Konferencja prasowa - Plany na sezon 2013/2014

termin wydarzenia 9 września 2013

Białostocki Teatr Lalek zaprasza 9 września 2013 na konferencję prasową poświęconą planom teatru na najbliższe miesiące.

W spotkaniu weźmie udział dyrektor naczelny i artystyczny BTL - Jacek Malinowski.

Początek - godz. 12.00

Serdecznie zapraszamy!

Nowy sezon w Białostockim Teatrze Lalek

PAP, "Gazeta Współczesna", 10.09.2013

rozwiń

Siedem premier spektakli lalkowych, w tym przedstawienia na scenie marionetkowej, scena debiutów, działalność edukacyjna oraz współorganizacja festiwalu szkół lalkarskich - to niektóre z planów Białostockiego Teatru Lalek (BTL) na nowy sezon 2013/2014.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Jacek Malinowski, pierwsze premiery zaplanowane są na koniec września. Przedstawienia pokazywane będą w ramach festiwalu "Wschód kultury - Inny wymiar", który odbędzie się w Białymstoku w dniach 26-29 września.

Wśród spektakli - "Jaśniepanienka", którą reżyseruje Oleg Żiugżda. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu rosyjskiej dramatopisarki Niny Sadur, a temat spektaklu "dotyka rozważań na temat metafizycznego i racjonalnego postrzegania rzeczywistości" - powiedział Malinowski. Dodał, że w dzisiejszym zmechanizowanym i skomputeryzowanym świecie, pytanie o duchowość jest zasadne.

Drugą propozycją Białostockiego Teatru Lalek (BTL) jest spektakl "Taxi Podlasie" zrealizowany we współpracy z Teatrem Kolegtyw. Widzowie zostaną zaproszeni w podróż po mieście specjalnym autobusem. Podczas niej będą pokazywane krótkie etiudy aktorskie i taneczne. Inspiracją do etiud były teksty pisarzy związanych z regionem, to teksty m.in. Ignacego Karpowicza, Wiesława Kazanecki czy Krzysztofa Gedroycia.

W grudniu natomiast przygotowana zostanie premiera na nowej scenie marionetkowej teatru. Malinowski powiedział, że scena przyjechała ze Szwecji i jest jedyną marionetkową sceną w kraju. Jego zdaniem, pozwoli ona teatrowi rozszerzyć swoją działalność. Uważa też, że będzie to ciekawa propozycja dla dzieci i dorosłych, którzy będą mogli zobaczyć na niej np. barokowe przedstawienia marionetkowe. Przedstawienia będą realizowane we współpracy z jednym ze szwedzkich teatrów.

W planach Teatru Lalek jest też m.in. spektakl dla dzieci - "Kot w butach" w interpretacji i reżyserii Piotra Tomaszuka, współzałożyciela i dyrektora Teatru Wierszalin czy propozycja dla dorosłych "Franz Kafka komedia" w reżyserii dyrektora teatru. Natomiast na uruchomionej w ubiegłym roku "Scenie debiutów" pokazane zostaną najprawdopodobniej dwa spektakle: jeden absolwentki a drugi studenta Akademii Teatralnej w Białymstoku.

BTL będzie również współorganizował po raz 7. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, który co dwa lata odbywa się w Białymstoku. Malinowski zaznaczył, że chce, aby podczas tej edycji w teatrze odbywały się pokazy mistrzowskie lalkarzy solistów.

Oprócz tego, w ramach działalności edukacyjnej teatru, prowadzone będą comiesięczne czytania dramatów dla dzieci i młodzieży, organizowane będą też warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci.

Białostocki Teatr Lalek jest miejską placówką. Zatrudnia 65 pracowników. Jest znaczącym i nagradzanym teatrem w kraju oraz zagranicą. W jego repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też działalność edukacyjną dla dzieci.

BTL zaczyna nowy sezon. Scena opery marionetkowej już jest

(dor), "Kurier Poranny", 9.09.2013

rozwiń

Nowe spektakle, powrót Piotra Tomaszuka do reżyserii dla dzieci i scena opery marionetkowej – nowy sezon w Białostockim Teatrze Lalek pełen będzie niespodzianek.

– Jedyna w Polsce scena jest już w Białymstoku - przyznał się dzisiaj do wyjątkowej zdobyczy Jacek Malinowski, dyrektor BTL.

Scena umożliwiająca animację marionetkami na wzór prawdziwej opery przyjechała z muzeum spod Sztokholmu.

– Tam była w magazynie, a u nas pozwoli na wystawianie dzieł operowych – cieszy się Malinowski.

Dyrektor nie chce do końca zdradzać, w jaki sposób teatr zdobył odtworzoną na wzór barokowych scen maszynerię. Podkreśla, że w mieście jest wielu wybitnych muzyków i animatorów lalkowych i wierzy, że jeszcze przed końcem roku zobaczymy pierwszy spektakl. Malinowski chciałby także scenę wykorzystywać do przedstawień plenerowych, z orkiestrą i solistami.

Już na deski teatru wróciły spektakle dla dzieci – „Szpak Fryderyk”, „Lenka”, „Kraina śpiochów” czy „Pan Brzuchatek”. Niedawno z teatrem skontaktował się Piotr Tomaszuk, szef Wierszalina, który w BTL wystawi swoją wizję „Kota w butach”.

– W repertuarze na ten sezon stawiam na oryginalne interpretacje klasyki albo nowe, współczesne teksty – podkreśla dyrektor Malinowski.

Wszystko po to, by widzowie czuli, że oglądają spektakle, jakich nie zobaczą w żadnym innym teatrze w Polsce.

Już 25 września, w ramach festiwalu „Wschód Kultury Inny Wymiar”, o godz. 21.47, odbędzie się premiera „Taxi-Podlasie” – spektaklu teatralno-taneczno-muzycznego przygotowanego w koprodukcji BTL i Teatru Kolegtyw. Dzień później, także w ramach festiwalu, swoją premierę będzie miał spektakl „Jaśniepanienka” reżyserowany przez Olega Żiugżdę z Grodna.

Scenariusz autorstwa wybitnej rosyjskiej dramatopisarki, Niny Sadur, osnuty został na kanwie „Wija” Mikołaja Gogola.

Widzowie przesiądą się do autobusu. Jaśniepanienka i nowa scena u lalkarzy

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 9.09.2013

rozwiń

Jeden spektakl będzie jeździł po Białymstoku w autobusie, a widzowie tegoż pojazdu będą pasażerami. Drugi sięgnie po ukraińskie podania pełne grozy. Trzeci przedstawi Franza Kafkę, ale uwaga: w wersji dowcipnej. Będzie też trochę Dickensa, Carrolla, Perraulta. Jest też nowinka - BTL wzbogacił się o scenę marionetkową, ściągniętą ze Szwecji. Ponoć takiej nie ma żaden teatr w Polsce

Po wakacjach do pracy wrócił właśnie Białostocki Teatr Lalek. Pierwsze premiery - w ostatnim tygodniu września, a póki co w ciągu najbliższych trzech tygodni na afisz wracają bajkidla dzieci: "Szpak Fryderyk", "Lenka", "Kraina Śpiochów", "Pan Brzuchatek", zaś dla dorosłych - "Texas Jim".

Rezolutny filozof i spektakl w autobusie

Pierwsze dwie premiery nierozerwalnie związane są z nadchodzącym festiwalem "Wschód Kultury/Inny Wymiar", w ramach którego różne białostockie placówki dorzucają do wspólnego kotła swoje propozycje. W przypadku BTL będą to dwie produkcje - spektakl "Jaśniepanienka" (26 września) oraz "Taxi Podlasie" (25 września). Ten ostatni (realizowany wspólnie z lalkarzami przez Teatr Kolegtyw) to eksperyment - widzowie bowiem przesiądą się do autobusu jeżdżącego po Białymstoku..

- To będzie taka przejażdżka po kulturalnej mapie Białegostoku. Teatr, multimedia, widok z okna - wszystko w jednym - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl inspirowany m.in. tekstami autorów pochodzących z Białegostoku i Podlasia (jak choćby Ignacy Karpowicz) oraz artykułami lokalnych gazet będzie spektaklem mobilnym i autotematycznym - autobus dowiezie widzów do miejsc, które faktycznie wymienione są też w fabule.

A następnego dnia - również w ramach festiwalu - zobaczymy kolejną premierę - "Jaśniepanienkę", opartą na opowiadaniu Mikołaja Gogola "Wij", inspirowanym podaniami ukraińskimi. Spektakl według dramatu Niny Sadur reżyseruje Oleg Żiugżda, reżyser urodzony w Wilnie, ale na co dzień pracujący w Grodnie. To historia wędrownego rezolutnego filozofa, który trafia do tajemniczej chaty i wdaje się w pogawędkę z trzema Kozakami. Nic nie zapowiada jeszcze przerażających wydarzeń nadchodzącej nocy... Jak w tyglu mieszają się ze sobą groza, tajemniczość i niezwykłość.

- Historia dotyczy tego, w jaki sposób postrzegamy świat. Czy faktycznie nasze postrzeganie - duchowe albo racjonalne - w ogóle pozwala nam dobrze ocenić rzeczywistość - mówi Malinowski.

Bajki również dla dorosłych

Na najbliższe miesiące dyrektor planuje jeszcze m.in. "Opowieść wigilijną" Dickensa, "Kota w butach" (reżyserią spektaklu dla dzieci. zajmie się Piotr Tomaszuk, szef Teatru Wierszalin, który ten tytuł sam zaproponował BTL; w repertuarze tegoż teatru jest już także "Lis" w jego reżyserii).

11-12 października lalkarze gościć będą także festiwal "Białysztuk", na którym Michael Vogel współpracujący z Grupą Coincidentia pokaże swoją wersję "Alicji w Krainie Czarów".

Sam Jacek Malinowski przymierza się do realizacji sztuki austriackiego dramaturga, podejmującego temat biografii Franza Kafki. Ale w sposób dowcipny. - Myślę, że to mogłoby być ciekawe pod kątem lalkowym. Cały czas jeszcze jednak trwają rozmowy w sprawie praw autorskich do dramatu. Inny mój pomysł to zaproszenie do współpracy bardzo ciekawej amerykańskiej reżyserki Jany Rosso. To ciekawa osobowość: reżyserię kończyła w Finlandii, mieszka w Moskwie, a w Wilnie obecnie reżyseruje "Naszą klasę" Słobodzianka. Możliwe też, że do BTL wróci spektakl o Czeczenach realizowany przez Michała Stankiewicza. Obecnie w Warszawie pracuje on też nad spektaklem o tolerancji, który premierę będzie miał również u nas.

Scena marionetkowa, jedyna w Polsce

Na koniec teatralna nowinka. W BTL na zmontowanie czeka właśnie scena marionetkowa, o którą niedawno wzbogacił się teatr. - Takiej sceny nie ma nikt w Polsce, została zbudowana na podstawie dokumentacji historycznej z czasów baroku - mówi Jacek Malinowski. To specjalna konstrukcja, na której marionetki animowane są na czterometrowych niciach. Do Białegostoku przyjechała spod Sztokholmu, gdzie w swoim posiadaniu miało ją tamtejsze stowarzyszenie teatralne. - Ale scena stała w muzeum, kurzyła się, nie była używana. Zrobiło mi się jej żal. Namówiliśmy więc Szwedów, by przekazali ją nam - to była inwestycja bezgotówkowa. A my wykorzystamy ją zgodnie z przeznaczeniem. Nasza duża scena, ze względu na zapadnię, ma teraz takie możliwości, że możemy nią manewrować. Na przykład zaimprowizować orkiestron, w którym zasiąść może orkiestra w pełnym składzie, i w ten sposób możemy stworzyć marionetkową operę barokową. Są też inne możliwości - scena może funkcjonować też w przestrzeni miejskiej, a my możemy wystawiać spektakle pod gołym niebem.

Scena montowana ma być w listopadzie. Pierwszy spektakl marionetkowy z jej udziałem zobaczymy prawdopodobnie jeszcze przed świętami. Dyrektor w najbliższym sezonie przewiduje też pokaz projektu tanecznego zrealizowanego wspólnie z Danceoffnią oraz działania edukacyjne. W planach są czytanie bajek dla dzieci (najbliższe czytanie - 29 września: bajka norweska "Leniwy Per") oraz warsztaty plastyczne poświęcone tworzenie kukieł (najbliższe - 6 października).

Białostocki Teatr Lalek ma jedyną taką scenę

dor, "Gazeta Współczesna", 11.09.2013

rozwiń

Nowe spektakle, nowe możliwości – ten sezon zapowiada się niezwykle ciekawie.

Jedyna w Polsce scena jest już w Białymstoku – przyznał się wczoraj do wyjątkowej zdobyczy Jacek Malinowski, dyrektor BTL.

Scena umożliwiająca animację marionetkami na wzór prawdziwej opery przyjechała z muzeum spod Sztokholmu.

– Tam była w magazynie, a u nas pozwoli na wystawianie dzieł operowych – cieszy się Malinowski.
Dyrektor nie chce do końca zdradzać, w jaki sposób teatr wszedł w posiadanie odtworzonej na wzór barokowych scen maszynerii. Podkreśla, że w mieście jest wielu wybitnych muzyków i animatorów lalkowych i wierzy, że jeszcze przed końcem roku zobaczymy pierwszy spektakl.
A nowy sezon w placówce zapowiada się naprawdę ciekawie.

Już na deski teatru powróciły spektakle dla dzieci – "Szpak Fryderyk”, "Lenka”, "Kraina śpiochów” czy "Pan Brzuchatek”. Niedawno z teatrem skontaktował się Piotr Tomaszuk, szef Wierszalina, który w BTL-u wystawi swoją wizję "Kota w butach”.

– W repertuarze na ten sezon stawiam na oryginalne interpretacje klasyki albo nowe, współczesne teksty – podkreśla dyrektor.

Wszystko po to, by widzowie czuli, że oglądają spektakle, jakich nie zobaczą w żadnym innym teatrze w Polsce.

A już 25 września, w ramach festiwalu "Wschód Kultury Inny Wymiar” o godz. 21.47 odbędzie się premiera "Taxi-Podlasie”. Jest to spektakl teatralno-taneczno-muzyczny, przygotowany w koprodukcji BTL i Teatru Kolegtyw.

Więcej o propozycjach Białostockiego Teatru Lalek już wkrótce.

odtwórz Nowy sezon artystyczny 2013/14 w BTL
Nowy sezon artystyczny 2013/14 w BTL

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt