Białostoccy lalkarze pojadą do Chin

termin wydarzenia 21 marca 2018

Białostocki Teatr Lalek finalizuje umowę z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie projektu "China BTLscope". Na prezentację spektakli BTL w Chinach oraz działania edukacyjne białostoccy lalkarze otrzymali od Ministra dotację w wysokości 170.000 zł. Cały budżet projektu to 240.000 zł.

Przez prawie dwa tygodnie (24 maja – 4 czerwca) Białostocki Teatr Lalek będzie gościł w Shenzhen (Chiny) na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. Oprócz prezentacji spektakli dla najmłodszych widzów – „Lenka”, „Palko” oraz „Karnawał Zwierząt” – zespół Teatru przeprowadzi też serię działań edukacyjnych z udziałem dzieci, inspirowanych tymi przedstawieniami.

- Pokazy w Shenzhen - wielomilionowej chińskiej aglomeracji sąsiadującej z Hong Kongiem - będą pierwszym tak długim zagranicznym wyjazdem Białostockiego Teatru Lalek. W Chinach prezentowaliśmy nasze spektakle czterokrotnie. Mamy nadzieję, że będzie to wizyta na piątkę – mówi Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski.

Celem projektu "China BTLscope" jest promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań polskiej sztuki lalkarskiej. Pokazom spektakli będą towarzyszyły działania edukacyjne, takie jak interaktywne laboratorium "Teatralny L²" oraz gry i zabawy ruchowo-taneczne dla dzieci. Każdy z uczestników otrzyma w prezencie grę memory z bohaterami spektakli BTL.

- Chciałbym, aby prezentacja naszych spektakli w Shenzhen była początkiem długofalowej współpracy artystycznej pomiędzy Białostockim Teatrem Lalek a Amber Parent-Child Micro Theatre. Teatr w Shenzhen nie posiada własnego zespołu, jest teatrem impresaryjnym, dlatego chętnie gości  przedstawienia, zwłaszcza teatrów lalkowych z Europy - dodaje Jacek Malinowski.

- Zespół wyjazdowy będzie liczył 16 osób. To spore wyzwanie logistyczne. W tej chwili dopinamy ze stroną chińską ostatnie szczegóły techniczne. A już po Wielkanocy koleją wysyłamy scenografię, by zdążyła na czas dotrzeć do Shenzhen - powiedziała koordynatorka projektu Julita Stepaniuk - Do Chin wyruszamy już 24 maja.

Projekt "China BTLscope" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 – Promesa".

BTL pokaże swoje spektakle w Chinach

Sylwia Wieczeryńska, PAP, 21.03.2018

rozwiń

Trzy spektakle dla dzieci "Lenka", "Palko" i "Karnawał Zwierząt" Białostocki Teatr Lalek pokaże na przełomie maja i czerwca w Chinach w ramach projektu "China BTLscope". Ma on się przyczynić do popularyzacji polskiej sztuki lalkarskiej na arenie międzynarodowej.

Projekt białostockiego teatru otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa". 

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Jacek Malinowski, będzie to piąta wizyta teatru w Chinach, ale po raz pierwszy będzie gościć w Shenzhen.

Mówił, że do tego miasta jadą na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. Dodał, nadarzyła się ku temu okazja, bo udało się nawiązać kontakt z teatrem w Shenzhen, który jakiś czas temu wizytował w Białymstoku. Liczy, że będzie to początek długofalowej współpracy z chińskim teatrem.

W ramach projektu "China BTLscope" zostaną pokazane trzy spektakle. Malinowski powiedział, że nazwa przedsięwzięcia ma nawiązywać do "wewnętrznego kalejdoskopu barw i różnych form" teatru. Dlatego na początek wybrano trzy przedstawienia bez słów z bieżącego repertuaru: "Lenka", "Palko" i "Karnawał Zwierząt". - Myślę, że są to też spektakle, które już wielokrotnie nas nie zawiodły na rozmaitych festiwalach, w związku z tym warto się nimi pochwalić. Będzie to też pierwszy krok na dłuższą wymianę - mówił Malinowski.

Spektaklom będą towarzyszyły warsztaty teatralne oraz gry i zabawy taneczno-ruchowe dla dzieci tematycznie związane z przedstawieniami.

Teatr będzie gościł w Shenzhen od 24 maja do 4 czerwca; będzie to jeden z najdłuższych wyjazdów BTL. Scenografie do spektakli oraz wszystkie materiały edukacyjne mają wyruszyć do Chin jeszcze w kwietniu. Jak powiedziała Julita Stepaniuk z BTL, będą one transportowane koleją, a ta podróż będzie trwała dość długo.

Cały projekt "China BTLscope" będzie kosztował 240 tys. zł, w tym ministerialne dofinansowane wyniesie 170 tys. zł.

BTL pokaże swoje spektakle w Chinach

Olga Gordiejew, Polskie Radio Białystok, 25.03.2018

rozwiń

- A już na przełomie maja i czerwca Białostocki Teatr Lalek wyruszy w podróż do Chin w ramach nowego projektu "China BTLscope" - mówi Julita Stepaniuk z Białostockiego Teatru Lalek.

Przez prawie dwa tygodnie (24 maja - 4 czerwca) Białostocki Teatr Lalek będzie gościł w Shenzhen (Chiny) na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. 

Oprócz prezentacji spektakli dla najmłodszych widzów - "Lenka", "Palko" oraz "Karnawał Zwierząt" - zespół teatru przeprowadzi też serię działań edukacyjnych z udziałem dzieci, inspirowanych tymi przedstawieniami.

Cel - promocja kultury polskiej 

Celem projektu "China BTLscope" jest promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań polskiej sztuki lalkarskiej. Proponowane spektakle ukażą chińskiej publiczności różne oblicza teatru lalkowego. 

Przedstawienia - grane bez użycia słów - poruszają tematykę o wymiarze ponadnarodowym, odnosząc się do uniwersalnych wartości. Każdy z uczestników otrzyma w prezencie grę memory z bohaterami spektakli BTL.

Projekt "China BTLscope" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa". Na prezentację spektakli w Chinach białostoccy lalkarze otrzymali od ministra dotację w wysokości 170 tys. zł. Cały budżet projektu to 240 tys. zł.

Cała rozmowa dostępna do posłuchania na stronie Polskiego Radia Białystok.

BTL jedzie do Chin. Projekt China BTLscope ruszy 24 maja. Lenka, Palko i Karnawał zwierząt obejrzy Shenzhen

(dor), "Kurier Poranny", 29.03.2018

rozwiń

Białostocki Teatr Lalek zawiezie do Shenzen w Chinach projekt "China BTLscope". Chińczycy obejrzą spektakle „Lenka”, „Palko” oraz „Karnawał Zwierząt”.

- Pokazy w Shenzhen, wielomilionowej chińskiej aglomeracji sąsiadującej z Hong Kongiem, będą pierwszym tak długim zagranicznym wyjazdem Białostockiego Teatru Lalek - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL.

- W Chinach prezentowaliśmy nasze spektakle czterokrotnie. Mamy nadzieję, że będzie to wizyta na piątkę.

Białostocki Teatr Lalek jedzie do Shenzhen na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. Pokaże tam spektakle dla najmłodszych widzów – „Lenka”, „Palko” oraz „Karnawał Zwierząt”.

Przedstawienia - grane bez użycia słów - poruszają tematykę o wymiarze ponadnarodowym, odnosząc się do uniwersalnych wartości. Pokazom spektakli będą towarzyszyły działania edukacyjne, takie jak interaktywne laboratorium "Teatralny L²" oraz gry i zabawy ruchowo-taneczne dla dzieci. Każdy z uczestników otrzyma w prezencie grę memory z bohaterami spektakli BTL.

- Chciałbym, aby prezentacja naszych spektakli w Shenzhen była początkiem długofalowej współpracy artystycznej pomiędzy Białostockim Teatrem Lalek a Amber Parent-Child Micro Theatre. Teatr w Shenzhen nie posiada własnego zespołu, jest teatrem impresaryjnym, dlatego chętnie gości przedstawienia, zwłaszcza teatrów lalkowych z Europy - dodaje Jacek Malinowski.

Białostocki Teatr Lalek przygotował projekt China BTLscope.

Celem projektu „China BTLscope" jest promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań polskiej sztuki lalkarskiej. Proponowane spektakle ukażą chińskiej publiczności różne oblicza teatru lalkowego.

- Zespół wyjazdowy będzie liczył 16 osób. To spore wyzwanie logistyczne. W tej chwili dopinamy ze stroną chińską ostatnie szczegóły techniczne. A już po Wielkanocy koleją wysyłamy scenografię, by zdążyła na czas dotrzeć do Shenzhen - powiedziała koordynatorka projektu Julita Stepaniuk - Do Chin wyruszamy już 24 maja.

Projekt „China BTLscope” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2018 – Promesa”. Na prezentację spektakli BTL w Chinach oraz działania edukacyjne białostoccy lalkarze otrzymali od ministra dotację w wysokości 170.000 zł. Cały budżet projektu to 240.000 zł.

BTL pojedzie do Chin. Będzie promował polską kulturę za granicą

Anna Dycha, BialystokOnline.pl, 4.05.2018

rozwiń

3 spektakle z bieżącego repertuaru: "Lenka", "Palko" oraz "Karnawał zwierząt" zagra Białostocki Teatr Lalek w Chinach. Pokazom spektakli będą towarzyszyły działania edukacyjne.

Na przełomie maja i czerwca Białostocki Teatr Lalek będzie realizował projekt "China BTLscope", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa".

Promocja polskiej kultury

Celem projektu "China BTLscope" jest promocja kultury polskiej w Chinach poprzez prezentację dokonań polskiej sztuki lalkarskiej. Spektakle BTL będą prezentowane w Shenzhen - na zaproszenie Amber Parent-Child Micro Theatre. Będzie to pierwsza prezentacja BTL w Shenzhen - wielomilionowej aglomeracji sąsiadującej z Hong Kongiem.

Białostocki Teatr Lalek pokaże dziecięcej widowni 3 spektakle z bieżącego repertuaru: "Lenka", "Palko" oraz "Karnawał zwierząt". Pokazom spektakli będą towarzyszyły działania edukacyjne: interaktywny "Teatralny L²" (obejmujący "Teatralne Laboratorium" i "Teatralny Labirynt") oraz gry i zabawy ruchowo-taneczne dla dzieci. 

Realizacja projektu jest kontynuacją nawiązanych przez BTL kontaktów z chińskimi teatrami i twórcami (będzie to już piąta prezentacja BTL w Państwie Środka). Projekt przyczyni się popularyzacji dorobku artystycznego Białostockiego Teatru Lalek na międzynarodowej arenie.

Jakie spektakle w planach?

BTL zaprezentuje 3 spektakle. Pierwszy to "Lenka" - kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla młodszych widzów. Główna bohaterka - Lenka - to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników - radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza... Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni?

Drugim jest "Palko" - ciepła historia o przyjaźni, kontynuacja spektaklu "Lenka". Tytułowy bohater - Palko, to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników - wesoły, pomocny, koleżeński - z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny.

Trzeci spektakl to "Karnawał zwierząt". Jego kanwą stał się jeden z najpopularniejszych utworów muzycznych - fantazja zoologiczna Camille'a Saint-Saensa. Każda z miniatur "Karnawału zwierząt" ukazuje inne zwierzę: osły, żółwie, słonie, łabędzie... Są one jednak tylko pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji. Spektakl pozwoli młodym widzom zachwycić się klasyczną muzyką, a w tańcu i zabawie odkryć cały wachlarz zachowań i emocji, którymi kieruje się człowiek.

Będą też warsztaty

Spektaklom towarzyszyć będą działania edukacyjne. W programie są: warsztaty "Teatralne L²", obejmujące "Teatralne Laboratorium" i "Teatralny Labirynt".

Zajęcia "Teatralne L²" opierają się na nowoczesnych technologiach (działanie "Teatralny Labirynt" wykorzystujące hologram) i znanych na całym świecie tradycyjnych grach i zabawach (działanie "Teatralne Laboratorium"). Wszystkie zabawy w ramach "Teatralnego L²" są tematycznie powiązane ze spektaklami prezentowanymi przez BTL. Do zabawy w "Teatralnym Labiryncie" będzie zapraszać hologram Świerszcza - dawnego patrona BTL. W ramach interaktywnej zabawy z hologramem uczestnicy będą mogli m.in. pokonać trasę wirtualnego labiryntu czy zagrać w wirtualne puzzle z Lenką czy Palkiem.

Z kolei "Teatralne Laboratorium" to zbiór różnych zabaw i obiektów pobudzających wyobraźnię i umożliwiających przeprowadzenie eksperymentów z teatralną materią. Zajęcia będą opierać się o kolekcję wyjątkowych gier łączących się tematycznie z obejrzanymi spektaklami.

Nie zabraknie też gier i zabaw ruchowo-tanecznych. Są one polem do szeroko pojętego eksperymentu ruchowego, rozwijającego inwencję twórczą. W ramach projektu aktorzy BTL
(Izabela Maria Wilczewska oraz Piotr Wiktorko) poprowadzą gry i zabawy ruchowo-taneczne wykorzystujące elementy scenografii prezentowanych spektakli. Tło muzyczne do gier stanowić będą utwory ze spektakli. Zajęcia przewidziano jako wspólną zabawę, w ramach której aktorzy-instruktorzy wykorzystywać będą elementarne sprawdzone ćwiczenia ogólnorozwojowe, dostosowane do wieku uczestniczących dzieci.

Portal BiałystokOnline patronuje projektowi.

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt