Promocja płyty "Kraina Śpiochów"

termin wydarzenia 26 października 2014

26 października 2014 o godz. 13.00 zapraszamy do Białostockiego Teatru Lalek na promocję płyty ze słuchowiskiem "Kraina Śpiochów" w reż. Bernardy Bieleni.


Jest mi niezmiernie miło kierować zaproszenie na pokaz finalizujący projekt artystycznym zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Jestem przekonana, że będzie to ciekawa propozycja na niedzielne spotkanie w teatrze. Słuchowisko „Kraina Śpiochów” powstało za sprawą stypendium artystycznego, ale jest również splotem wielu dobrych przyjacielskich relacji wszystkich twórców współuczestniczących w jego realizacji.

Białostocki Teatr Lalek nie jest przypadkowym miejscem, gdyż właśnie tam powstał w 2012 roku spektakl pod tym samym tytułem. Płyta jest inną formą prezentacji bajki napisanej przez Martę Guśniowską – od wielu lat związaną z Białostockim Teatrem Lalek, której sztuki grane są w teatrach polskich i europejskich, laureatkę wielu międzynarodowych konkursów teatralnych i konkursów organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Podobnie jak w spektaklu, tak i tu o warstwę muzyczną zadbał Piotr Nazaruk (posiadający bogatą kolekcję nagród prestiżowych konkursów) – również białostoczanin, współpracujący od dawna z Markiem Napiórkowskim i Robertem Kubiszynem, którzy także znaleźli się w gronie wykonawców. Wokalna strona tego projektu to w całości zespół absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, która jest wydawcą płyty. Agnieszkę Możejko i Piotra Szekowskiego możemy oglądać na scenie białostockiego Teatru Dramatycznego, Michał Snarski (aktor związany ze scenami w Krakowie) był twarzą kampanii promocyjnej „Wschodzący Białystok”, a Małgorzata Krawczenko i Piotr Osak, to najmłodsi absolwenci naszej szkoły, ale już uznani w środowisku teatralnym (obecnie aktorzy teatru „Pinokio” w Łodzi). Paweł Szymański z kolei to aktor Białostockiego Teatru Lalek, również cieszący się uznaniem, mogący poszczycić się bogatym i nagradzanym dorobkiem artystycznym.

Ważnym elementem mojego projektu jest strona graficzna, o która zadbała Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, ubiegłoroczna stypendystka. Płyta prezentuje ciekawą formę plastyczną, a dołączona do niej książeczka z tekstami piosenek zaprasza do aktywnego uczestnictwa słuchaczy. Podczas niedzielnego spotkania będziemy mogli oglądać Krainę Śpiochów stworzoną właśnie przez tę artystkę, a o multimedialną stronę tej prezentacji zadba Krzysztof Kiziewicz.

Patronat medialny temu wydarzeniu udzieliły TVP Regionalna i Radio Białystok.

Mam nadzieję, że w niedzielę 26 października zobaczę w Białostockim Teatrze Lalek dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i przyjaciółmi. Ta bajka potrafi wzmacniać więzi przyjaźni, wywołać uśmiech i sprawić, że słuchający poczują się tak błogo jak szczęśliwi mieszkańcy krainy, gdzie podstawą jest dobry sen. Gwarancją niech będzie profesjonalizm każdego z twórców tego wydarzenia.

Do zobaczenia
Bernarda-Anna Bielenia


Kraina Śpiochów - bajka muzyczna

Muzyka i aranżacja Piotr Nazaruk

Marta Guśniowska - scenariusz i słowa piosenek
Piotr Nazaruk – muzyka i aranżacja
Bernarda Anna Bielenia – reżyseria

Wykonawcy:

- Małgorzata Krawczenko - wokal, Królewna, Jaszczurka
- Agnieszka Możejko- Szekowska – wolal, Niania, Czarownica
- Piotr Osak - wokal, Niedźwiedź, Księżyc
- Michał Snarski –wokal, Minister, Bałwan
- Piotr Szekowski –wokal, Król
- Paweł Szymański – Narrator
- Piotr Nazaruk – instrumenty klawiszowe, programowanie, dodatkowy głos
- Marek Napiórkowski - gitary
- Robert Kubiszyn - kontrabas, gitara basowa

Realizacja:

Piotr Nazaruk – produkcja muzyczna
Marek Kubik – realizacja nagrań wokalnych, montaż, mix i mastering (WeM Studio)

Rysunki i koncepcja graficzna:
Magdalena Toczydłowska-Talarczyk

Wydawca:
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

„Kraina Śpiochów” w formie spektaklu miała swoją premierę w Białostockim Teatrze Lalek 16 grudnia 2012 roku i wciąż widnieje w programie repertuarowym. Autorka tekstu – Marta Guśniowska stworzyła jego adaptację na potrzeby tej realizacji. Płyta jest owocem przyjaznych serc tworzących ją artystów. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli swoje wsparcie i wiarę w powodzenie tego projektu. Dedykujemy zaś naszym przyjaciołom i bliskim, bez których żadna chwila nie byłaby doskonałą przygodą.

 

Okładka płyty "Kraina Śpiochów"

 

Zawartość płyty: 

1. Bajka się zaczyna........................0:40
2. ♪ Królestwo Śpiochów...................2:50
3. Ktoś nie śpi.................................2:27
4. ♪ Koszmary.................................2:38
5. Wielu śmiałków............................6:16
6. ♪ Szybko tak................................0:56
7. W drogę......................................1:44
8. ♪ Król Śpioch...............................1:46
9. Czarownica i Jaszczurka...............4:58
10. ♪ Wędrówka Króla......................2:08
11. Bałwan......................................1:33
12. ♪ Nie prześpij dnia......................2:08
13. Niedźwiedź.................................1:47
14. ♪ Lekarstwo................................2:20
15. Księżyc i Głodomorek..................6:11
16. ♪ Straszny koniec Koszmarów......1:29
17. Szczęśliwe zakończenie...............1:06
18. ♪ Przyjaciele...............................2:22

Nagranie i oprawa graficzna zostały zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku 

Kraina Śpiochów na płycie. Jest słuchowisko, będzie pokaz

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 13.10.2014

rozwiń

Najpierw był piękny spektakl o zasypianiu, dla małych i dużych. Teraz będzie słuchowisko. "Kraina Śpiochów" na płycie to inna forma prezentacji mądrej bajki Marty Guśniowskiej. W macierzystym miejscu przedstawienia - Białostockim Teatrze Lalek - odbędzie się też specjalny pokaz. Za darmo

W niedzielę (26.10) o godz. 13 warto wpaść do BTL na prezentację-koncert finalizujący projekt zrealizowany w ramach stypendium prezydenta Białegostoku. Bernarda Anna Bielenia dwa lata temu zadebiutowała w BTL jako reżyserka spektaklu pod tym samym tytułem. W sztuce Guśniowskiej chodziło o odwieczne problemy ze snem, przedstawione w bajkowej formie. W skrócie: wiadomo, sen jest dobry na wszystko, to jasne, co jednak, gdy dziecię spać nie chce i naraża na szwank dobre imię królestwa? Terapia nie pomaga, barany też? Nie ma rady: kanapki z pasztetową do węzełka i w świat po pomoc iść trzeba... Szukać pomocy, ale tak, by pomagając sobie, nie unieszczęśliwiać innych. Dobra zabawa, proste mądrości, miłe dla ucha piosenki.

Ekipa z Akademii

Tak było w spektaklu, teraz jego klimat ma zostać przeniesiony na płytę, której wydawcą jest Akademia Teatralna. Zasadniczą częścią słuchowiska są właśnie piosenki.

- Wokalna strona tego projektu to w całości zespół absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej - mówi reżyserka spektaklu, która w tej uczelni zresztą pracuje. - Są znani - Agnieszkę Możejko i Piotra Szekowskiego możemy oglądać na scenie białostockiego Teatru Dramatycznego, Michał Snarski, aktor związany ze scenami w Krakowie, był twarzą kampanii promocyjnej "Wschodzący Białystok", a Małgorzata Krawczenko i Piotr Osak to najmłodsi absolwenci naszej szkoły, ale już uznani w środowisku teatralnym - obecnie to aktorzy teatru Pinokio w Łodzi. Paweł Szymański z kolei to aktor Białostockiego Teatru Lalek [w spektaklu wcielał się w postać króla, ojca królewny, która nie może zasnąć- red.].

Wspólne śpiewanie

Podobnie jak w spektaklu, tak o warstwę muzyczną płyty (świetne piosenki w rytmie swinga) zadbał znakomity białostocki kompozytor Piotr Nazaruk, nagradzany za muzykę na prestiżowych konkursach, autor kompozycji m.in. do spektakli Teatru Wierszalin. Nazaruk od dawna współpracuje z Markiem Napiórkowskim i Robertem Kubiszynem, którzy także znaleźli się w gronie wykonawców. Płyta ma ciekawą stronę graficzną (autorką jest Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, również ubiegłoroczna stypendystka prezydenta). W środku znajdzie się też książeczka z tekstami piosenek - cała rodzina, słuchając słuchowiska, może sobie podśpiewywać z wykonawcami.

- W niedzielę będziemy mogli oglądać "Krainę Śpiochów" stworzoną właśnie przez Magdalenę Toczydłowską-Talarczyk, a o multimedialną stronę tej prezentacji zadba Krzysztof Kiziewicz - zaprasza Bielenia. - Mam nadzieję, że na pokazie w Białostockim Teatrze Lalek zobaczę dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i przyjaciółmi. Ta bajka potrafi wzmacniać więzi przyjaźni, wywołać uśmiech i sprawić, że słuchający poczują się tak błogo jak szczęśliwi mieszkańcy krainy, gdzie podstawą jest dobry sen.

Proste prawdy

Przypomnijmy, że clou baśni Marty Guśniowskiej to brak snu królewskiej córy, co w Krainie Śpiochów jest cokolwiek niewłaściwe. Król jest zdegustowany i zasmucony: "Mamrocze we śnie? Coś podobnego... W moim królestwie? Nie wypada...". Próby usypiania królewny zawodzą. Nie pomaga profesor śpiochologii stosowanej ani syrop, ani medycyna ludowa - czyli barany do liczenia. Gdy w końcu przy liczeniu baranów zasypiają usypiający, a królewna dalej nic - król schodzi z piedestału i uznaje swą porażkę. Już nie jako król, ale jako tata wyrusza w świat, może tam pomogą. Wędruje, spotyka czarownicę, jaszczurkę, bałwana, stworka głodomorka. Koniec końców z wyprawy wraca z tarczą, wszystko się dobrze kończy, królewna zaśnie.

Urokliwa, mądra bajeczka (a Guśniowska talent do konstruowania mądrych historii ma duży) przemyca proste prawdy w nienachalny sposób. Tata wysłany przez czarownicę po język jaszczurki (potrzebny do eliksiru na sen) nagle zdaje sobie sprawę: "Nie mogę uszczęśliwić córki, unieszczęśliwiając jaszczurkę...". Co racja, to racja, nie tylko w baśniowym świecie.

Albo rozmowa między tatą królem a bałwanem. Pierwszy, godny reprezentant swojej krainy, mówi: "Sen jest ważny". Drugi, hedonista: "Nie prześpij dnia ani życia, ciesz się każdą chwilą". Bo przecież "każdy się kiedyś roztopi, oczywiście każdy na swój sposób". Spotkanie dwóch filozofii życia obrazuje jeszcze jedną prostą prawdę: każdy z nas jest inny, jednego cieszy zamieć, drugiego poducha, szanujmy się nawzajem i uczmy się od siebie. Stąd też i król uczy się czegoś od bałwana, a z pewnych różnych refleksji można wysnuć wspólny wniosek. Dobra noc to dobry kolejny dzień, który trzeba chwytać w garść, cieszyć się nim, jak też wiatrem, śniegiem, słońcem czy tam - jako rzecze bałwan - "czym tylko kto chce".

 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt