"Ony" w programie Teatr Polska

termin wydarzenia 13 - 20 listopada 2018
Ony

Ony

Białostocki Teatr Lalek w ramach programu Teatr Polska wyrusza w trasę ze spektaklem Ony w reż. Jacka Malinowskiego.

Pokazy odbędą się w dwóch województwach, w Podlaskiem: w Grajewie, Solnikach, Sejnach, Gródku, Suwałkach i Hajnówce, a w Warmińsko-Mazurskim: w Ełku.

Pokazom towarzyszyć będą warsztaty „Teatr jako wehikuł” prowadzone przez Tomasza Damulewicza.

TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl

 

ORGANIZATORZY:

       

 

PARTNERZY:

   

             

 

 

PATRONAT MEDIALNY:

                

 

 

ZAPOWIEDZI MEDIALNE:

 

"Ony" z BTL-u wyrusza w trasę programu "Teatr Polska"

Sylwia Wieczeryńska, PAP, 2.10.2018

rozwiń

W siedmiu miejscowościach północno-wschodniej Polski, gdzie na co dzień nie ma instytucjonalnego teatru, Białostocki Teatr Lalek zagra w listopadzie spektakl "Ony" w ramach programu "Teatr Polska".

Program "Teatr Polska" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2009 roku, a finansowany ze środków resortu kultury.

Jak mówił we wtorek dyrektor Białostockiego Teatru Lalek (BTL) Jacek Malinowski, to już dziesiąta edycja programu, a białostocki teatr bierze w nim udział po raz trzeci. W jego ocenie, program jest wyjątkowy, gdyż ma formę objazdu i trafia do ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie teatru nie ma na co dzień.

BTL pokaże spektakl "Ony" w reżyserii Malinowskiego, który jest efektem koprodukcji z Wileńskim Teatrem Kameralnym. Malinowski mówił, że ten spektakl powstał w takiej formule, by podróżować i aby był pokazywany w Polsce i na Litwie. Dodał, że sam temat też jest ważny, "dotyka wrażliwych strun, jeśli chodzi o nasze społeczne problemy".

"Ony" - jak mówił dyrektor - dotyka życiorysu człowieka, którego poznajemy w młodości i towarzyszymy mu przez całe życie. Dodał, że bohater musi sobie poradzić z problemem rozbitej rodziny. - Przechodzi z rąk do rąk, można powiedzieć jak przedmiot, od opiekunów w rodzinie i w szkole, a potem postanawia tak najnormalniej w świecie uciec z tych instytucji, błąka się sam po świecie próbując znaleźć kwintesencję swojej osobowości, jak i znaleźć swoją drugą połówkę, z którą w finale zakłada rodzinę zupełnie inną, poukładaną - dodał Malinowski. Liczy, że spektakl daje nadzieję, że nawet jeśli pochodzisz z rodziny z problemami, to możesz być "silną, ciekawą osobowością.

- Myślę, że szczególnie w takich mniejszych ośrodkach warto o tym mówić, bo prawdopodobnie ludzi tam mieszkający mają mniej możliwości, żeby na te kłopoty zwrócić uwagę czy też znaleźć pomoc - powiedział Malinowski.

BTL pokaże spektakl w siedmiu miejscowościach w dwóch województwach, w Podlaskiem: w Grajewie, Solnikach, Sejnach, Gródku, Suwałkach, a w Warmińsko-Mazurskim: w Ełku i w Gołdapi. Objazd teatru, który potrwa od 13 do 20 listopada, będzie odbywał się głównie drogą krajową nr 65. Jak powiedziała Julita Stepaniuk z BTL, w tym roku teatr obchodzi swoje 65-lecie, to jedna z form upamiętnienia tego jubileuszu.

Pokazom spektakli będą towarzyszyć warsztaty "Teatr jako wehikuł". BTL na realizację całego przedsięwzięcia otrzymał dotację w wysokości 56,4 tys. zł.

Na konferencji poinformowano też o planowanych wyjazdach BTL na festiwale teatralne w kraju i za granicą. W Macedonii na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Fener" w Skopje, a także na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-dzieciom pokazany zostanie wielokrotnie nagradzany już spektakl "Lenka" w reżyserii Katy Csato. Natomiast do Torunia na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania pojedzie spektakl "Historia Księcia H." w reżyserii Malinowskiego oraz "Straszna Piątka" w reżyserii Marii Żynel.

W październiku w tournee pojedzie spektakl "Faza REM Phase", przygotowany przez Grupę Coincidentia i Figurentheater Wilde&Vogel w koprodukcji m.in. z BTL. Pokazany zostanie w Niemczech, na Słowacji, a w Polsce w Opolu, powróci także do BTL.

BTL. "Ony" trafi do mniejszych miejsowości. Bilety po 100 groszy na 100-lecie Niepodległości

Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny, 2.10.2018

rozwiń

Białostocki Teatr Lalek będzie grał spektakl „Ony” w mniejszych miejscowościach. Pokazom będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty.

- Tytułowy „Ony” musi sobie poradzić z problemem rozbitej rodziny, przechodzi z rąk do rąk, postanawia uciec, błąka się sam po świecie, próbując znaleźć kwintesencję swojej osobowości i drugą połówkę, z którą założy szczęśliwą rodzinę – opowiada Jacek Malinowski, reżyser przedstawienia i dyrektor BTL. - To spektakl, który powinien dawać jakiś rodzaj nadziei, że wywodząc się z patologicznej rodziny, można wyrosnąć na silną ciekawą osobowość, która zmienia świat. 

Dlatego zgłosił "Onego" do programu „Teatr Polska” promującego tę dziedzinę sztuki w miejscowościach, gdzie teatrów nie ma. Dzięki dofinansowaniu Instytutu Teatralnego przedstawienie zobaczą młodzi mieszkańcy Grajewa, Solnik, Sejn, Gródka, Ełku, Suwałk i Gołdapi. Za bilety zapłacą tylko „100 groszy w 100-lecie Niepodległości”.

- Ten spektakl od początku został wymyślony, by był łatwy do przewozu, idea podróżowania była wpisana już w procesie twórczym - zdradza Malinowski. - Temat dotyka wrażliwych strun naszych społecznych problemów, a w mniejszych ośrodkach warto o tym mówić, bo ludzie tam mieszkający mogą mieć zwyczajnie mniej możliwości, by na takie kłopoty dzieci zwrócić uwagę, czy znaleźć pomoc. Dlatego będą też bezpłatne warsztaty pod szyldem "Teatr jako wehikuł" polegające na rozmowie o teatrze i konkretnie o tym przedstawieniu. Poprowadzi je Tomasz Damulewicz.

W ramach programu TEATR POLSKA Białostocki Teatr Lalek zagra spektakl "Ony" w 7 miejscowościach:

* 13 listopada 2018 r. godz. 17.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Grajewskim Centrum Kultury

* 14 listopada 2018 r. godz. 17.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Siedlisku Kultury "Solniki 44" (Gmina Zabłudów)

* 15 listopada 2018 r. godz. 17.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Ośrodku Kultury w Sejnach

* 16 listopada 2018 r. godz. 17.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Gminnym Centrum Kultury w Gródku

* 17 listopada 2018 r. godz. 17.30 - pokaz spektaklu "ONY" w Ełckim Centrum Kultury

* 19 listopada 2018 r. godz. 18.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Suwalskim Ośrodku Kultury

* 20 listopada 2018 r. godz. 17.00 - pokaz spektaklu "ONY" w Domu Kultury w Gołdapi

"Ony" powstał jako efekt współpracy polsko-litewskiej.

O bilety i zapisy na bezpłatne warsztaty trzeba się dowiadywać w podanych powyżej miejscach. Na realizację objazdu BTL otrzymał dotację w wysokości 56.400 zł.

To już dziesiąta edycja programu TEATR POLSKA i trzecia z udziałem BTL. W 2011 r. teatr prezentował spektakl „Marsz, marsz… Gombrowski” w reż. Christopha Bochdansky’ego, w 2015 r. podczas objazdu grał przedstawienie „Piotruś i Wilk” w reż. Bernardy Bieleni.

TEATR POLSKA to ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Białostocki Teatr Lalek pokaże spektakl "Ony" w małych miejscowościach

Polskie Radio Białystok, akt., 2.10.2018

rozwiń

Program "Teatr Polska"

Program "Teatr Polska" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2009 roku, a finansowany ze środków resortu kultury.

Jak mówił we wtorek (02.10) dyrektor Białostockiego Teatru Lalek (BTL) Jacek Malinowski, to już dziesiąta edycja programu, a białostocki teatr bierze w nim udział po raz trzeci. W jego ocenie, program jest wyjątkowy, gdyż ma formę objazdu i trafia do ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie teatru nie ma na co dzień.

BTL pokaże spektakl "Ony"

BTL pokaże spektakl "Ony" w reżyserii Malinowskiego, który jest efektem koprodukcji z Wileńskim Teatrem Kameralnym. Malinowski mówił, że ten spektakl powstał w takiej formule, by podróżować i aby był pokazywany w Polsce i na Litwie. Dodał, że sam temat też jest ważny, "dotyka wrażliwych strun, jeśli chodzi o nasze społeczne problemy".

"Ony" - jak mówił dyrektor - dotyka życiorysu człowieka, którego poznajemy w młodości i towarzyszymy mu przez całe życie. Dodał, że bohater musi sobie poradzić z problemem rozbitej rodziny. 

Przechodzi z rąk do rąk, można powiedzieć jak przedmiot, od opiekunów w rodzinie i w szkole, a potem postanawia tak najnormalniej w świecie uciec z tych instytucji, błąka się sam po świecie próbując znaleźć kwintesencję swojej osobowości, jak i znaleźć swoją drugą połówkę, z którą w finale zakłada rodzinę zupełnie inną, poukładaną

- dodał Malinowski. Liczy, że spektakl daje nadzieję, że nawet jeśli pochodzisz z rodziny z problemami, to możesz być "silną, ciekawą osobowością".

- Myślę, że szczególnie w takich mniejszych ośrodkach warto o tym mówić, bo prawdopodobnie ludzi tam mieszkający mają mniej możliwości, żeby na te kłopoty zwrócić uwagę czy też znaleźć pomoc - powiedział Malinowski.

Teatr pokaże spektakl w 7 miejscowościach

BTL pokaże spektakl w siedmiu miejscowościach w dwóch województwach, w Podlaskiem: w Grajewie, Solnikach, Sejnach, Gródku, Suwałkach, a w Warmińsko-Mazurskim: w Ełku i w Gołdapi. Objazd teatru, który potrwa od 13 do 20 listopada, będzie odbywał się głównie drogą krajową nr 65. Jak powiedziała Julita Stepaniuk z BTL, w tym roku teatr obchodzi swoje 65-lecie, to jedna z form upamiętnienia tego jubileuszu.

Pokazom spektakli będą towarzyszyć warsztaty "Teatr jako wehikuł". BTL na realizację całego przedsięwzięcia otrzymał dotację w wysokości 56,4 tys. zł.

Na konferencji poinformowano też o planowanych wyjazdach BTL na festiwale teatralne w kraju i za granicą. W Macedonii na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Fener" w Skopje, a także na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-dzieciom pokazany zostanie wielokrotnie nagradzany już spektakl "Lenka" w reżyserii Katy Csato. Natomiast do Torunia na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania pojedzie spektakl "Historia Księcia H." w reżyserii Malinowskiego oraz "Straszna Piątka" w reżyserii Marii Żynel.

W październiku w tournee pojedzie spektakl "Faza REM Phase", przygotowany przez Grupę Coincidentia i Figurentheater Wilde&Vogel w koprodukcji m.in. z BTL. Pokazany zostanie w Niemczech, na Słowacji, a w Polsce w Opolu, powróci także do BTL.

BTL rusza w trasę

BiałystokOnline, Anna Dycha, 2.10.2018

rozwiń

Październik to dla Białostockiego Teatru Lalek miesiąc wyjazdów. Swoje spektakle pokaże m.in. w niemieckim Lipsku i słowackiej Bańskiej Bystrzycy. Z kolei w listopadzie zrealizuje objazdowy projekt po Podlasiu.

 

7 miejscowości, bilety po 1 zł

Białostocki Teatr Lalek bierze także udział w programie Teatr Polska. To ogólnopolski program promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, w których nie ma takich placówek. Organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- To jubileuszowa, dziesiąta edycja programu, a trzecia, w której jako BTL bierzemy udział - informuje Jacek Malinowski. - Wcześniej prezentowaliśmy spektakle "Marsz, marsz... Gombrowski" i "Piotruś i Wilk".

Dodaje, że z naszego regionu tylko trzy teatry biorą udział w programie. Są to: Teatr Wierszalin, Grupa Coincidentia i BTL właśnie. 

W tym roku Białostocki Teatr Lalek zagra spektakl "Ony" w reżyserii Jacka Malinowskiego. Dlaczego ten tytuł został wybrany?

- Po pierwsze - ten spektakl jest łatwy do przewozu. Powstawał również z taką myślą. Po drugie - temat dotyka wrażliwych spraw społecznych, które mogą się pojawić w mniejszych ośrodkach - wyjaśnia dyrektor BTL-u.

"Ony" to poetycka i liryczna baśń o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Agnė Sunklodaitė i Jacka Malinowskiego, okraszona jest oryginalnymi projekcjami Mantasa Bardauskasa oraz klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów - Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė.

Spektakl zostanie zagrany w 7 miejscowościach - w Grajewskim Centrum Kultury (13.11), Siedlisku Kultury "Solniki 44" (14.11), Ośrodku Kultury w Sejnach (15.11), Gminnym Centrum Kultury w Gródku (16.11), Ełckim Centrum Kultury (17.11), Suwalskim Ośrodku Kultury (19.11) i Domu Kultury w Gołdapi (20.11).

Na wszystkie pokazy obowiązują bilety w symbolicznej cenie 1 zł. Pokazom spektakli będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty "Teatr jako wehikuł", które poprowadzi Tomasz Damulewicz. Na realizację objazdu BTL otrzymał dotację w wysokości 56 400 zł.

Niemcy, Słowacja i Macedonia - pozostałe wyjazdy 

To nie wszystkie wyjazdy BTL-u tej jesieni. Po raz kolejny spektakl "Faza REM Phase", przygotowany przez niemiecki Figurentheater Wilde&Vogel i białostocką Grupę Coincidentia w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek, FITZ! Stuttgart oraz Lindenfels Westflügel Leipzig zostanie zaprezentowany międzynarodowej publiczności. 

W dniach 4-6 października odbędą się pokazy w Lindenfels Westflügel w Lipsku, 8 października - na festiwalu Bábkarska Bystrica TOUR w Double Impulse w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, a 10 października w Teatrze Eko Studio w Opolu.

"Faza REM Phase" to teatralna analiza marzeń sennych przeprowadzana przez aktorów z Niemiec i Polski. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem są sny, czyli świat, który leży na uboczu realności, a w którym poruszamy się, żyjemy i działamy. Twórcy spektaklu pytają, czym jest świat marzeń sennych: innym światem odwiedzanym przez wszystkich śniących, indywidualną przestrzenią, w której fale mózgowe mamią obrazami, odrębną rzeczywistością? Jakich narzędzi potrzeba, by zbadać tę dziedzinę nauki dotyczącą snów? Jakich środków teatralnych, muzycznych czy obrazowych użyć, by do nich dotrzeć?

Spektakl jeszcze w tym miesiącu można będzie obejrzeć też w Białymstoku. Pokazy są zaplanowane 12 i 13 października o godz. 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek.

Ponadto BTL pokaże spektakl "Lenka" - na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Fener" w Skopje w Macedonii (13 i 14 października) oraz podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom (17 października). Zaprezentuje się też na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Podczas festiwalu zagra dwa spektakle: monodram "Historia Księcia H." w reżyserii Jacka Malinowskiego (19 października) i "Straszną Piątkę" w reżyserii Marii Żynel (20 października). W planach jest także wyjazd m.in. do Rumunii.

 

Pracowita jesień w Białostockim Teatrze Lalek

TVP 3 Białystok, 2.10.2018

rozwiń
W październiku aktorzy zaprezentują spektakle międzynarodowej publiczności, między innymi na festiwalach w Niemczech czy Macedonii. Listopad to pokazy w podlaskich miejscowościach w ramach programu Teatr Polska.
Teatralna analiza sennych marzeń przeprowadzona przez aktorów z Polski i Niemiec. To spektakl „Faza Rem”, który już w czwartek Białostocki Teatr Lalek zaprezentuje międzynarodowej publiczności w Lipsku. W drugiej połowie października przyjdzie kolej na "Lenkę". Czekają na nią deski teatrów w Skopje i Katowicach. 
Podlaska publiczność w listopadzie nie będzie musiała przyjeżdżać specjalnie do Białegostoku, by podziwiać aktorski kunszt. W ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska w siedmiu miejscowościach, między innymi w Grajewie, Sejnach czy Gołdapi, Białostocki Teatr Lalek pokaże spektakl „Ony”. Bilety będą kosztować symboliczną złotówkę. 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt