Zobacz opis Zobacz opis sztuki: ANDERSEN KOSMICZNY AGENT
Kategoria BTL Nowa Dramaturgia
KATEGORIA WIEKOWA Dla rodziny
CZAS TRWANIA 90 min.

ANDERSEN KOSMICZNY AGENT

OPIS

ANDERSEN KOSMICZNY AGENT

Historia dzieje się w Przyszłości, w roku 3333.

Dwaj uczniowie, Wojtek Pryszcz i Hans Christian Andersen, zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna. Ich marzenia i serca są zdruzgotane. Przecież Wojek Pryszcz kocha agentkę Lavinię z planety Koafiura. Mają się już nigdy nie zobaczyć? A wyrzucono ich za to, że są Ludźmi. Kosmiczna Rada uznała, że Ludzie zniszczą wszystko, tak jak zniszczyli swoją planetę, Ziemię.

Andersen i Pryszcz postanawiają udowodnić, że Ludzie potrafią nie tylko niszczyć, ale i naprawiać. Porywają rakietę i lecą na zniszczoną Ziemię. Nie mają planu, ale mają entuzjazm.

Na miejscu okazuje się, że Andersen wpada w łapy napromieniowanego Imbryka, a Pryszcz zostaje uwięziony i wychłodzony jak lód w drinku przez Królową Śniegu. Sytuacja jest zła, ale jednocześnie bardzo dobra. Andersen odkrywa w sobie Moc snucia Bajek, Pryszcz odkrywa Moc telepatii. Dzięki obu agentom oraz bohaterskiej Lavinii Ziemia i resztki jej przedziwnych mieszkańców nie wpadają w Czarną Dziurę.

Jednak Hans Christian Andersen nie wraca na Dziewannę. Za pomocą Maszyny Czasu wysyła się na Ziemię. Ląduje w dziewiętnastym wieku i zaczyna opowiadać ludziom dziwne bajki… Dziwne, ale zarazem tak realne i plastyczne, jakby je kiedyś gdzieś zobaczył…

13 października 2021
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu "Andersen kosmiczny agent"
Zobacz
17 października 2021
Premiera spektaklu "Andersen kosmiczny agent"
Zobacz

TWÓRCY

autor
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
reżyseria
Ewa Piotrowska
Asystent reżysera
scenografia
Michał Dracz
ruch sceniczny
Marta Bury
muzyka
Wojciech Błażejczyk

OBSADA

ZAPOWIEDZI PRASOWE

"Andersen kosmiczny agent " na deskach BTL

Alicja Olchanowska, "Kurier Poranny", 14.10.2021

ROZWIŃ

Spektakl to hołd oddany bajkopisarzom. Na scenie zobaczymy postaci znane z klasycznych baśni Andersena. ale osadzone w kosmicznej scenerii. Premiera już w niedzielę.

Białostocki Teatr Lalek nowy sezon artystyczny otwiera z rozmachem wystawiając sztukę Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk, jednej z najbardziej poczytnych dramatopisarek w Polsce. Spektakl „Andersen Kosmiczny Agent" powstał na zamówienie BTL już dwa lata temu. Inspirowany jest baśniami i samą postacią Hansa Christiana Andersena. Akcja dzieje się na zmianę w XIX wieku i w dalekiej przyszłości (3333 rok). Bohaterowie poruszają się po planecie Dziewanna, ale też odwiedzają Ziemię.

- Andersen przybywa na Ziemię, by uratować ludzkość i dowieść, że człowiek nie tylko potrafi niszczyć, ale też budować - przybliża fabułę reżyserka Ewa Piotrowska, dyrektor warszawskiego Teatru Baj i absolwentka białostockiego oddziału Akademii Teatralnej.

Historia jest jednak o wiele bardziej złożona.

- Bawimy się sensami zawartymi w baśniach Andersena. Pojawiają się postaci jak Calineczka, Królowa Śniegu, Mała Syrenka. To wielowarstwowa opowieść. Stawiamy pytania: „Jakie opowieści pisałby Andersen teraz?" lub „Jak będzie wyglądać ludzkość, jeśli odrzucimy wartości takie jak dobro czy miłość". Sztuka porusza też temat ukrytych możliwości człowieka - wylicza Ewa Piotrowska.

W rolę słynnego baśniopisarza wcieliło się dwóch aktorów. Jacek Dojlidko gra Andersena dojrzałego, który poszukuje swojego następcy jako opowiadacza historii. Z kolei Maciejowi Zalewskiemu przypadła rola Andersena z lat młodości.

- Młody Andersen konfrontuje swoje dziecięce pragnienia z rzeczywistością. To postać, która poszukuje siebie - zdradza Maciej Zalewski.

- Moja postać ma misję uratowania Ziemi, chce znaleźć kogoś, kto będzie mógł opowiadać nowe baśnie, które dadzą ludziom imperatyw do tego, aby być lepszymi - dodaje Jacek Dojlidko.

„Andersen Kosmiczny Agent" to bardzo widowiskowy spektakl. Pojawia się gra świateł, w użyciu są projekcje, planszety i lalki stolikowe.

- Kiedy za dzieciaka czytałem baśnie Andersena, ten świat wydawał mi się mroczny i niepokojący. Taka właśnie jest plastyka w tym spektaklu -zdradza Michał Dracz, który aż trzy miesiące myślał, jak zmieścić tak bogatą scenografię na deskach BTL.

- Akcja dzieje się w kosmosie, determinuje to ruch postaci. Cały czas pracujemy nad tą lekkością, walczymy z grawitacją - dodaje Marta Bury, choreografka.

Prapremiera spektaklu w niedzielę, 17 października o godz. l6.

Na deskach Białostockiego Teatru Lalek zagości „Andersen Kosmiczny Agent”

(ea), Radio Akadera, 13.10.2021

ROZWIŃ

To będzie kosmiczna podróż do przyszłości, przeszłości, ale również w głąb siebie. W najbliższą niedzielę (16.10) na deskach Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się pierwsza w tym sezonie premiera – „Andersen Kosmiczny Agent”.

Tekst na zamówienie BTL-u napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, jedna z najbardziej poczytnych dramatopisarek w Polsce.

Akcja przedstawienia dzieje się w 3333 roku na planecie Dziewanna. Dwaj uczniowie: Wojtek Pryszcz i Hans Christian Andersen zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów. Powód? Bo są ludźmi, a kosmiczna rada uznała, że ludzie zniszczą wszystko, tak jak zniszczyli swoją planetę, Ziemię.

Decyzja o wyrzuceniu chłopców ze szkoły daje początek ich długiej i pełnej przygód wyprawie.

– W pewien sposób bawimy się sensami, które są zawarte w baśniach Andersena. Delikatnie przybliżamy postać baśniopisarza, ale jednocześnie budujemy nową historię, która otwiera naszą wyobraźnię. W niej odpowiadamy sobie na pytania o to, jakby to było gdyby Andersen obecnie pisał baśnie i jakie historie by tworzył. Sztuka opowiada o tym, co może się wydarzyć, jeśli zapomnimy o takich wartościach jak miłość, przyjaźń, szacunek do drugiego człowieka. Jest tu wiele kontekstów, także tym spektaklem nie odpowiadamy na pytania, a zadajemy je sobie oraz widzom – mówi reżyserka Ewa Piotrowska.

Premiera „Andersen Kosmiczny Agent” odbędzie się w niedzielę (17.10) o 16.00. Następnie spektakl będzie grany od 19 do 22 października o 9.00 i 11.30 oraz 23 i 24 października o 15.00. (ea)

Niesamowita historia z 3333 roku, czyli "Andersen kosmiczny agent" w BTL-u

Ewelina Sadowska-Dubicka, bialystokonline.pl, 13.10.2021

ROZWIŃ

W najbliższą niedzielę na deskach Białostockiego Teatru Lalek prapremiera sztuki "Andersen kosmiczny agent". Czy po przedstawieniu dla dzieci moralnego kaca będą mieli dorośli?

Tekst powstał niby dla najmłodszych widzów teatru, ale na jego przesłanie powinni zwrócić uwagę zwłaszcza ci, którzy stoją teraz u sterów świata - dorośli. Choć niesamowita historia dzieje się w odległym 3333 roku, to odwołuje się do aktualnych problemów współczesnego świata - wyniszczania środowiska naturalnego oraz myślenia w duchu ekologii.

Najnowsza sztuka Białostockiego Teatru Lalek "Andersen kosmiczny agent" opowiada historię dwóch uczniów: Wojtka Pryszcza i Hansa Christiana Andersen, którzy zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna za to, że są Ludźmi. Kosmiczna Rada uznała, że ludzie zniszczą wszystko, tak jak zniszczyli swoją planetę.

Andersen i Pryszcz postanawiają udowodnić, że ludzie potrafią nie tylko niszczyć, ale i naprawiać. Porywają rakietę i lecą na zniszczoną Ziemię. Nie mają planu, ale mają entuzjazm.

Na miejscu okazuje się, że Andersen wpada w łapy napromieniowanego Imbryka, a Pryszcz zostaje uwięziony i wychłodzony jak lód w drinku przez Królową Śniegu. Andersen odkrywa w sobie moc snucia bajek, Pryszcz odkrywa moc telepatii. Dzięki obu agentom oraz bohaterskiej Lavinii Ziemia i resztki jej przedziwnych mieszkańców nie wpadają w Czarną Dziurę.

Jednak Hans Christian Andersen nie wraca na Dziewannę. Za pomocą Maszyny Czasu wysyła się na Ziemię. Ląduje w XIX w. i zaczyna opowiadać ludziom bajki. Dziwne, ale zarazem tak realne i plastyczne, jakby je kiedyś gdzieś zobaczył.

To opowieść przygotowana przez Małgorzatę Miszczuk-Sikorską...

Tekst "Andersen Kosmiczny Agent" powstał specjalnie na zamówienie Białostockiego Teatru Lalek. Autorka wykorzystała w nim wątki z twórczości Hansa Christiana Andersena, by przedstawić go jako niezwykłą postać, która pojawia się w XIX-wiecznej rzeczywistości, próbując ratować świat ludzi przed zagładą, jaką zgotowali sobie w przyszłości.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk obecnie jest najczęściej wystawianą dramatopisarką w Polsce, a jej sztuki tłumaczone na wiele języków (angielski, niemiecki, francuski, ukraiński, czeski, serbski, chorwacki, słowacki, rumuński, szwedzki, hiszpański, rosyjski i hebrajski).

Sztukę wyreżyserowała Ewa Piotrowska, za scenografię odpowiada Michał Dracz, a za muzykę Wojciech Błażejczyk. W obsadzie znaleźli się: Magdalena Ołdziejewska, Agata Stasiulewicz, Izabela Maria Wilczewska, Ewa Żebrowska, Jacek Dojlidko, Mateusz Smaczny, Piotr Wiktorko (inspicjent) i Maciej Zalewski.

Prapremiera "Andersena kosmicznego agenta" odbędzie się 17 października o godz. 16:00. W październiku sztuka będzie wystawiana kilkanaście razy.

"Andersen kosmiczny agent" - premiera w BTL-u

Olga Gordiejew, Polskie Radio Białystok, 17.10.2021

ROZWIŃ

To pierwsza w tym sezonie teatralnym premiera w Białostockim Teatrze Lalek. Na dużej scenie zobaczymy historię z przyszłości "Andersen kosmiczny agent".

Ten spektakl to propozycja dla młodych widzów teatru, ale jego przesłanie adresowane jest również do dorosłych. Choć niesamowita historia dzieje się w odległym 3333 roku, to odwołuje się do aktualnych problemów współczesnego świata - wyniszczania środowiska naturalnego oraz myślenia w duchu ekologii.

"Andersen kosmiczny agent" opowiada historię dwóch uczniów: Wojtka Pryszcza i Hansa Christiana Andersen, którzy zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna za to, że są Ludźmi. Kosmiczna Rada uznała, że ludzie zniszczą wszystko, tak jak zniszczyli swoją planetę.

Andersen i Pryszcz postanawiają udowodnić, że ludzie potrafią nie tylko niszczyć, ale i naprawiać. Porywają rakietę i lecą na zniszczoną Ziemię. Nie mają planu, ale mają entuzjazm. Na miejscu okazuje się, że Andersen wpada w łapy napromieniowanego Imbryka, a Pryszcz zostaje uwięziony i wychłodzony jak lód w drinku przez Królową Śniegu. Andersen odkrywa w sobie moc snucia bajek, Pryszcz odkrywa moc telepatii. Dzięki obu agentom oraz bohaterskiej Lavinii Ziemia i resztki jej przedziwnych mieszkańców nie wpadają w Czarną Dziurę.
Jednak Hans Christian Andersen nie wraca na Dziewannę. Za pomocą Maszyny Czasu ląduje w XIX w. i zaczyna opowiadać ludziom bajki. Dziwne, ale zarazem tak realne i plastyczne, jakby je kiedyś gdzieś zobaczył.

Tekst "Andersen Kosmiczny Agent" powstał specjalnie na zamówienie Białostockiego Teatru Lalek. Autorka Małgorzata Miszczuk-Sikorska wykorzystała w nim wątki z twórczości Hansa Christiana Andersena.

Sztukę wyreżyserowała Ewa Piotrowska, za scenografię odpowiada Michał Dracz, a za muzykę Wojciech Błażejczyk. 

Premiera "Andersena kosmicznego agenta" o 16:00 w BTL. W październiku sztuka będzie wystawiana kilkanaście razy.

GALERIA

RECENZJE

Andersen kosmiczny agent

Jerzy Doroszkiewicz, geekstok.pl, 23.10.2021

ROZWIŃ

Małgorzata Sikorska-Miszczuk pisząc tekst sztuki „ Andersen kosmiczny agent” stara się przekazać najmłodszym, jak ważna jest dbałość o planetę Ziemia. Przy okazji zatrudnia do opowieści postaci z bajek Hansa Christiana Andersena i całkiem często mruga okiem w stronę rodziców.

Tekst, jaki napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk zdecydowanie nie jest równy. Może też nie być zrozumiały dla maluchów – szczególnie w połączeniu z otwierającą spektakl sceną z XIX-wiecznej szkoły. Egzaltowana nauczycielka i dzieci-automaty, w dodatku sprowadzeni do dwóch wymiarów z pewnością spodobają się rodzicom. A najmłodszym? Tym wychowanym na wycinaniu z papieru i ożywianiu takich wycinanek – na pewno. Ale czy wszystkim? Kolejna scena, gdzie z mroku wyłania się li tylko twarz Jacka Dojlidko, pomysłowo oświetlona cylindrem, a gdzieś w ciemności czają się strachy – to psychologicznie świetne ujęcie znaczenia baśni w rozwoju dziecka, ale też i wyzwanie dla małych widzów. Bo… „i ciemno i straszno”. Za to kiedy przeniosą się na bajkową planetę Dziewanna – spotka ich feeria kolorów i postaci. W różnorodności jest siła, zdaje się dyskretnie mówić Sikorska-Miszczuk, a scenograf Michał Dracz szaleje z formami. I to przez cały spektakl.

Zastawki pełniące rolę ekranów, ze sprytnie powycinanymi otworami, z których każdy zostanie wykorzystany w odpowiednim momencie, fantastyczna Królowa Śniegu, genialnie wykoncypowane sceny z Imbrykiem, ale też karoca jako metafora statku kosmicznego. Fantazję imć Dracz ma wyśmienitą, a w połączeniu z multimediami wyczarowuje obrazy, które uruchamiają wyobraźnię. I chyba o to w tym spektaklu przede wszystkim chodzi. Zamiast kina science-fiction, gdzie efekty specjalne zwalniają widzów od myślenia, tu mamy znaki, sygnały – dające młodym, i nie tylko młodym, widzom pole do puszczenia wodzy fantazji. Nie brakuje też w elementach scenografii i pomysłach reżyserskich Ewy Piotrowskiej humoru. Ot choćby scena womitowania w nieważkości – dzieci kupują ją bezbłędnie, choć niekoniecznie muszą rozumieć o co chodzi z tym aviomarinem (to nie jest lokowanie produktu – zaznaczają aktorzy). Rodzice z pewnością uśmiechną się podczas spektaklu niejeden raz.

Będzie też niemal filmowa scena miłosna, nieco rodem z telenoweli, ale skoro wiemy, że podstawą dobrego ukształtowania psychiki młodego człowieka jest ofiarowanie mu bezwarunkowej miłości – niech i tak będzie. Ewa Piotrowska przedzierając się przez meandry tekstu zrobiła wszystko, by stał się atrakcyjny i zrozumiały dla dzieci. Lalki stolikowe, ruchome machiny, projekcje wideo – wszystko to składa się na spektakl, z którego można wyjść z pieśnią na ustach. Taki był zresztą chyba zamysł reżyserki. Publiczność nie ma wątpliwości. Bije brawo, dopóki nie umilknie muzyka.

MULTIMEDIA

materiał Radia Akadera
Na deskach Białostockiego Teatru Lalek zagości „Andersen Kosmiczny Agent”
materiał Polskiego Radia Białystok
"Andersen kosmiczny agent" - premiera w BTL-u - relacja Olgi Gordiejew

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt