promocją naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – A Białostocki Teatr Lalek jest jedną z najlepszych scen lalkarskich nie tylko w kraju.

18 czerwca, z okazji 70. urodzin teatru, odbędzie się wiele jubileuszowych wydarzeń, m.in. otwarcie wystawy „U źródeł”, która przybliży uczestnikom historię BTL oraz niezwykłą osobę Piotra Sawickiego – społecznika i wychowawcy młodzieży, fotografa, rzeźbiarza, malarza, aktora, reżysera i założyciela teatru Świerszcz – dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek. Zostanie także otwarta Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego (przy budynku BTL). O godz. 18.00 rozpocznie się jubileusz, podczas którego nastąpią wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym na rzecz Białostockiego Teatru Lalek.

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które będą dystrybuowane od 2 czerwca (piątek), od godz. 17.00 do 19.00, w kasie BTL. Odbiór wejściówek osobisty, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na maksymalnie 2 spektakle (łącznie 4 wejściówki).

Godziny pracy kasy BTL w kolejnych dniach: 3 czerwca (sobota): 13.00–19.00, 4 czerwca (niedziela): 11.00–12.00, 15.00–16.00. Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 20 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność.

„Metamorfozy Lalek” to festiwal teatralny o zasięgu międzynarodowym, prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych. Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Celem jest także zbliżenie i wzajemne inspirowanie się środowisk artystycznych z kraju i ze świata.

Przyjadą teatry z całej Europy. Przed nami Metamorfozy Lalek!

Anna Kulikowska, bialystokonline.pl, 25.05.2023

rozwiń

To będzie już 5. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek". Przed nami spotkania ze spektaklami teatrów z kraju i z Europy. Jest z czego wybierać!

- 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" odbędzie się od 16 do 24 czerwca. Wystąpią artyści z sześciu krajów i oczywiście z Polski. Będą to goście z Francji, Izraela, Czech, Litwy, Hiszpanii. W ramach festiwalu odbędą się pokazy 23 spektakli. Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje 9 swoich przedstawień, w tym dwie czerwcowe premiery: "Zemsta" Aleksandra Fredry i "Pustostany" Doroty Kotas. 18 czerwca odbędzie się gala związana z 70-leciem BTL-u. Odbędzie się także otwarcie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego. Będzie się działo! - zapowiadał prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Festiwal jest organizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok w wysokości 300 tys. zł i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 106 tys. zł.

- Wiadomo, że od lat Białostocki Teatr Lalek jest top of the top teatrów lalkowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Uczestniczy bardzo aktywnie w stowarzyszeniu Aviama, które skupia wiele teatrów lalkowych na świecie. Poziom artystyczny BTL-u jest bardzo wysoki, ma propozycje nie tylko dla dzieci. Sztuki mogą podziwiać najwięksi koneserzy teatru - chwalił Tadeusz Truskolaski.

Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci. Podczas wydarzenia prezentowane są najbardziej wartościowe zjawiska teatralne, a także oryginalne środki ekspresji artystycznej i trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych. Festiwal to również możliwość wzajemnego inspirowania się środowisk artystycznych.

- Festiwal organizujemy od 10 lat. Ten festiwal będzie miał miły kontekst dla nas, świętujemy 70-lecie istnienia Białostockiego Teatru Lalek. Do powstania instytucji doprowadził Piotr Sawicki, społecznik, artysta wielu talentów. W czasie gali postaramy się przypomnieć tę wielką postać. Zależy nam na tym, aby młode pokolenie miało w pamięci tak zacnego człowieka, który zasłużył się na wielu poziomach - zaznaczył dyrektor BTL-u, Jacek Malinowski.

Teatr działa nieprzerwanie jako scena zawodowa od 1953 roku.

Jak przekonywał Jacek Malinowski, teatr zrobił wszystko, aby program Festiwalu był atrakcyjny dla wszystkich.

- Jest to też pierwszy festiwal po pandemii, w takim otwarciu. Festiwal będzie nawiązywał do poczucia wolności w wielu wymiarach. Wiemy, w jakich czasach żyjemy, co dzieje się na wschodzie. Warto o tym wspominać i mówić szeroko. Będziemy gościć ekipy z Europy - dodał Malinowski.

Oczywiście, w programie festiwalu znalazły się również spektakle BTL-u z ostatnich sezonów, a także przedstawienia nieformalnych grup teatralnych związanych z Podlasiem.

Festiwal nie ma charakteru komercyjnego, obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania od 2 czerwca).

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku już w czerwcu

Urzszula Śleszyńska, "Kurier Poranny", 26.05.2023

rozwiń

70. urodziny teatru

(...)
Festiwal będzie również okazją do świętowania „70. urodzin” Białostockiego Teatru Lalek. Z tej okazji, 18 czerwca, odbędzie się szereg jubileuszowych wydarzeń. O godzinie 17.30 otwarta zostanie wystawa „U źródeł”, która przybliży uczestnikom historię teatru oraz osobę Piotra Sawickiego. To społecznik i wychowawca młodzieży. Ale też fotograf, rzeźbiarz, malarz, aktor, reżyser i wreszcie założyciel teatru Świerszcz – dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek.

- W ramach świętowania otwarta zostanie Aleja Lalkarzy im. Piotra Sawickiego - dodaje prezydent.

Jubileusz rozpocznie się o godzinie 18 od wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym na rzecz Białostockiego Teatru Lalek. Wieczór zakończy koncert jazzowy w wykonaniu białostockich muzyków pod kierownictwem Marcina Nagnajewicza.
(...)

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt